تبلیغات
کامپیوتر - استاندارد Cat 6

استاندارد Cat 6

نویسنده :سهراب
تاریخ:1 دی 89-12:28

در تاریخ بیستم ژوئن سال 2002، انجمن صنایع مخابراتی (TIA) استاندارد Cat 6 را معرفی نمود. پس از ارائه این استاندارد،‌ سؤالات متعددی در ذهن علاقه‌مندان به‌وجود آمد. سؤالاتی از قبیل این‌كه این استاندارد چیست؟ چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با استاندارد قبلی خود یعنی Cat5/5e دارد؟ آیا جایگزین Cat5/5e خواهد شد؟ نحوه كاركرد آن چگونه است؟ آیا كلیه مشكلات را برطرف كرده است؟ چه تأثیرات مثبتی در عملكرد شبكه‌ها ایجاد می‌كند؟ و كاربردهای خاص این استاندارد كابل‌بندی كدام‌ها هستند و چه كاربردهایی با استانداردهای قبلی مشكل پیدا خواهند كرد؟ برای یافتن پاسخ این سؤالات می‌توانید این مقاله كه در قالب پرسش و پاسخ تدوین شده است را مطالعه نمایید.

استاندارد Cat 6 چیست؟
Cat 6 یك سیستم كابل‌بندی است كه تشكیل شده است از اجزاء مختلف نظیر كابل‌ها (Cable)، قطعه كابل‌ها(Cord) و كانكتورهای اختصاصی كه از لحاظ شكل و نوع و مواد تشكیل‌دهنده شباهت‌ها و تفاوت‌هایی را با استاندارد قبل از خود دارد.
شباهت‌ها و تفاوت‌ها
نخست باید بدانید كه اجزاء Cat 6 كه توسط شركت‌های سازنده مختلف تولید می‌شوند می‌بایست بتوانند با یكدیگر كار كنند (Interoperability) و همچنین باید بتوانند با سایر استانداردهای قبل از خود نیز سازگاری داشته باشند. یعنی این‌كه بتوان اجزاء Cat 6 و اجزاء Cat5/5e را در یك شبكه در كنار یكدیگر استفاده نمود و یا در صورت لزوم بتوان اجزاء Cat 6 را جایگزین اجزاء Cat5/5e نمود. به غیر از این، تمامی اجزاء Cat 6 و Cat5/5e دارای امپدانس اسمی 100(Nominal Impedance) اهم هستند ولی در تجهیزات Cat 6 تحمل خطای بیشتری در برابر تغییرات مقاومت وجود دارد.
تغییرات مقاومت تحت عنوان پارامتری به نام Return loss (افت بازگشتی) سنجیده می‌شوند. هر چقدر مقدار Return loss (برحسب دسی‌بل) بیشتر باشد تطبیق امپدانس بهتری میان اجزاء وجود خواهد داشت و طبیعتاً مقدار انعكاس سیگنال و انعكاس مجدد سیگنال كمتر خواهد بود. در نتیجه Cat 6 نرخ خطای بیتی (BER) كمتری برای شبكه‌های اترنت سریع و گیگابیت اترنت (1000BASET) ارائه می‌كند.
همانطور كه می‌دانید هر چقدر خطاهای بیتی افزایش یابد، شبكه شما صرفنظر از قیمت ابزارهای شبكه‌ای كه خریداری كرده‌اید در یك چرخه بی‌پایان كشف خطا و ارسال مجدد گرفتار می‌شود و این موضوع منجر به كاهش سرعت و افت شدید كارایی شبكه می‌گردد.
سوم این‌كه در Cat 6 تمامی پارامترهای انتقال برای كانال‌های مختلف و اجزاء و ارتباطات پایدار قادرند تا حداكثر فركانس 250 مگاهرتز كاركنند. این در حالیست كه این مقدار برای استاندارد Cat5/5e فقط 100 مگاهرتز است.

