تبلیغات
کامپیوتر - آمار و اطلاعات جستجو در ایران

آمار و اطلاعات جستجو در ایران

نویسنده :سهراب
تاریخ:20 بهمن 87-09:45

اینترنت، شهر برفی  

هر "رسانه نوینی" در روزهای نخستین حضور خود باید کارایی خود را اثبات کند تا بتواند به محبوبیت دست یابد و به زندگی مردم نفوذ کند. کاری که تلویزیون در دهه های گذشته کرد و هم اکنون تقریبا در هر خانواده ای یک دستگاه تلویزیون وجود دارد. این وضع برای اینترنت هم باید اتفاق می افتاد. به عبارت دیگر اینترنت هم باید کارایی خود را به اثبات می رساند. برخلاف سایر رسانه ها که به زمانی نسبتا طولانی برای کسب محبویت نیاز داشتند، اینترنت به سرعت توانست جایگاه خود را بیابد و به زندگی روزمره مردم نفوذ کند به گونه ای که امروزه نقش بسیاری پر رنگی در بسیاری از فعالیتهای مردم ایفا می کند.
هر "رسانه نوینی" در روزهای نخستین حضور خود باید کارایی خود را اثبات کند تا بتواند به محبوبیت دست یابد و به زندگی مردم نفوذ کند. کاری که تلویزیون در دهه های گذشته کرد و هم اکنون تقریبا در هر خانواده ای یک دستگاه تلویزیون وجود دارد.
این وضع برای اینترنت هم باید اتفاق می افتاد. به عبارت دیگر اینترنت هم باید کارایی خود را به اثبات می رساند. برخلاف سایر رسانه ها که به زمانی نسبتا طولانی برای کسب محبویت نیاز داشتند، اینترنت به سرعت توانست جایگاه خود را بیابد و به زندگی روزمره مردم نفوذ کند به گونه ای که امروزه نقش بسیاری پر رنگی در بسیاری از فعالیتهای مردم ایفا می کند.
مردم با آن سروکار دارند و برای اهداف و فعالیتهای بسیاری پای در آن می گذارند و نیازهای مختلف خود را برآورده می سازند. همانطورکه حضور تک تک ما در مکانهای مختلف اثری دارد و رویدادهایی را حادث می شود در دنیای مجازی اینترنت نیز اوضاع همینگونه است. در واقع به هر جای اینترنت که پای می گذاریم، هر آنچه که می بینیم، هر آنچه که می خوانیم، می خریم، می فروشیم، دان لود می کنیم، جستجو می کنیم، همه و همه ثبت می شود. بنابراین اینترنت را می توان شهری برفی دانست که رد پای کاربران در جای جای آن باقی می ماند.
از این روی امروزه اینترنت رسانه قدرتمندی برای تحلیل رفتار جوامع نیز می باشد. بسته به اهداف و رویکردهای از قبل تعیین شده هر مطالعه ای، این جامعه متفاوت است. ممکن است جامعه کاربران ایرانی مطالعه شود یا جامعه کاربران ایرانی بالای 30 سال و یا جامعه کاربران علاقه مند به فوتبال و...
در هر صورت فرقی نمی کند که جامعه ارزیابی شونده چیست، اینترنت ابزار لازم را برای ارزیابی هر جامعه ای در اختیار ما می گذارد. چه بسیار برنامه های سنگین بازاریابی که بر اساس نتایج همین مطالعات برنامه ریزی می شود و به موفقیت نیز می رسد.
امروزه تحلیل رفتار کاربران که در سایتها و موتورهای جستجوگر حضور می یابند بسیار مورد توجه است تا آنجا که سایتها و شرکتهای بزرگی تنها به ارزیابی رفتار کاربران می پردازند و نتایج مطالعات خود را در اختیار شرکتها و سازمانهای دیگر قرار می دهند.
نتایج یک نمونه مطالعه انجام شده توسط موسسه نیلسن نت ریتینگ در ادامه ذکر می شود تا اهمیت اینگونه آمار و اطلاعات بیشتر روشن شود. این مطالعه در نوامبر 2004 بر روی کاربران خانگی انجام شده است.
