تبلیغات
کامپیوتر - AGP

AGP

نویسنده :سهراب
تاریخ:2 دی 89-13:16

عامل با رابط کاربر گرافیکی ، بازیهای کامپیوتری ، انیمشن و طراحی سه بعدی و ... از جمله مواردی می باشند که انجام آنها نیازمند وجود سیستمی با توان گرافیکی بالائی است . در صورت استفاده کامپیوتر در مواردی نظیر : تایپ ، صفحات گسترده ، کاربردهای ساده تجاری و ... ، لزومی به داشتن سیستمی با توان گرافیکی بالا نخواهد بود.
کارت های گرافیک را می توان با استفاده از یکی از روشهای زیر در کامپیوتر نصب کرد:
• OnBorad . تراشه گرافیک بر روی برد اصلی قرار دارد.
• PCI . کارت گرافیک در یکی از اسلات های PCI نصب می گردد.
• AGP . کارت گرافیک در اسلاتی نصب خواهد شد که مخصوص کاربردهای گرافیکی طراحی شده است .
بمنظور ارسال تصاویر ویدیوئی ، نمایش بازیهای کامپیوتری ، به کارت هائی با بازدهی بمراتب بیشتر از PCI نیاز است . در سال 1996 شرکت اینتل (AGP(Accelerator Graphics Port را که نسخه اصلاح شده ای از گذرگاه های PCI است ، عرضه نمود. هدف از طراحی تکنولوژی فوق ارائه تصاویر ویدئویی و انجام عملیات گرافیکی با سرعت بالا است .
شکل زیر معماری بکارگرفته شده در یک سیستم پنتیوم سه را که از AGP استفاده می کند ، نشان می دهد.
کارت های گرافیک که قبل از ارائه تکنولوژی AGP تولید می گردیدند، از یک گذرگاه برای ارتباط با پردازنده استفاده می کردند. گذرگاه یک کانال ارتباطی و یا مسیر بین عناصر سخت افزاری موجود در یک کامپیوتر است . تکنولوژی AGP مبتنی بر نکنولوژی PCI است و برخی اوقات "گذرگاه AGP " نامیده می گردد ولی تکنولوژی فوق یک گذرگاه سیستم نمی باشد. تکنولوژی فوق یک اتصال نقطه به نقطه (Point-to-Point) است . به عبارت دیگر در تکنولوژی فوق تنها دستگاهی که از طریق AGP به پردازنده و حافظه ، مرتبطه می گردد ، کارت گرافیک است . در مسیر مربوطه هیچگونه توقفی وجود نداشته و نمی توان ادعا نمود که AGP یک گذرگاه اشتراکی است . تکنولوژی AGP نسبت به PCI دارای ویژگی های زیر است :
. کارائی سریعتر
.دستیابی مستقیم به حافظه

