تبلیغات
کامپیوتر - تفاوت های لینوکس با ویندوز

تفاوت های لینوکس با ویندوز

نویسنده :سهراب
تاریخ:7 دی 89-13:11

● گنو/لینوکس با ویندوز چه تفاوتی دارد؟

یکی از نخستین سوالاتی که در ذهن هر کاربری که به تازگی نام گنو/لینوکس به گوشش خورده است، مطرح می شود، این است که خوب گنو/لینوکس چه تفاوتی با ویندوز دارد؟ من در این مقاله قصد دارم بدون اینکه وارد مسایل خیلی فنی شوم، به طور اجمالی این موضوع را تشریح کنم.

● لینوکس چیست؟

لینوکس به خودی خود، یک هسته (Kernel) است. هسته، بخش اصلی سیستم عامل را تشکیل می دهد که کار آن کنترل داده ها، مدیریت حافظه، سخت افزار، ورود و خروج داده ها و تمامی موارد اصلی سیستم عامل می باشد. همانطور که گفتم، لینوکس به خودی خود سیستم عامل به شمار نمی رود، بلکه با استفاده از ابزارهایی که پروژه گنو (GNU) برای آن تولید کرده است، تبدیل به یک سیستم عامل کامل می شود (به همین دلیل است که لینوکس را معمولا گنو/گنو/لینوکس یا GNU/Linux می نامند) و با اضافه کردن سایر نرم افزارهای بازمتن به آن، می توان از آن در موارد متعددی مانند سرویس دهنده ها، ایستگاه های کاری، کامپیوترهای روی میزی، ابر رایانه ها، ابزارهای صنعتی و پزشکی که دارای سیستم های درونه ای (Embedded) می باشند و استفاده کرد.

از نظر فنی، گنو/لینوکس را می توان نمونه بازمتن و آزاد سیستم عامل های خانواده یونیکس نامید. زیرا بر اساس استاندارد POSIX پیاده سازی شده و کاملا با آن سازگار است. بنابراین گنو/لینوکس را می توان نواده سیستم عامل پرسابقه و مستحکم یونیکس دانست که البته خواص خوب آنرا نیز به ارث برده است. اکنون تفاوت های اصلی گنو/لینوکس و ویندوز را با هم می شماریم:

● گنو/لینوکس : سیستم عامل آزاد

گنو/لینوکس یک سیستم عامل آزاد و بازمتن است. کد منبع آن در اختیار همگان قرار دارد و همه می توانند در کدهای آن تغییر ایجاد کرده و بنا به نیازشان استفاده کنند. آزاد و در دسترس بودن کدهای منبع سبب می شود تا بتوانید از طرز کارکرد دقیق سیستم عامل مطلع شوید. شما بسیاری از توزیع های گنو/لینوکس را می توانید به هر تعداد کپی کرده و بین دوستانتان پخش کنید. در سمت مقابل، ویندوز یک سیستم عامل اختصاصی است که کد منبع آن سری نگهداشته شده و برای همگان در دسترس نیست. شما نمی توانید بفهمید که واقعا در زیر سیستم عامل ویندوزتان چه می گذرد؟ آیا یک برنامه جاسوسی در آن پنهان نشده است؟ بعید نیست. سیستم عامل ویندوز رایگان نبوده و شما نمی توانید آنرا کپی کرده و پخش کنید. در صورت این کار شما خلاف کار هستید و جریمه و مجازات خواهید شد. (فعلا نه در ایران ولی در 4-6 سال آینده بله)

گنو/لینوکس را به هواپیمایی تشبیه کرده اند که هر قسمت از انرا در جایی ساخته اند. گنو/لینوکس واقعا محصول کشور خاصی نیست. تعداد زیادی از مردم در سرتاسر جهان در حال کار بر روی بخش های مختلف آن و توسعه آن هستند. تعداد برنامه نویسانی که روی بخش های مختلف سیستم عامل گنو/لینوکس کار می کنند، به حدود 400 هزار نفر می رسد، تفاوت کیفیت کار را مشخص می کند.

شما با سیستم عامل گنو/لینوکس آزاد هستید. لازم ندارید تا از نرم افزارهای اختصاصی استفاده کنید و تحت انقیاد آنها در آیید.