• هر کاربر به طور متوسط در ماه 30 بار در اینترنت حضور داشته است.
• هر کاربر به طور متوسط در ماه 60 سایت مختلف را دیده است.
• هر کاربر به طور متوسط در ماه 1050 صفحه را دیده است.
• هر کاربر به طور متوسط در ماه در هر بار حضور در اینترنت 35 صفحه را بازدید کرده است.
• کامپیوتر کاربر در ماه به طور متوسط 25.5 ساعت به اینترنت اتصال داشته است.
• در هر نشست هر کاربر به طور متوسط 51 دقیقه در اینترنت حضور داشته است.
• مدت زمان مشاهد هر صفحه 45 ثانیه بوده است.
حال با استناد به این گزارش می توان محتوای صفحات را به گونه ای تنظیم کرد که در زمان متوسط 45 ثانیه قابل خواندن باشند. آیا این دستاورد کوچکی می باشد؟
از کاربران ایرانی چه خبر؟
طبق گزارشی که سایت internetworldstats.com در فوریه 2005 منتشر کرده است آمار کاربران اینترنت در خاورمیانه نزدیک به 17.5 میلیون نفر است و ایران با 4.8 میلیون نفر کاربر رتبه اول را در خاور میانه داراست (27.7 درصد). همین گزارش حاکیست که آمار کاربران ایرانی نسبت به دسامبر 2000 بالغ بر 1820 درصد رشد داشته است.
آمارهای داخلی عددی بیش از 7 میلیون کاربر را نشان می دهد اما آیا می توان به آنها استناد کرد؟ متاسفانه در حال حاضر هیچ سایت و شرکتی که رفتار جامعه کاربران ایرانی را تحلیل و ارزیابی کند، وجود ندارد. هر چند که گهگاه آماری جسته و گریخته منتشر می شود اما این آمار به دلیل آنکه توضیحی از روش کار و معیاری های مدنظر ارایه نمی دهند، چندان قابل استناد نیستند. نمونه اخیر آن ادعای 77 درصدی تولید محتوای فارسی از سوی پرشین بلاگ بود که هیچگاه دلیلی قانع کننده نیز برای آن ارایه نشد.
چنانچه مطالعات و ارزیابی های معتبری از رفتار کاربران ایرانی صورت پذیرد، می توان امید داشت که استفاده از نتایج آن تاثیر خود را در برنامه ریزیهای خرد و کلان نشان دهد. آیا واقعا بودن چنین اطلاعات و آماری نمی توانست در انتخابات ریاست جمهوری آینده نقش داشته باشد؟
حال که در داخل کشور مرجعی برای مطالعه رفتار کاربران وجود ندارد، چه باید کرد؟ با نبود چنین مراجعی هنوز هم تحلیل رفتار کاربران امکان پذیر است. به عبارت دیگر می توان از ابزار موجود و مخصوصا آمار موتورهای جستجوگر و سایتهای فعال ایرانی استفاده کرد و تا حدودی مسیر حرکت و تمایلات کاربران ایرانی را شناسایی کرد.
در ادامه آماری از رفتار کاربران ایرانی با تکیه بر مطالعات قبلی مولف و مطالعه انجام شده در ابتدای اسفند ماه 1383 ارایه می شود. بنا براین در حد یک گزارش غیر رسمی می توانید به این نتایج استناد کنید. برخی نتایج ممکن است واضح و بدیهی باشد و این مطالعه نیز آنها را تایید کرده است.
گروه کاربران ایرانی عمدتا جوان، کم تجربه، مذکر و مجرد است.
نگاهی به کلمات جستجو شده کاربران در موتورهای جستجوگر گوگل، اورچر و پارسیک و همینطور آمار سایتهای پر بیننده فعلی ایرانی به خوبی این موضوع را تایید می کند. در چند سال اخیر همواره کلمات پورنو در لیست مهمترین کلمات جستجو شده کاربران ایرانی بوده اند. تعدد بسیار این کلمات ضمن آنکه به جوان بودن کاربران اشاره دارد نوعی انقلاب در رفتارها به دلیل آزادی در دسترسی به اطلاعات را نیز نشان می دهد.
