تبلیغات
کامپیوتر - چرا از اسکرین سیور استفاده می کنیم؟

چرا از اسکرین سیور استفاده می کنیم؟

نویسنده :سهراب
تاریخ:8 دی 89-06:18

اسکرین سیور ها از نظر بیشتر مردم یک پنجره POP UP هستند که پس از مدتی که کامپیوتر بدون استفاده می ماند روی صفحه نمایش ظاهر می شوند. POP UPها پنجره های تبلیغاتی کوچکی هستند که به طور معمول به شکل ناگهانی در سایت ها نمایش داده می شوند. در حالت استفاده از کامپیوتر نیز اسکرین سیور پس از مدت زمان مشخصی فعال می شود. این POP Upها می توانند به سادگی یک صفحه خالی، یک برنامه خاص مانند SETI@home یا به پیچیدگی گروهی از رشته های رقصنده باشند. اما سوال این است که یک اسکرین سرور چیست؟ هدف استفاده از اسکرین سیورها چیست؟ یک اسکرین سیور چگونه آغاز به کار می کند؟ در این مقاله فارغ از زیبایی های بصری و از دیدگاهی دیگر اسکرین سیورها را بررسی می کنیم.

● اسکرین سیور چیست؟

اسکرین سیور یک فایل اجرایی است که قابلیت تغییر از فرمت exe به scr را دارد. همان طور که می دانید پسوند فایل ها مشخص می کند که کامپیوتر با چه نوع فایلی سر و کار دارد. برای مثال، windows.exe یک برنامه کاربردی پردازش لغت است که به وسیله کامپیوتر بارگذاری می شود. این در حالی است که Article.doc یک فایل متنی به شمار می رود که در برنامه های کاربردی پردازش لغت Microsoft Word ویندوز بارگذاری می شود.

فایل اجرایی، فایلی است که سیستم عامل آن را به عنوان یک برنامه شناسایی می کند. فایل های exe یا scr بدون نیاز به فایل های دیگر اجرا می شوند یا در صورت نیاز به فایل دیگر انتظار می رود که کامپیوتر فایل مورد نیاز را شناسایی و به کاربر اعلام کند. بنابراین اسکرین سیور ها یک نوع برنامه هستند.

با قرار دادن یک اسکرین سیور روی ویندوز و دادن پسوند scr به فایل آن، کامپیوتر تشخیص می دهد که باید با این فایل مانند یک اسکرین سیور رفتار کند و آن را در گزینه های Properties ویندوز جای دهد. اسکرین سیور ها را می توان به چندین روش مختلف برنامه ریزی کرد که در زیر به چند مورد اشاره می کنیم:

1) ارایه یک صفحه مشکی

2) استفاده از گرافیک های برداری برای رسم طرح های مختلف

3) بارگذاری و نمایش یک تصویر یا گروه خاصی از تصاویر

4) نمایش خطوط خاصی از متن

5) نمایش یک یا مجموعه ای از انیمیشن ها

6) نمایش ترتیبی ویدیو ها

7) پخش موزیک و افکت های صوتی مختلف

8) نمایش اطلاعات از یک وب سایت یا برنامه

بیشتر اسکرین سیور ها ترکیبی از موارد مذکور هستند. علاوه بر اسکرین سیور های slide show (ساخت اسلاید با استفاده از تصاویر) که به صورت ترتیبی نمایش داده می شوند بیشتر آن ها یک تکه از متن یا انیمیشن را در اطراف صفحه نمایش حرکت می دهند.