● گنو/لینوکس : سرعت، قدرت، پایداری

همانطور که گفتم، گنو/لینوکس نواده سیستم عامل یونیکس است. بنابراین ساختار کلی این سیستم عامل کاملا با ویندوز متفاوت است. این به این معنی است که مثلا شما نخواهید توانست برنامه هایی که در ویندوز دارید، روی گنو/لینوکس اجرا نمایید (البته راه هایی وجود دارد شبیه سازها - ولی در حالت عادی خیر). یکی از خواص اصلی سیستم عامل های خانواده یونیکس، پایداری و استقامت بسیار بالای آنهاست. این سیستم عامل ها به این راحتی ها خراب نشده و به ندرت نیاز به بوت مجدد پیدا می کنند. گنو/لینوکس هایی وجود دارند که شما می توانید سالها بدون نیاز به بوت، از آنها استفاده نمایید. در سمت مقابل، حتی جدیدترین و پایدارترین سیستم های ویندوز نیز اندازه گنو/لینوکس پایدار نیستند. برای بکارگیری سیستم های ویندوز به عنوان سرویس دهنده به حافظه و پردازنده های قویتری نیاز دارید و مطمین باشید اگر هر چند روز آنرا بوت نکنید، از کار خواهد افتاد! معمولا سیستم عامل گنو/لینوکس به راحتی خراب نمی شود و برعکس ویندوز مجبور نیستید تا آنرا هر چندماه یکبار مجددا نصب کنید. حتی برخی از انواع گنو/لینوکس به نصب یکبار برای تمامی عمر مشهور هستند. این گونه سیستم ها را می توانید حین کار و حتی بدون بوت، به نسخه های جدیدتر ارتقا دهید.

● گنو/لینوکس : امنیت، امنیت، امنیت

امروزه در دنیایی متکی بر فناوری اطلاعات زندگی می کنیم که هر لحظه به خطر افتادن جریان اطلاعات منجر به بروز خسارت های تجاری جبران ناپذیری خواهد شد. امروزه همه به دنبال یک سکوی (Platform) امن تر برای اجرای برنامه های کاربردی و سروی دهنده ها هستند. با اینکه مبحث امنیت یک مقوله نسبی است، گنو/لینوکس حرف های زیادی برای گفتن در سمت امنیت دارد. بسیاری از قابلیت های امنیتی که در ویندوز وجود ندارند و یا فقط با اضافه کردن نرم افزارهای اضافی قابل دسترسی می باشند، بطور درونی و پیش گزیده در گنو/لینوکس پیاده سازی شده اند. گنو/لینوکس از ابتدا برای محیط های شبکه ای و چند کاربره طراحی شده است و همین باعث رعایت مسایل امنیتی از ابتدا در ان شده است، درحالی که ویندوز اینگونه نبوده و درحال حاضر نیز از نظر امنیتی دارای نقاط ضعف فراوانی است. مثلا یک برنامه مخرب با استفاده از همین ضعف های امنیتی می تواند کل سیستم عامل را نابود کند، ولی در صورتی که مورد مشابهی در گنو/لینوکس وجود داشته باشد، حداکثر به دایرکتوری خانگی کاربر اجرا کننده آسیب خواهد رسید، نه کل سیستم عامل.

اینطور نیست که گنو/لینوکس فاقد هر گونه اشکال امنیتی باشد، خیر، ولی باز بودن کد منبع آن باعث می شود تا بسیاری از اشکالات امنیتی پیش از ایجاد خسارت و در مراحل توسعه و برنامه نویسی برنامه بر ملا شده و رفع شوند. در صورتی که اشکالی نیز در برنامه های منتشر شده یافت شود، بدلیل موجود بودن کد منبع سریعا برطرف می گردد. در صورتی که در سیستم عامل ویندوز شما باید منتظر مایکروسافت بمانید و بمانید و بمانید (مثلا هم اکنون 21 اشکال امنیتی در مرورگر IE وجود دارد که مایکروسافت هنوز هیچ وصله ای برای آن ارایه نداده است). سیستم عامل ویندوز دارای اشکالات امنیتی بسیاری است که به راحتی هم کشف نمی شوند و هنگامی کشف می شوند که خسارات جبران ناپذیری در اثر حمله از طریق آن ضعف های امنیتی رخ دهد که امثال آنرا شاهد هستیم. در دنیای امنیت ضرب المثلی وجود دارد که امنیت با مخفی کاری حاصل نمی شود.