در حالیکه در کشورهای نظیر آمریکا، کانادا و انگلیس موضوعاتی همچون نقشه آن کشورها، کاریابی، بانکها، سازمانها و ادارات دولتی، پرچم و ... بیشتر جستجو شده است اما در ایران اوضاع به گونه ای دیگر است. قرار گرفتن عباراتی نظیر music, chat و کلمات پورنو در صدر کلمات جستجو شده دغدغه کاربران ایرانی را به گونه ای دیگر نشان می دهد.
این کلمات همچنین نشان می دهند که بیشتر وقت کاربران ایرانی در سایتهای گروه تفریح و سرگرمی سپری می شود و بسیاری از آ نها سایتهای زرد می باشند. شناسایی این سایتها نیز چندان مشکل نیست: سایتهایی پر از لینک در صفحه ورودی که لینکها در چندین فریم مختلف دسته بندی شده اند و لینکهای آنها تماما در صفحه ای جدید باز می شوند!
با این اوصاف رایج نبودن کارتهای اعتباری در بین کاربران ایرانی را باید به فال نیک گرفت. زیرا در صورتیکه کاربران امکان پرداخت آنلاین می داشتند حتما مبالغ هنگفتی ارز بابت عضویت در سایتهای مرتبط با موضوعات مورد علاقه کاربران (عمدتا تفریح و سرگرمی) از کشور خارج می شد!
چه آمار کلمات انگلیسی جستجو شده و چه آمار کلمات فارسی جستجو شده، بررسی شود نتایج اشاره شده بدست می آید.
نتایج دیگر:
• برخی از موضوعات پرطرفدار کاربران ایرانی به غیر از موارد پورنو، اخبار ایران، تاریخ ایران، نقشه ایران، زنان ایران، انقلاب اسلامی ایران و سینمای ایران بوده است.
• عموما اکثر کاربران در حال حاضر مشکلی در دیدن صفحات فارسی ندارند. اما چرا عبارت "فونت فارسی" همچنان جستجو می شود؟ شاید به دلیل وجود سایتهایی است که در خارج از کشور طراحی شده اند و یا بعضا برخی سایتهای قدیمی دولتی که همچنان نیاز به نصب فونتی خاص دارند. البته دلایل دیگری نیز می توان برای آن ذکر کرد.
• "گوگل فارسی" نیز یکی از کلمات جستجو شده پرطرفدار است. جستجوی این عبارت به خوبی نشان می دهد که کاربران ایرانی با تکنیکهای جستجو و موتورهای جستجوگر به خوبی آشنا نیستند زیرا می دانیم که می توانیم در گوگل حال به هر زبانی که هست، فارسی بنویسیم و فارسی جستجو کنیم!
• "سایت"، "سایت فارسی"، "سایت ایرانی": به نظر می رسد که کاربران هنوز یاد نگرفته اند که برای پیدا کردن یک سایت فارسی در زمینه مورد علاقه خود، جستجو کردن عبارات فوق بی فایده است. زیرا یک سایت فارسی معمولا عنوان نمی کند که ما یک "سایت فارسی" هستیم، همینکه محتوای آن فارسی باشد خود دلالت بر همه چیز می کند.
بدین جهت نوشتم معمولا که متاسفانه "سایتهای زرد" و "چیپی" پیدا می شوند که اینگونه خود را معرفی می کنند. استفاده از عباراتی نظیر بهترین، اولین، بزرگترین، برترین و چه بسا "اولین ترین" نزد آنها رایج است!
به این لیست عبارتهای "بهترین سایت فارسی، سایتهای فارسی، سایت های فارسی، سایتهای ایرانی، جوک فارسی، جک فارسی، نوشته های فارسی، وبلاگ فارسی و ..." را هم اضافه نمایید. البته به دلیل تازه کار بودن بیشتر کاربران تا حدودی همه موارد فوق را می توان توجیه کرد.
• مهمترین مراکز و سازمانهای جستجو شده، موارد زیر بوده اند: بانک ملی ایران، شرکت مخابرات ایران، مرکز آمار ایران، کتابخانه ملی ایران، بانک مرکزی ایران ، سازمان سنجش، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، سازمان مدیریت صنعتی، سازمان گسترش، سازمان برنامه و بودجه، سازمان ثبت احوال، سازمان هواشناسی، سازمان ملی جوانان، سازمان تامین اجتماعی