● اسکرین سیور ها به چه درد می خورند؟

اسکرین سیور برای حفاظت از مانیتورها و جلوگیری از سوختن فسفر ها استفاده می شدند. فسفر ها برای ساخت پیکسل ها در صفحه نمایش کاربرد داشتند و اگر با یک مقیاس یکسان در یک بازه زمانی طولانی می درخشیدند منجر به تغییر رنگ سطح شیشه ای مانیتور می شدند. در مانیتور های ابتدایی CRT خصوصا در نوع تک رنگ اگر یک تصویر یکسان برای مدت طولانی نمایش داده می شد چنین مشکلاتی را در مانیتور به وجود می آورد. با پیشرفت تکنولوژی و ظهور مانیتور های صرفه جو نیاز به اسکرین سیور ها برطرف شد اما هنوز هم به دلایل مختلف کاربران از اسکرین سیور ها استفاده می کنند. از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

▪ سرگرمی: تماشای رشته های رقصنده همراه با موزیک مورد علاقه، خالی از لطف نخواهد بود.

▪ امنیت:قرار دادن اسکرین سیور با پسورد، محافظی مطمین برای کاربر است و هنگام ترک کامپیوتر دیگر نگرانی از بابت لو رفتن اطلاعات شخصی وجود نخواهد داشت.

▪ ظاهر یکنواخت: بسیاری از شرکت ها به منظور ایجاد محیطی زیبا و متحد از کاربران می خواهند اسکرین سیور های یکسانی را روی کامپیوتر خود قرار دهند.

▪ آگهی: بسیاری از شرکت ها و بخش های تجاری از اسکرین سیور ها به عنوان ابزاری برای تبلیغات استفاده می کنند.

▪ اطلاعات:بسیاری از اسکرین سیور ها اطلاعات به روز و پویایی را ارایه می دهند. این نوع اسکرین سیورها می توانند چرخه ای از سوالات ساده، ابتدایی و ناچیز یا اطلاعات پیشرفته و جدید از یک سایت باشند.

▪ محاسبات توزیع شده:نوع دیگری از اسکرین سیور ها وجود دارند که در زمان عدم استفاده از کامپیوتر به پردازش اطلاعات از منابع دیگر می پردازند. یک مثال خوب برای این نوع اسکرین سیور ها، Seti@home نام دارد که در حال حاضر استفاده از آن میان هزاران کاربر رایج است.

اسکرین سیور های Seti@home خطی از طیف های رادیویی را نمایش می دهند و اطلاعات دریافتی از سیگنال های رادیویی سرور SETI را پردازش می کنند. SETI مخفف واژه Search For Terrestrial Intelligence به معنای جست وجو برای هوش فرا زمینی است. با استفاده از توان پردازشی چندین کامپیوتر، SETI زمان کمتری را جهت وارسی کردن سیگنال های دریافتی از تلسکوپ های رادیویی صرف می کند.

● گام به گام

در این جا به فرآیند عملکرد اسکرین سیور ها در ویندوز 95 و 98 می پردازیم. اگرچه در کامپیوتر های دیگر ممکن است فرمان های سیستم یا جزییات فرق داشته باشند اما اساس این فرآیند برای تمامی آن ها یکسان است. ویندوز برای اینکه بفهمد آیا می تواند اسکرین سیور را اجرا کند یا نه پیامی را به APPهای پیش زمینه می فرستد. این فرمان از APP می پرسد که "آیا می توانم اسکرین سیور را آغاز کنم؟" برنامه های غیرویندوزی این فرمان را نمی فهمند و در نتیجه پاسخی نیز نخواهد داد. یک CBT application این فرمان را درک می کند اما پاسخ آن منفی خواهد بود. اما پاسخ تمامی APPهای دیگر به این فرمان باید مثبت باشد. پس از آن ویندوز به خط SCRNSAVE>EXE در فایل System.ini می رود و جست وجو می کند که آیا اسکرین سیوری انتخاب شده است یا نه؟

اگر انتخاب نشده باشد فرمان اجرای اسکرین سیور را رد می کند. اما اگر نام فایل در فهرست باشد تلاش برای بارگذاری آن آغاز می شود. تا زمانی که فایل در فهرست اسکرین سیورها قرار دارد و ورودی از کیبرد یا ماوس دریافت نشود اسکرین سیور همچنان فعال خواهد بود. بیشتر اسکرین سیورها با دریافت ورودی تمام می شوند اما می توان آن ها را طوری تنظیم کرد که فقط با وارد کردن چند کلید خاص غیرفعال شوند.