می توان ادعا کرد که تقریبا هیچ ویروسی برای گنو/لینوکس وجود ندارد و این درحالی است که سالیانه بیش از 1000 ویروس و کرم مختلف برای سیستم عامل ویندوز ایجاد می شود. این بخاطر عدم گسترده بودن گنو/لینوکس نیست (حدود 70 درصد از سایت های وب در جهان بر روی سیستم عامل های خانواده یونیکس و گنو/لینوکس و سرویس دهنده وب آپاچی درحال اجرا هستند) بلکه بدلیل وجود حفره های امنیتی متعدد ویندوز و سیاست انحصار گرایی مایکروسافت است. یعنی چه؟ مایکروسافت طوری رفتار و سیاست گذاری کرده است که مشتریان خود را تنها به محصولات خودش عادت دهد. بسیاری از کاربران ویندوز از اینترنت اکسپلورر و آتلوک برای مرور وب و پست الکترونیک استفاده می کنند. من به عنوان یک ویروس نویس، می دانم که اگر ویروسی را برای کاربران ویندوز بنویسم، بر روی کامپیوترهای 90 درصد آنها اثر خواهد کرد. چون اکثرا از IE و Outlook استفاده می کنند. ولی در گنو/لینوکس چطور؟ در گنو/لینوکس شما طیف وسیعی از انتخاب و عدم اجبار دارید. من از مرورگر موزیلا استفاده میکنم. دوستی دارم که Konqueror را ترجیح می دهد. دیگری از Opera استفاده می کند. من از Kmail استفاده می کنم. دوستم از Evolution، دیگری از Pine و بعدی از Mutt و برادرم هم از Mozilla Mail. من فقط می توانم برای یکی از اینها ویروس بنویسم چون روی بقیه کار نخواهد کرد و عملا میزان اثر آن انداک خواهد بود. ضمنا هیچیک از ویروس هایی که برای ویندوز نوشته شده اند، بر روی گنو/لینوکس کار نمی کنند.

● گنو/لینوکس : تعدد سکوهای اجرایی

گنو/لینوکس برخلاف ویندوز بر روی تعداد زیادی از سکوهای مختلف سخت افزاری اجرا می شود و شما حتی قادرید آنرا برای کار بر روی سکوی مورد نظرتان تغییر دهید. این قابلیت، گنو/لینوکس را برای بکارگیری در سخت افزارهای درونه ای (Embedded) بسیار مناسب می سازد. هسته 2.6 گنو/لینوکس این امکان را فراهم می سازد تا گنو/لینوکس را بر روی دستگاه های بسیار کوچک و یا ابر رایانه های بسیار بزرگ اجرا نمایید.

● گنو/لینوکس : گسترده ترین تنوع در کاربرد

گنو/لینوکس را می توانید برای انجام وظایف بسیار متعددی بکار بگیرید. از دستگاه چک کردن اتصالات شبکه، دیوار آتش، مسیریاب (Router) شبکه، سرویس دهنده های مختلف مانند وب، بانک اطلاعاتی، فایل، چاپ و ، میزهای کار (Desktop)، ایستگاه های کاری (Workstations) و سیستم عامل گنو/لینوکس حتی این امکان را دارد که از آن بتوان به صورت یک سیستم زنده و پرتابل استفاده کرد. به این معنی که کل سیستم عامل از روی یک دیسک CD اجرا شود و شما آنرا با خودتان جابجا کنید و میزکار و تنظیماتتان را همراه خودتان منتقل کنید. علاوه بر این، این قابلیت برای رفع اشکال و نمایش آن نیز بسیار مفید است.