تحلیل:
جستجوی نام این ادارات و سازمانها به فعالیتهای آنها بستگی دارد و در پاره ای از زمانها مردم نیاز بیشتری به برخی از آنها خواهند داشت که طبیعتا در میزان جستجوها نیز تاثیر دارد. از سوی دیگر باید گفت که ادارات و سازمانها در بازاریابی الکترونیک ضعیف عمل کرده اند و نتوانسته اند نام سایت خود را در حافظه مخاطبان خود قرار دهند تا آنها مجبور نباشند برای هر بار مراجعه به سایت ابتدا آدرس آنرا بیابند!
این وضعیت درباره دانشگاههای کشور هم صادق است، خصوصا دانشگاه آزاد! دانشگاههایی که بیشتر نامشان جستجو شده اند عبارتند از: دانشگاه آزاد، دانشگاه تهران، دانشگاه پیام نور، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه مجازی، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه اصفهان
• مهمترین مقوله های آموزشی مورد توجه: آموزش زبان انگلیسی، PHP، ASP، فلش، سکس، جنسی، فتوشاپ، شبک، کامپیوتر و اینترنت
• عبارتهای مرتبط با زنان بسیار بیشتر از عبارتهای مرتبط با مردان جستجو شده است و در میان عبارتهای مرتبط با زنان عبارتهایی نظیر: زنان خیابانی، حقوق زنان، شنای زنان، ورزش زنان، باروری زنان، اشتغال زنان، مدل لباس زنان نیز به چشم می خورد. اغلب عبارات دیگر پورنو می باشند!
• در بین امامان معصوم امام زمان، امام حسین و امام رضا بیشتر از بقیه جستجو شده است. جستجوی عبارت "امام عادل" نیز در نوع خود جالب توجه است.
• در بین اسامی افراد که نام آنها دارای محمد، علی، رضا، حسین و مهدی بوده اند، نامهای زیر بیشتر مورد توجه بوده اند(نام معصومین لیست نشده است):
محمد اصفهانی، محمد رضا گلزار، محمد رضا شجریان، حسین رضا زاده، رضا پهلوی، رضا شاه، دکتر علی شریعتی، علی دایی، علی کریمی، مهدی اخوان ثالث
• در بین روزنامه ها، روزنامه های ایران، شرق و جام جم بیشتر جستجو شده اند. این جستجوها علوه بر اینکه به نوعی محبوبیت این روزنامه ها را نشان میدهد، همینطور بیان می کند که کاربران نتوانسته اند نام این روزنامه ها را حدس بزنند. مثلا نام روزنامه همشهری به راحتی حدس زده می شود و نام آن نیز کمتر جستجو شده است.
• اخبار ایران، اخبار روز، اخبار وررزشی، اخبار فارسی بیشتر مد نظر کاربران بوده است.
• از میان افرادی که دارای "پور" و "زاده" در نام فامیلی خود هستند، کویتی پور، رضا زاده و نوری زاده بیشتر جستجو شده اند.
• مهمترین روز مورد توجه، روز زن بوده است.
• بازیگران مورد توجه سینما هدیه تهرانی و محمد رضا گلزار بوده اند.
این بررسی به کمک آمار ارایه شده توسط موتورهای جستجوگر اورچر و گوگل انجام شده است. هر چند که نمی توان آن را عمومیت داد، اما در حد یک مطالعه و گزارش غیر رسمی با توجه به سابقه مولف، نتایج آن معتبر می باشد.
در نگاه کلی باید عنوان کرد که جامعه کاربران ایرانی به دلیل جوان بودن و شرایط اجتماعی جوانان آن به نوعی از افکار پریشان کاربران خود رنج می برد و وقت و انرژی بسیاری از افراد در سایتهای موسوم به سایتهای زرد سپری می شود. یکی از دلایل اصلی رشد قارچ گونه سایتهای از این دست نیز به دلیل استقبالی است که از آنها می شود.
(این بررسی در بهمن ماه 1383 توسط مهدی رودکی انجام شده است)