AGP بمنظور افزایش کارآیی خود از چندین روش استفاده می نماید :
- AGP یک گذرگاه 32 بیتی با سرعت 66 مگاهرتز است . این بدان معنی است که در یک ثانیه می توان 32 بیت داده را 66 میلیون مرتبه انتقال داد.
- بر روی گذرگاه AGP دستگاه دیگری وجود ندارد بنابراین کارت گرافیک اجباری به اشتراک گذرگاه نخواهد داشت . در چنین حالتی کارت گرافیک قادر به عملیات خود با حداکثر ظرفیت و پتانسیل خواهد بود.
- AGP از روش Pipelining برای افزایش سرعت استفاده می نماید. در روش فوق برای بازیابی داده از مدلی مشابه فرآیندهای موجود در خط تولید استفاده می گردد.کارت گرافیک در پاسخ به یک درخواست ( سیگنال ) چندین بلاک داده را دریافت خواهد کرد. روش Pipelining مشابه سفارش غذا در یک رستوران است . فرض کنید غذای مورد علاقه خود را در رستوران سفارش دهید .پس از سفارش و آماده شدن، غذای مورد نظر در اختیار گذاشته می گردد در ادامه مجددا" غذای بعدی مورد علاقه خود را سفارش و منتطر آماده شدن خواهید ماند. در مدل فوق فرآیند تکراری : سفارش غذا(داده) و انتظار برای تامین خواسته بصورت تکراری انجام خواهد شد. می توان روش ثبت سفارش خود را تغییر و در ابتدا تمامی خواسته های خود را مشخص کرد. بدیهی است در چنین مواردی زمان انتظار بین سفارشات متعدد حذف خواهد گردید. در تکنولوژی AGP از روشی مشابه فوق برای بازیابی داده استفاده می گردد. یکی دیگر از علل افزایش کارائی تکنولوژی AGP ارتباط مستقیم آنها با حافظه است . ویژگی فوق از خصایص بسیار مهم AGP است . Texture Map مهمترین عنصر موجود در یک کارت گرافیک بوده و حجم بالائی از حافظه یک کارت گرافیک را اشغال می نماید. با توجه به اینکه قیمت حافظه کارت های گرافیک بالا بوده و از لحاظ ظرفیت نیز دارای محدودیت هائی می باشند ، میزان و تعداد Textures استفاده شده در کارت های گرافیک اولیه محدود بود . در سیستم های مبتنی بر AGP با استفاده از قابلیت های حافظه سیستم، می توان اطلاعات مورد نطر را در حافظه کارت گرافیک ذخیره کرد. در یک سیستم مبتنی بر PCI هر Texture Map دو مرتبه ذخیره می گردد. در ابتدا از هارد به حافظه سیستم منتقل و در آنجا مستقر خواهد شد. زمانیکه می بایست از داده فوق استفاده گردد، از طریق حافظه سیستم در اختیار پردازشگر گذاشته خواهد شد. در ادامه نتایج از طریق گذرگاه PCI برای کارت گرافیک ارسال می گردند. در این حالت اطلاعات مجددا" در FramBuffer کارت گرافیک ذخیره خواهند شد. در حقیقت هر Texture Map پس از پردازش دو مرتبه ذخیره می گردد ( یکی توسط سیستم و دیگری توسط کارت گرافیک )
AGP صرفا" یک مرتبه Texture Map را ذخیره می نماید. امکان فوق با استفاده از یک بخش خاص با نام Graphics Address Remapping Table GART) موجود بر روی تراشه AGP تحقق می گردد. GART ، بخشی از حافظه سیستم را بمنظور نگهداری Texture maps استفاده می نماید. در چنین حالتی کارت گرافیک و پردازنده این تصور را خواهند داشت که Texture در FramBuffer کارت گرافیک می باشد.
همانگونه که مشاهده گردید، در یک کارت فاقد تکنولوژی AGP هر texture دو مرتبه تکرار و.پردازنده مجبور به انجام عملیات اضافه است . اندازه و تعداد texture نیزمحدود به FrameBuffer است .تمام عوامل فوق در کارت های مبتنی بر AGP بهبود یافته است . بدین علت کارآئی آنها بمراتب بالاتر از انواع دیگر است . انواع AGP سه نوع مشخصه متفاوت برای AGP وجود دارد :
AGP 1.0
 AGP 2.0
 AGP Pro
AGP 2.0 که شامل AGP 1.0 نیز می باشد از سه حالت (یک سرعته ، دو سرعته ، چهار سرعته) متفاوت برای عملیات استفاده می نماید.در سه حالت فوق از سرعت 66 مگا هرتز استفاده می گردد ولی کارت های گرافیک 2x ، در هر سیکل دو مرتبه اطلاعات خود را ارسال و یک کارت گرافیک 4x در هر سیکل چهار مرتبه داده ها را ارسال می نماید.جدول زیر ویژگی هر یک از حالات فوق را نشان می دهد.
Mode Approximate
Clock Rate Transfer Rate
(MBps)
1x 66 MHz 266 MBps
2x 133 MHz 533 MBps