● گنو/لینوکس : تنوع در انتخاب

بدلیل آزاد بودن سیستم عامل گنو/لینوکس، هر گروه یا موسسه تجاری، یک نسخه خاص از آن که به توزیع یا پخش (Distribution) معروف هستند، منتشر ساخته است. این توزیع های مختلف همگی گنو/لینوکس هستند، ولی هریک معمولا برای یک یا چند امر خاص مانند سرویس دهنده، دیوار آتش، میزکار و طراحی شده اند و هریک قابلیت ها و بهینه سازی ها خاص خودشان را به کاربران ارایه می کنند. کاربران در این میان آزادی انتخاب زیادی داشته و می توانند چیزی که کاملا نیازشان را برطرف می کند، انتخاب کنند. چیزی که در ویندوز نمی توان مفهومی برای آن پیدا کرد.

● گنو/لینوکس : سیستم عاملی حرفه ای

گنو/لینوکس یک سیستم عامل حرفه ای است. یعنی ممکن است یک کاربر کاملا غیر فنی برای مدیریت آن و انجام برخی از تنظیمات سخت افزاری دچار مشکل شود و نتواند به راحتی این کار را انجام دهد. البته برخی از توزیع های گنو/لینوکس این امور را بسیار راحت (و حتی راحت تر از ویندوز) کرده اند، ولی با این حال به طور کلی، گنو/لینوکس یک سیستم عامل حرفه ای است که در عین سادگی، از پیچیدگی های فنی زیادی برخوردار است. البته تمام کاربران لازم نیست این امور را بدانند. مثلا یک کارمند دفتری که اموری مانند تایپ و حسابداری را با کامپیوترش انجام می دهد، ممکن است از نظر فنی تفاوتی را احساس نکند، ولی گنو/لینوکس خوراکی 4 ساله برای کاربران خوره فراهم می سازد! برخلاف ویندوز، نکات بی پایانی برای یادگیری در گنو/لینوکس وجود دارد. این سیستم عامل 4 سال به راحتی شما را مشغول خواهد کرد و می توانید مطمین باشید پس از آن بازهم مطالب جدیدی برای یادگیری وجود خواهند داشت! پس خوره های کامپیوتری از آن لذت وافری خواهند برد و هرگز آنرا رها نخواهند کرد.

برخلاف ویندوز، در گنو/لینوکس راحت تر هستید تا بسیاری از کارهای پیکربندی و سیستمی را از خط فرمان بسیار قدرتمند و عالی آن انجام دهید. با اینکه برای بسیاری از امور مانند ویندوز ابزارهای گرافیکی طراحی شده است، یک کاربر حرفه ای واقعا از خط فرمان گنو/لینوکس لذت خواهد برد. خط فرمان ویندوز را اصلا می توان خط فرمان نامید؟

● گنو/لینوکس : بهشت برنامه نویسان!

گنو/لینوکس را بهشت برنامه نویسان نامیده اند. برخلاف ویندوز که اکثر ابزارهای برنامه نویسی روی آنرا باید جداگانه نصب و حتی خریداری نمایید، گنو/لینوکس به همراه تمامی ابزارهای برنامه نویسی مورد نیازتان و با هر زبانی که فکر کنید ارایه می شود. کافی است آنرا نصب کنید و کار برنامه نویسی تان را با ابزارهای دلخواهتان شروع کنید.

● گنو/لینوکس : یک جعبه ابزار کامل

گنو/لینوکس برای کاربران حرفه ای، یک جعبه ابزار کامل به شما می رود که در آن تمامی ابزارهای مورد نیاز مانند برنامه های اینترنتی، ابزارهای امنیتی مانند ابزارهای آزمایش شبکه، ابزارهای برنامه نویسی، هزاران صفحه کتاب و راهنما در آن پیدا خواهید کرد. ابزارهایی که در اختیارتان قرار دارد چنان متنوع هستند که می توانید 90 درصد اطمینان داشته باشید که پس از نصب آن به چیز دیگری نیاز نخواهید داشت.