نوع مطلب : فناوری اطلاعات 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://ceolori.strikingly.com/
3 تیر 98 01:57

Many thanks, Ample tips!

viagra vs cialis cialis dose 30mg generic for cialis cialis super acti safe site to buy cialis online we choice cialis uk buy cialis cheap 10 mg cialis generic availability canadian discount cialis cialis italia gratis
Cialis prices
2 تیر 98 10:06

Awesome knowledge. Appreciate it.
deutschland cialis online achat cialis en suisse acquistare cialis internet the best site cialis tablets canadian discount cialis cost of cialis per pill cialis efficacit where do you buy cialis cialis in sconto are there generic cialis
where to buy generic cialis online
1 تیر 98 19:29

Terrific stuff, Many thanks!
buying cialis overnight cialis rezeptfrei opinioni cialis generico generic cialis at walmart cialis 10mg prix pharmaci cialis herbs we choice cialis pfizer india generic cialis levitra generic cialis tadalafil cialis e hiv
http://camypa.strikingly.com/
1 تیر 98 02:32

Nicely put. Thanks a lot.
cialis prezzo al pubblico cialis en 24 hora cialis efficacit cialis for sale in europa cialis cuantos mg hay buying cialis overnight how to purchase cialis on line cialis venta a domicilio cialis professional from usa cialis rckenschmerzen
http://derslobur.strikingly.com/
31 خرداد 98 10:16

Really loads of terrific information!
buy cialis online cheapest cialis pas cher paris generic cialis with dapoxetine cialis generico in farmacia tesco price cialis import cialis try it no rx cialis cialis 100mg suppliers cialis usa cost no prescription cialis cheap
http://pursnole.strikingly.com/
30 خرداد 98 17:47

Wonderful data, Cheers!
compare prices cialis uk cialis flussig cialis pills in singapore order a sample of cialis cialis coupons printable cialis online achat cialis en itali generic cialis tadalafil cialis coupons printable link for you cialis price
Cialis pills
29 خرداد 98 23:27

Kudos! Great stuff.
cialis prezzo in linea basso 5 mg cialis coupon printable cialis 5 mg effetti collateral costo in farmacia cialis cialis daily reviews cialis for sale south africa bulk cialis cialis 10mg prix pharmaci cialis purchasing cialis y deporte
cialis sale
29 خرداد 98 06:54

Truly all kinds of superb tips!
tadalafil tablets cialis 20 mg best price get cheap cialis free generic cialis cialis official site cialis billig cipla cialis online 40 mg cialis what if i take 5 mg cialis coupon printable acquisto online cialis
http://nagequan.strikingly.com/
28 خرداد 98 08:20

With thanks! A lot of forum posts!

callus cialis coupons printable tadalafil generic pastillas cialis y alcoho cheap cialis acheter cialis kamagra the best site cialis tablets cost of cialis cvs estudios de cialis genricos cialis pills in singapore
cialis online buying
27 خرداد 98 17:21

Useful stuff. Appreciate it!
click here cialis daily uk cialis dose 30mg generic cialis in vietnam cialis para que sirve cialis bula deutschland cialis online cialis baratos compran uk cialis online holland acheter cialis kamagra cialis 20 mg effectiveness
buy tadalafil online
26 خرداد 98 12:44

Thanks a lot! A good amount of info!

cialis 10 doctissimo cialis pills boards cialis generico postepay cialis uk next day viagra vs cialis buy cialis cialis dose 30mg cialis savings card cialis online nederland estudios de cialis genricos
Cialis pills
25 خرداد 98 22:45

You made your position extremely clearly.!
cuanto cuesta cialis yaho cialis online holland cialis daily new zealand cialis online napol buy cialis uk no prescription tadalafil usa cialis online tadalafil cialis 5 mg schweiz cialis taglich
http://seydengi.strikingly.com/
25 خرداد 98 08:47

You revealed that terrifically!
viagra cialis levitra cialis sans ordonnance cialis prices online prescriptions cialis acquisto online cialis comprar cialis navarr sublingual cialis online achat cialis en europe cialis 10mg prix pharmaci price cialis per pill
http://untama.strikingly.com/
24 خرداد 98 18:45

Truly loads of excellent tips.
cialis tablets for sale bulk cialis purchasing cialis on the internet cialis generico online cialis preise schweiz order a sample of cialis cialis price in bangalore cialis generico en mexico cialis ahumada cialis kaufen bankberweisung
Online cialis
24 خرداد 98 04:04

Thanks a lot. A lot of content.

enter site 20 mg cialis cost cialis billig when will generic cialis be available viagra cialis levitra cialis therapie buying cialis in colombia cialis venta a domicilio cialis australian price cialis free trial cialis online
http://storunun.strikingly.com/
23 خرداد 98 14:05