4x 266 MHz 1,066 MBps
AGP Pro بر اساس مدل AGP 2.0 ایجاد شده و از اسلات بزرگتری استفاده و دارای امکانات ویژه برای استفاده حرفه ای از کارت های گرافیک است . کامپیوترهای که دارای اسلات از نوع AGP Pro و یا AGP 2.0 می باشند قادر به استفاده از کارت های AGP 1.0 و AGP 2.0 می باشند. اسلات AGP 1.0 با سایر مدل های فوق سازگار نخواهد بود. شرکت اینتل قصد ارائه کارت جدید AGP8X را دارد.جدول زیر مشخصات تکنولوژی فوق رانشان می دهد.
Mode Approximate
Clock Rate Transfer Rate
(MBps)
8x 533 MHz 2,133 MBps
وضعیت گذرگاهها قبل از AGP اولین گذرگاه کامپیوترهای شخصی، هشت بیتی و با سرعت 4.77 مگاهرتز(میلیون سیکل در هر ثانیه ) بود. گذرگاه فوق قادر به ارسال هشت بیت داده در هر سیکل بود. در سال 1982 گذرگاه فوق تغییر وبصورت شانزده بیتی با سرعت 8 مگاهرتز مطرح گردید. گذرگاه فوق ISA نامگذاری گردید. طراحی گذرگاه فوق بگونه ای بود که امکان ارسال داده را با سرعت 16 مگا بایت در هر ثانیه فراهم می کرد. کارت های گرافیک اولیه از کارت های MonoChrome ( ارائه شده در سال 1980 ) تا کارت های SVGA ( ارائه شده در سال 1990) از یک اسلات ISA موجود بر روی برد اصلی استفاده می کردند. بموازات افزایش رنگ و وضوح تصویر در نمایشگرها، کارت های گرافیک ISA کند شدند. گذرگاه های از نوع ISA قادر به تزریق مناسب داده های گرافیکی برای پردازنده ، با سرعت مناسب نمی باشند. در ادامه استاندارهای دیگری در رابطه با گذرگاه ها مطرح گردید . گذرگاه های EISA)Extendede Industry Standard Architecture ) (سی و دو بیتی و سرعت 8 مگا هرتز ) VL-BUS)Vesa Local Bus) نمونه هائی در این زمینه می باشند.در این زمان استانداری برای ارائه SVGA با قابلیت 16/8 میلیون رنگ و وضوح تصویر 768 * 1024 ارائه گردید. کارت های فوق در یک اسلات خاص موجود بر روی برد اصلی نصب می گردیدند. در چنین حالتی گذرگاه گرافیک بصورت یک "گذرگاه محلی" بوده و مستقیما" به پردازنده متصل بوده و می بایست در مجاورت پردازنده قرار گیرد. VL-BUS بصورت 32 بیتی بوده و با سرعتی معادل "گذرگاه محلی " فعالیت می نماید و تمایل به ارتباط مستقیم با پردازنده دارد. وضعیت فوق در مواردیکه صرفا" یک دستگاه و یا حتی دو دستگاه استفاده می گردد می تواند تحقق یابد ولی زمانیکه بیش از دو دستگاه به VL-BUS متصل گردد، کاهش کارآئی را بدنبال خواهد داشت . بدین منظور VL-BUS صرفا" برای اتصال یک کارت گرافیک ( و یا دستگاهی که نیازمند سرعت بالا باشد ) استفاده گردد. کارت های VL-BUS با سرعتی معادل کلاک پردازنده با پردازنده مرتبط خواهند شد. مثلا" اگر پردازنده دارای سرعتی معادل 100 مگاهرتز باشد، کارت گرافیک قادر به ارسال داده بصورت 32 بیت و با سرعت 100 میلیون مرتبه در ثانیه است . در رابطه با رویکرد فوق دو مسئله وجود دارد :
 تولیدکنندگان کارتهای گرافیک شاختی نسبت به سرعت سیستم کاربران ندارند( ایده ای ندارند)
 تمایل به ارتباط مستقیم با پردازنده باعث کاهش عملکرد و کارآئی پردازنده خواهد شد.
در ادامه تکنولوژی PCI مطرح گردید. PCI ترکیبی از تکنولوژی های ISA و VL-Bus است . در تکنولوژی فوق از ارتباط مستقیم دستگاههای نصب شده با حافظه استفاده شده است . برای ارتباط با پردازنده از یک " پل ارتباطی " استفاده شده است . در این حالت سرعت و کارائی نسبت به VL-BUS افزایش یافته بدون اینکه مشکلاتی را از بعد کارآئی برای پردازنده ایجاد نماید. AGP دارای کارآئی بمراتب بالاتری نسبت به PCI است .AGP یک تکنولوژی گرافیکی بوده که همچنان توسط طراحان مربوطه در جهت تکامل و افزایش عملکرد گام بر می دارد.نوع مطلب : کامپیوتر 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Ferne
12 مرداد 98 18:46
Howdy! This post could not be written any better! Reading
this post reminds me of my previous room mate! He always
kept chatting about this. I will forward this write-up to him.

Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!
http://canadianopharmacy.com/
8 مرداد 98 22:30

Nicely put. Thanks a lot!
canadian pharmacys canadian drug store trust pharmacy canada canada pharmaceuticals online canada rx online pharmacies buy viagra online usa top rated canadian pharmacies online canada drug pharmacy canadian pharmacies-24h
http://neptuneenhance.com/
5 مرداد 98 10:42
hello!,I love your writing very a lot! proportion we keep in touch more
approximately your article on AOL? I need an expert in this space to solve my problem.
May be that is you! Having a look ahead to look you.
Krygen XL Reviews
29 تیر 98 07:34
Hi there, just became alert to your blog through Google, and found
that it is truly informative. I?m going to watch out for brussels.
I will appreciate if you continue this in future. Numerous people will be benefited from
your writing. Cheers!
Mega 10 Boost Reviews
22 تیر 98 07:28
Fantastic beat ! I would like to apprentice while you
amend your website, how can i subscribe for a blog
website? The account helped me a acceptable deal.
I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright transparent idea
Gilberto
20 تیر 98 11:41
Hey would you mind letting me know which webhost you're working with?
I've loaded your blog in 3 different browsers and I must say this
blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good web hosting provider at a reasonable
price? Kudos, I appreciate it!
Keto Charge Review
20 تیر 98 11:22
I enjoy looking through a post that can make people think.

Also, thank you for allowing me to comment!
Hard Stuff Male Enhancement Reviews
20 تیر 98 04:27
Aw, this was an extremely good post. Finding the time and actual effort to generate
a good article? but what can I say? I hesitate a whole
lot and never manage to get nearly anything done.
Mega 10 Boost Review
20 تیر 98 01:24
Good write-up, I'm normal visitor of one's blog, maintain up the excellent operate, and
It's going to be a regular visitor for a lengthy time.
shorl.com
13 تیر 98 01:46
I think this is one of the most important information for me.
And i'm glad reading your article. But wanna remark on some
general things, The web site style is great, the articles is really nice
: D. Good job, cheers
mega10boost.org
13 تیر 98 01:00
Wow! Finally I got a web site from where I can genuinely take helpful information concerning
my study and knowledge.
http://hardstuffmaleenhancement.com/
12 تیر 98 22:11
Fine way of describing, and nice piece of writing to obtain data about my presentation subject, which
i am going to present in university.
http://curesoftserum.com/
12 تیر 98 16:02
I believe everything published was very logical. However, what about this?
what if you wrote a catchier title? I mean,
I don't want to tell you how to run your blog, but what
if you added a headline that makes people desire more? I
mean کامپیوتر - AGP is kinda vanilla. You should glance at Yahoo's home page and see how they write article titles to grab people to open the
links. You might add a video or a pic or two to get
readers excited about what you've written. In my opinion, it would
make your website a little bit more interesting.
Keto Charge Plus Review
12 تیر 98 08:40
I wanted to follow along and let you know how really I loved discovering your website today.
I might consider it the honor to do things at my office and be able to operate on the
tips shared on your website and also take part in visitors' opinions like this.
Should a position of guest author become on offer at your end, i highly recommend
you let me know.
Derma Vi Cream
11 تیر 98 15:38
I rarely drop remarks, however i did a few searching
and wound up here کامپیوتر - AGP. And I do have some questions for you
if it's allright. Is it only me or does it appear
like a few of these responses look as if they are written by
brain dead folks? :-P And, if you are posting at additional
online social sites, I would like to keep up with anything fresh you
have to post. Could you list of all of your social sites like your linkedin profile, Facebook page or twitter feed?
cách đánh cầu nghiêng tài xỉu
10 تیر 98 07:25
What's up, I log on to your blogs regularly. Your story-telling style is
witty, keep up the good work!
http://ge.tt/5xqD6hw2/v/0
8 تیر 98 07:04
Glad to be one of several visitors on this awe
inspiring web site :D.
https://ask.fm/bilde85pickett
8 تیر 98 05:55
I always was concerned in this subject and still am, thanks
for posting.
https://pastebin.com/u/vaughn91pennington
8 تیر 98 03:32
Hello there! I just would like to give you a huge thumbs up for the excellent information you
have got here on this post. I am returning to your web site for more soon.
http://ity.im/pxI9N
8 تیر 98 02:25
I like this blog very much so much fantastic information.
Online cialis
3 تیر 98 07:45