● گنو/لینوکس : یکی از زیباترین دستاوردهای بشری

گنو/لینوکس در سایه همکاری و تبادلات علمی هزاران نفر در سرتاسر جهان ایجاد شده و توسعه یافته است. این همکاری چنان گسترده و زیبا بوده و هست، که به سیستم عامل گنو/لینوکس لقب یکی از زیباترین دستاوردهای همکاری جمعی بشر داده شده است. فرهنگ حاکم در جامعه گنو/لینوکس و بازمتن، فرهنگ کمک، اشتراک اطلاعات و تلاش برای بهبود هرچه بیشتر محصولات و انجام هرکاری که از دستت برمی آید است. هرکس که می خواهد با این سیستم عامل کار کند، باید تمامی دیدگاه ها و عقاید قبلی خود را درباره نرم افزارها و سیستم عامل کنار گذاشته و با یک دیدگاه جدید و طرز فکر متحول شده وارد دنیای گنو/لینوکس شود، زیرا با فرهنگ حاکم متفاوتی روبرو خواهد بود. گنو/لینوکس نوید دهنده آزادی است.نوع مطلب : کامپیوتر 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Robby
12 مرداد 98 15:18
What a information of un-ambiguity and preserveness of precious familiarity on the topic of unpredicted emotions.
viagra post surgery
19 خرداد 98 13:56

Thanks for sharing your thoughts about %meta_keyword%. Regards
buy generic viagra usa blog
18 خرداد 98 17:48

hey there and thank you for your information – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical points using this website, as I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective exciting content. Ensure that you update this again soon.
http://sibcbt.ru
5 اردیبهشت 98 00:15
最高 品質ルイヴィトン財布 コピー激安通販、ルイヴィトン偽物を低価でお客様に提供します。 ヴィトン財布コピーと言っても
http://www.oumma.be/contact
3 اردیبهشت 98 11:06
カルティエ時計スーパーコピー、カルティエコピー情報満載人気専門店
https://led-displays.ru/suo
3 اردیبهشت 98 11:05
人気のスーパーブランドコピー品質保証最新のコピーブランドファッション情報,ブランドコピー代引き専門店
https://www.samouzdrawianie.pl/smutek/
3 اردیبهشت 98 11:05
2018最新ブランドスーパーコピー代引き日本国内発送通販,ブランドコピー 安全後払い専門店
http://www.datamars.com.ar/pagina-ejemplo/
3 اردیبهشت 98 11:04
ブランドスーパーコピー、ブランド財布コピー、ブランド時計コピーなど。激安、送料無料!
http://www.siv-marsens.ch/node/649
3 اردیبهشت 98 11:04
業界最高品質ブランドコピー専門ショップ!最新
http://tinhuybacgiang.org.vn/node/40/3
28 فروردین 98 09:53
他の世界一流スーパーコピーブランド激安販売。ロレックコピー、ルイヴィトンコピー、グッチコピー、エルメスコピー
https://kubanfss.ru/gallery
17 فروردین 98 14:22
シャネルコピー2018最新作シャネルスーパーコピーバッグ激安通販
slotxo
4 دی 97 07:23
Hunter Ed is dedicated to Searching education security.
graphpad prism 7 serial number generator
17 آذر 97 15:45
It helps to connect the Micro SD with a gaming console thereby, it holds significance.
These kinds of guideline get into particularly unit guides, map editor guides, build orders for
the races, Terran, Zerg plus Protoss strategy guides, plus much more.
With the confidence of their products, they ensure that the customers with 45 days refund guarantee and twelve months exchange warranty.
starmaker app cheats android
14 آذر 97 23:00
While alone as well as in trauma, I learned everything possible concerning the computer,
and in addition how the Phantoms (as I have named them
in my book), not only target people online but also offline as well.
Dating online can trim though so much of the because
in simple terms the evaluation process was already done.
When you give them an inch so gladly therefore permission based, they
have a mile.
http://www.vr-welt.net/11961/downloads/reason-9-crack-with-keygen-free-download/
10 آذر 97 01:08
Confidential info is especially vulnerable during
transmission across untrusted networks, such as the Internet, then when stored on portable computing devices: laptops, data backups,
USB flash memory drives, PDAs, along with other small form-factor computer equipment.
Support Bunch 1 attributes Dynamic recollection, so that it is feasible for to the virtual machine occurrence for
being increased without affecting efficiency. More over issues much
like the driver program storage device like CD or DVDs
gets misplaced or the storage file inside the computer gets corrupted.
http://www.Ffisk.net/trusted-files/ro-ghoul-New-script-hack-2018-free-rc-farm-auto-farm
2 آذر 97 19:49
The 360 console is one in the best machines for gaming consider getting started on one of them games this season for
a few good gaming fun. There are scores of renowned and trusted
companies that pay people that choose to sell
old games and DVDs for cash. When the boys of summer
are still in Fort Lauderdale, he can be pitching inside
the bottom from the ninth within the World Series.
easeus todo backup 10.6 crack
1 آذر 97 09:39
Downloadable games to your PC can beat any boredom and stress which you have.