Nicely put, Regards!
how to buy cialis online usa low dose cialis blood pressure generic cialis soft gels canada discount drugs cialis cialis 20 mg effectiveness low dose cialis blood pressure cialis generico online cialis 05 buy cialis india cialis 100mg cost
costo in farmacia cialis
23 خرداد 98 00:27

Nicely put. Thank you!
cialis diario compra cialis cuantos mg hay safe site to buy cialis online canada discount drugs cialis cialis manufacturer coupon cialis generika cialis lilly tadalafi we choice free trial of cialis cialis 30 day trial coupon cialis coupon
http://cialisvie.com/
21 خرداد 98 03:32

Wow a good deal of wonderful knowledge!
buying cialis overnight pastillas cialis y alcoho cialis in sconto safe dosage for cialis cialis for daily use purchasing cialis on the internet buy original cialis trusted tabled cialis softabs walgreens price for cialis cialis in sconto
cialisvie.com
19 خرداد 98 22:08

Terrific forum posts. Cheers.
cialis tablets australia cialis coupon dosagem ideal cialis cialis rezeptfrei callus cialis qualitat cialis herbs cialis e hiv click here cialis daily uk cialis online deutschland
buy female viagra pills uk
19 خرداد 98 13:56

I got this web page from my friend who told me concerning this web page and now this time I am browsing this site and reading very informative content at this time.
mendurance viagra review
18 خرداد 98 17:48

Greetings! I've been following your site for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Humble Tx! Just wanted to tell you keep up the excellent job!
buy cialis online best price
16 آذر 97 14:17

Very good facts. Regards!
ou trouver cialis sur le net acheter cialis meilleur pri wow cialis tadalafil 100mg cialis kaufen how much does a cialis cost acheter du cialis a geneve cialis 5mg billiger price cialis per pill viagra vs cialis cialis cost
Cialis canada
15 آذر 97 19:09

Regards, Numerous write ups.

buy online cialis 5mg cialis alternative enter site 20 mg cialis cost cialis patentablauf in deutschland cialis billig cialis generico en mexico where do you buy cialis cialis online nederland ou trouver cialis sur le net canadian cialis
Cialis canada
14 آذر 97 23:33

Thank you, I enjoy it!
generic cialis pill online cialis pills cialis 5 mg effetti collateral buy online cialis 5mg cialis dosage recommendations cialis price thailand how does cialis work buying cialis on internet generic cialis levitra cialis online nederland
buy cheap cialis coupon
14 آذر 97 08:00

Well voiced of course. !
when will generic cialis be available calis cialis 20mg prix en pharmacie compare prices cialis uk cialis kaufen canadian discount cialis best generic drugs cialis price cialis wal mart pharmacy buy cialis online we choice free trial of cialis
Buy cialis
13 آذر 97 20:29

You revealed that perfectly!
cialis 10 doctissimo generic cialis at the pharmacy venta de cialis canada cilas fast cialis online cialis 5 mg para diabeticos low dose cialis blood pressure 40 mg cialis what if i take comprar cialis 10 espa241a cialis dosage
Buy cialis online
13 آذر 97 09:35

You actually explained this superbly.
tadalafil tablets tadalafil 20 mg cialis generico postepay cialis professional yohimbe cialis cuantos mg hay cialis for sale overnight cialis tadalafil import cialis cialis 5 mg scheda tecnica cialis without a doctor's prescription
buy cialis cheap
12 آذر 97 21:44

Amazing many of fantastic info.
cialis generique 5 mg cialis name brand cheap cialis 20 mg buy cialis cheap 10 mg weblink price cialis cialis online nederland chinese cialis 50 mg cialis daily cialis uk achat cialis en europe
Generic cialis
12 آذر 97 09:07

With thanks, Ample information!

are there generic cialis tarif cialis france cialis herbs we use it 50 mg cialis dose can i take cialis and ecstasy cialis 5mg prix wow cialis tadalafil 100mg only here cialis pills cipla cialis online we recommend cialis info
Cialis generic
11 آذر 97 21:13

Awesome forum posts. With thanks.
cialis alternative deutschland cialis online cialis generique 5 mg sublingual cialis online how do cialis pills work cialis sale online cialis free trial price cialis best link for you cialis price acheter cialis kamagra
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30