Thank you. Fantastic information.
we choice cialis pfizer india are there generic cialis tadalafil cialis 20 mg cut in half free cialis try it no rx cialis generic cialis tadalafil trusted tabled cialis softabs cialis uk fast cialis online
Cialis pills
2 تیر 98 15:46

Factor effectively used.!
dose size of cialis cialis et insomni cialis preise schweiz cialis for sale south africa cialis daily new zealand venta cialis en espaa cialis rezeptfrei cialis prezzo in linea basso only best offers 100mg cialis cialis 5 effetti collaterali
http://otvicte.strikingly.com/
2 تیر 98 01:14

Terrific material. With thanks.
cialis prezzo in linea basso buy original cialis cialis reviews prices on cialis 10 mg prix cialis once a da cialis generico lilly generic cialis with dapoxetine side effects for cialis chinese cialis 50 mg tadalafil generic
Cialis generic
1 تیر 98 08:14

With thanks! Ample data!

cialis professional from usa generic cialis in vietnam tarif cialis france acheter cialis meilleur pri cialis et insomni we choice free trial of cialis online cialis when can i take another cialis prix de cialis cialis alternative
buy brand cialis online no prescription
31 خرداد 98 15:56

Lovely info. Appreciate it!
cialis generico online cialis without a doctor's prescription cialis vs viagra cialis mit grapefruitsaft generic for cialis canada discount drugs cialis cipla cialis online cialis side effects dangers venta cialis en espaa how do cialis pills work
http://grimenphi.strikingly.com/
31 خرداد 98 00:15

You made your point!
cialis generico milano cialis generique 5 mg cialis savings card buy cialis online nz best generic drugs cialis costo in farmacia cialis cialis 5 mg funziona cialis 10 doctissimo side effects of cialis we recommend cialis info
http://planconto.strikingly.com/
30 خرداد 98 04:45

Wonderful posts. Cheers.
cialis 20 mg effectiveness achat cialis en suisse deutschland cialis online where to buy cialis in ontario cialis lilly tadalafi ou acheter du cialis pas cher where do you buy cialis cialis side effects dangers generic cialis in vietnam achat cialis en europe
Cialis generic
29 خرداد 98 13:10

You suggested that terrifically.
cialis generico lilly cialis 20 mg cost prices for cialis 50mg cialis generico en mexico cialis 5 mg schweiz we choice cialis pfizer india get cheap cialis cialis side effects dangers cialis arginine interactio cialis 20 mg cost
http://tarptroubbe.strikingly.com/
28 خرداد 98 20:41

This is nicely expressed. .
cialis purchasing cialis cost cialis en mexico precio cialis farmacias guadalajara cialis e hiv cialis sans ordonnance buy cialis online cheapest cialis online acheter du cialis a geneve buy cialis online cheapest
cialis coupon discounts
27 خرداد 98 22:53

You actually stated this really well.
cialis 5 mg cialis canada cialis price in bangalore cipla cialis online cialis 5 mg effetti collateral cialis generico en mexico cialis 200 dollar savings card cialis generico milano viagra vs cialis vs levitra click here to buy cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30