However, if you would like download the entire version of those
games, you need to pay an easily affordable charge.
The major attraction of online multiplayer games is
because they are for sale for free and that there are thousands of games
to choose from.
free dllkit pro license key
26 آبان 97 14:16
So there it is my quick list of result-oriented free games
to play online which could well find yourself in your
report on fun games to help you get out of the doldrums fast.

Since, nowadays, computers are almost within the reach of every common man, people can easily have accessibility to
many online flash games which can be downloaded and also played
online on various online gaming portals, knowning that too free from
cost. Any one of you who falls under this category will definitely prefer to go free of charge games to try out.
paytm golden gate apk download latest version
22 آبان 97 11:40
If this describes you, below are a few popular alternatives to the
Windows OS. Although Linux has always been a somewhat small player inside main system market, its popularity continues to grow every year.
Be sure to perform very same group of steps which
you did to reproduce the error initially.
gamebag.org bia3
15 آبان 97 13:07
I think almost every parent will cry out loudly
that without money the life span is vague. Enjoying poker online opens up a whole lot
of possibilities incomparable with casino games. There are new
cards that you could find that are secretly hidden though out your game.
hackfast.net candy crush soda
14 آبان 97 08:31
The best areas to seek utilized Xbox 360 Deals units are e - Bay, ,
Amazon and many other websites and you will find out
more on them at my site underneath. Yes yes,
one more Menoth caster potential number : And I'm yet to respond to the
e - Kreoss feedback, I'll allow it to be happen.
The special thing would be the fact it may work horizontally or vertically and
in addition it possesses his own speaker.
NEW 0.8.0 GFX Tool - Unlock HDR Extreme FPS + Gaming
11 آبان 97 00:31
You must then call 9-1-1 as well as your security company to help you remedy the situation. Securing homes with security gadgets is
an important factor to protect the exact property, residents, and belongings of the house.
The heat additionally drives individuals outdoors to public parks
and swimming pools.
Cialis 20 mg
17 فروردین 97 19:51

You said it very well..
free generic cialis prices for cialis 50mg cialis generique 5 mg buy brand cialis cheap buy cialis uk no prescription look here cialis order on line cialis farmacias guadalajara cialis authentique suisse order a sample of cialis click here take cialis
Cialis canada
27 اسفند 96 23:14

Great stuff, Thanks a lot!
tadalafil 20 mg canada discount drugs cialis cialis 50 mg soft tab cialis professional from usa cialis prezzo in linea basso buy cialis uk no prescription cialis prices in england viagra vs cialis vs levitra cialis per paypa cialis daily reviews
feet pain
23 شهریور 96 23:01
I know this web page gives quality dependent content and extra data,
is there any other web page which offers these data in quality?
Can you increase your height by stretching?
16 شهریور 96 19:51
Great post.
Can Pilates make you look taller?
6 مرداد 96 21:12
Hello, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I'm attempting to find
things to improve my website!I suppose its ok to
use a few of your ideas!!
worriedmerchant91.blog.com
29 تیر 96 16:35
I absolutely love your blog.. Excellent colors & theme.

Did you create this web site yourself? Please reply back as I'm planning to create my
own site and want to find out where you got this from or what
the theme is named. Thanks!
http://matthewsrvwfexczqt.tumblr.com
11 تیر 96 22:34
Please let me know if you're looking for a writer for your blog.
You have some really good posts and I believe I would be a good asset.
If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some articles for your blog in exchange for a
link back to mine. Please blast me an email if interested.
Thanks!
http://alysejacobos.hatenablog.com/entries/2015/03/29
18 خرداد 96 20:13
I am regular visitor, how are you everybody? This piece of writing posted at this web
site is actually pleasant.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30