زمانی که ویندوز، ورودی کیبرد یا ماوس را دریافت کند متوجه می شود که باید اسکرین سیور را خاموش کند اما پیش از آن چک می کند که آیا گزینه حفاظت از پسورد روشن است یا خیر؟ در صورت روشن بودن فقط پس از وارد کردن نام کاربری و پسورد صحیح، اسکرین سیور قطع خواهد شد. با وجود فراهم آوردن امکانات امنیتی فراوان در این نوع اسکرین سرور ها به یاد داشته باشید که آن ها را از منابع معتبر دریافت کنید. هکر ها می توانند اسکرین هایی را طراحی کنند که با استفاده از نقطه ضعف هایی در امنیت سیستم پسورد را بدزدند.

● راه های گوناگون تهیه اسکرین سیور

▪ استفاده از یکی از اسکرین سیور های استاندارد ویندوز

▪ خریداری مجموعه های اسکرین سیور

▪ دانلود یکی از هزاران اسکرین سیور های رایگان در اینترنت

▪ استفاده از برنامه های مخصوص برای طراحی اسکرین سیور های شخصی

▪ ایجاد اسکرین سیور از طریق نوشتن کد های واقعی

در چندین سال گذشته استفاده از مجموعه اسکرین سیور های تجاری بسیار محبوب بوده اما رشد اینترنت منجر به دسترسی آسان تر، متنوع تر و دریافت اسکرین سیور های رایگان شده است. برنامه هایی مانند Screen Saver Builder به کاربران امکان ترکیب تصاویر، انیمیشن ها، افزودن موزیک و ایجاد یک اسکرین سیور شخصی را می دهند. اگر برنامه نویس هستید منابع آنلاین بیشماری نیز وجود دارد که اطلاعات فنی و کد های منبع را برای نوشتن برنامه یک اسکرین سیور در اختیار شما قرار می دهد. وقتی اسکرین سیور خود را ساختید سایت های بیشماری نیز وجود دارد که می توانید برنامه خود را آپلود و آن را با مردم دنیا به اشتراک بگذارید.



نوع مطلب : کامپیوتر 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Learn colors
27 مهر 96 22:37
hello!,I really like your writing very a lot! proportion we keep in touch extra approximately your post on AOL?
I need a specialist in this area to resolve my problem.

Maybe that's you! Looking forward to peer you.
smoothie recipes with kale and yogurt
26 مهر 96 05:57
Two small apples add familiar crispness.
puppy
22 مهر 96 18:03
Currently it seems like Wordpress is the best blogging platform
out there right now. (from what I've read) Is that what you are using on your blog?
best time to post on social media
20 مهر 96 13:25
Optionally, customise your submit, hashtags and tags.
latina cams
19 مهر 96 13:21
Wonderful blog! Do you have any hints for aspiring
writers? I'm hoping to start my own blog soon but I'm a little lost
on everything. Would you advise starting with a free platform
like Wordpress or go for a paid option? There are so many
options out there that I'm completely confused ..

Any suggestions? Bless you!
Play Jio tv on iPhone
17 مهر 96 09:20
Appreciate the recommendation. Let me try it out.
mature cams
15 مهر 96 07:32
I was wondering if you ever considered changing the structure of
your site? Its very well written; I love what youve got to say.

But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
Youve got an awful lot of text for only having one or two
images. Maybe you could space it out better?
carpet cleaners in London
11 مهر 96 01:54
I all the time used to study piece of writing in news
papers but now as I am a user of internet thus from now I am using
net for posts, thanks to web.
How do you get rid of Achilles tendonitis?
7 مهر 96 14:56
Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account
your blog posts. Anyway I'll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.
Streaming Hentai 3D Online Free
6 مهر 96 06:08
Hey there! This post could not be written any better!
Reading through this post reminds me of my old room mate!
He always kept talking about this. I will forward this page to him.

Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!
Peluang Usaha Dengan Modal Kecil Menengah 2018
5 مهر 96 22:25
Paragraph writing is also a fun, if you be acquainted with afterward you can write or else it is complex
to write.
best cam to cam sex site
5 مهر 96 00:37
of course like your web site but you have to test the spelling on quite a few
of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to inform the truth however I will surely come again again.
山形県の性病匿名検査
1 مهر 96 22:41
山形県の性病匿名検査山形県の性病匿名検査
高知県のHIV郵送検査
31 شهریور 96 16:59
高知県のHIV郵送検査高知県のHIV郵送検査
foot complaints
26 شهریور 96 00:32
I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble.
You are amazing! Thanks!
feet problems
25 شهریور 96 07:33
When I initially commented I clicked the
"Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get four
emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service?
Appreciate it!
designing room games for ages 10 through 13abc
23 شهریور 96 22:12
With the economy within the situation that it can be, individuals
arre going out to eat less. Take care to have the paint finish and mae
sure this doesn't feel too "soft". From circular ads to magazines, yoou are sure tto geet what
exactly you're looking for.
sex
20 شهریور 96 03:13
Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon everyday.
It's always helpful to read content from other writers and practice a little something from their websites.
best physiotherapy training in India
18 شهریور 96 20:45
Howdy! I know this is somewhat off topic but I was wondering
if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one?
Thanks a lot!
sex
15 شهریور 96 23:32
It's remarkable designed for me to have a website, which is valuable in favor of my experience.

thanks admin
download music
14 شهریور 96 21:36
Everything is very open with a very clear clarification of the issues.

It was definitely informative. Your website is useful.
Thank you for sharing!
How long do you grow during puberty?
6 شهریور 96 16:14
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though
you relied on the video to make your point.
You obviously know what youre talking about, why
throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening
to read?
sarabennet cam
4 شهریور 96 06:40
Greetings! I know this is somewhat off topic but
I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for
my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having problems finding one?
Thanks a lot!
live free sex video chat
4 شهریور 96 01:23
Normally I don't read article on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to check out
and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite
nice article.
Why do they call it the Achilles heel?
3 شهریور 96 16:15
We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your web site offered us with valuable info to work on. You have
done an impressive job and our entire community
will be thankful to you.
바카라사이트 바로가기,http://www.ppap777.com 바카라사이트,http://www.ppap777.com 바둑이백화점,바둑이나라,그랜드게임,엠엘비게임,타이탄게임 바카라사이트 주소 ppap777.com,바카라추천,ppap777.com,바카라,ppap777.com 카지노게임,더카지노,호게임,우리카지노 우리카지노,ppap777.com
30 مرداد 96 15:00
바카라사이트바카라사이트ppap777.com,바카라주소,바카라사이트추천
온라인카지노,http://www.ppap777.com
바카라사이트,http://www.ppap777.com
카지노사이트,카지노추천,카지노백화점,카지노나라
바카라사이트 주소 ppap777.com,바카라추천,ppap777.com,바카라,ppap777.com
카지노사이트 주소 ppap777.com,카지노천국 ppap777.com
릴천지,ppap777.com
webcam sex
9 مرداد 96 08:23
Please let me know if you're looking for a author for your weblog.
You have some really great posts and I think I would
be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd love to
write some material for your blog in exchange for a link back to mine.
Please blast me an email if interested. Thank you!
indian sex chat online free
6 مرداد 96 23:01
What's up every one, here every person is sharing these
know-how, thus it's good to read this website, and I used to visit this blog all the time.
How do you strengthen your Achilles tendon?
6 مرداد 96 19:58
It's in reality a nice and useful piece of info.
I am happy that you simply shared this useful information with us.

Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.
www.livecamdeals.com
3 مرداد 96 12:02
Good day! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be
ok. I'm undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30