در جدول 1، مقایسه پارامتری مختلف انتقال استانداردهای Cat5/5e و Cat 6 كه از سوی سازمان TIA منتشر شده، آمده است.
تفاوت‌هایی نیز در مورد محدوده فركانسی و پهنای باند مفید وجود دارد. طبق تعریف پهنای باند همان محدوده فركانسی است زمانی كه PSACR (جمع جبری نسبت تضعیف به سیگنال‌های ناخواسته) مثبت است.
Cat 6 پهنای باند 200 مگاهرتز را در دمای 20 درجه سانتیگراد در مسافتی حدود 100 متر پشتیبانی می‌كند كه این مقدار برای استاندارد Cat5/5e حدود 100 مگاهرتز است یعنی چیزی در حدود نصف.
آیا اجزاء Cat 6 در مقایسه Cat5/5e تغییر كرده‌اند؟
یكی از تفاوت‌های اساسی و مشهود میان این دو استاندارد در ساختمان كابل‌ها می‌باشد. قطر كابل‌های Cat 6 به نسبت Cat5/5e بیشتر است. این مقدار برای استاندارد Cat 6 از 3/5 میلی‌متر تا 8/5 میلی‌متر متغیراست. ولی برای استاندارد Cat5/5e قطر كابل‌ها از 8/4 میلی‌متر تا 5/5 میلی‌متر در نظر گرفته شده است و دلیل آن هم به دو عامل برمی‌گردد. اولاً به خاطر ضخیم‌تر بودن سیم‌های مسی به كار رفته در این كابل‌ها و ثانیاً این‌كه در بعضی محصولات Cat 6 از یك جداكننده به نام Cross-Web استفاده می‌شود كه به عنوان یك حائل در میان زوج سیمها قرار می‌گیرد تا اثرات نویز را كاهش دهد. البته این Cross Web از ضروریات استاندارد Cat 6 نمی‌باشد ولی برخی تولیدكنندگان بااین روش اثرات نویز را در طول كابل كاهش می‌دهند.
دلیل افزایش قطر سیم‌ها (32AWG) به خاطر كاهش مقیاسی به نام افت تداخلی (Insertion loss) كه گاهی تضعیف نیز نامیده می‌شود در یك محدوده فركانس می‌باشد. هر چقدر مقدار Insertion loss كمتر باشد سیگنال دریافتی در گیرنده قوی‌تر خواهد بود. این اصلاح منجر به كاهش اثرات نویز صادره از منابع داخلی و خارجی می‌گردد. به‌علاوه كابل‌هایی با Insertion loss كمتر می‌توانند مسافت‌های طولانی‌تر و تحمل بیشتر در مقابل تغییرات دما را پشتیبانی كنند كه نتیجه نهایی آن عملكرد بهتر شبكه خواهد بود.
ویژگی دیگر Cat 6، وجود به هم تابیدگی بیشتر سیم‌ها برای كاهش اثر نویز میان زوج سیم‌ها می‌باشد.
همان‌طوركه می‌بینید در این استاندارد، سازندگان مختلف، محصولات متنوعی را می‌توانید تولید كنید و این موضوع، تصمیم‌گیری صحیح در انتخاب كابل مناسب را مشكل می‌كند.
نصب تجهیزات Cat 6
نحوه نصب تجهیزات Cat 6 در بسیاری از موارد با روش‌های نصب تجهیزات استاندارد قدیمی‌تر یعنی Cat5/5e مشابه است. ولی برخی نكات درباره طراحی و نصب وجود دارد كه افراد فعال در زمینه نصب و پیاده‌سازی شبكه‌ها می‌بایست به آنها توجه داشته باشند، نظیر پایان‌دهنده‌های كابل (Cable Terminator) و نحوه انتخاب مسیر كابل. یعنی ضخامت كابل‌ها در انتخاب اندازه داكت باید محاسبه شود. ضمناً وجود پایان‌دهنده كابل هم در كارایی كلی شبكه تأثیر به‌سزائی دارد.
آیا Cat 6 جایگزین Cat5/5e خواهد شد؟
پاسخ مثبت است ولی زمان دقیق آن مشخص نیست. مانند هر فناوری جدید دیگر، در حال حاضر امروزه هزینه نصب تجهیزات Cat 6 در مقایسه با استاندارد Cat5/5e حدود پانزده درصد گران‌تر است. البته هزینه‌ها به مرور زمان و با افزایش تولید محصولات كاهش خواهد یافت. اما امكاناتی كه این استاندارد از نظر كارایی، سرعت و قابلیت می‌دهد، كمابیش صرف‌نظر كردن از آن را غیرممكن می‌كند. ضمن‌ آن‌كه كاربردها نیز سرعت بیشتر را طلب می‌كنند و گاهی ما را مجبور به استفاده از Cat 6 می‌نمایند.
آیا مشكلات قبلی برطرف شده‌اند و آیا Cat 6 ادعاهای خود را عملی نموده است؟
پاسخ مثبت است. چرا كه هیچ مانع فنی در این راه وجود ندارد. زمانی كه برای تكمیل استاندارد صرف شده است مربوط به توسعه پارامترها و فرآیندهای تست می‌باشد كه برای بهینه‌سازی اجزاء Cat 6 در جهت تضمین همكاری متقابل فروشندگان مختلف صورت گرفته است.
مشخصه‌های فنی با دقت و جزییات بسیار زیاد ذكر شده‌اند و سخت‌افزارهای ارتباطی در شرایط آزمایشی مختلف تست شده‌اند و در شرایط كاری بسیار بد نیز مورد آزمایش قرار گرفته‌اند.
برای همین هم ممكن است مثلاً كانكتورهای ساخت یك شركت با بقیه محصولات Cat 6 كار كند ولی كارایی آن مثلاً در حالت حداقلی باشد. برای همین هم بهترین كارایی در حالتی وجود دارد كه همه تجهیزات از یك سازنده انتخاب شده باشند.
برای آشنایی با عملكرد اتصالات در Cat 6، می‌توانید یك گیرنده ماهواره‌ای را تجسم كنید. زمانی كه تكنسین برای نصب آنتن بشقابی ماهواره شروع به كار می‌كند، ابتدا آنتن را در جهت اصلی یك ماهواره قرار می‌دهد و سپس با گوش دادن به صدای دستگاه ردیاب خود و یا مشاهده تصویر تلویزیونی اقدام به تغییر جهت بشقاب می‌نماید تا قوی‌ترین سیگنال را بیابد. در مورد جك‌های Cat 6 نیز این موضوع صدق می‌كند.
به این صورت كه یك مقدار حداقل قابل قبول برای سیگنال‌ها وجود دارد و یك سیگنال بهینه كه در واقع بیانگر قوی‌ترین سیگنال دریافتی در سمت گیرنده اطلاعات می‌باشد.
همان‌طوركه می‌بینید استاندارد Cat 6 كلیه ادعاهای خود را عملی ساخته است.
كارایی شبكه چقدر تغییر خواهد یافت؟
چه از Cat 6 و چه از Cat5/5e استفاده كنید، كارآیی شبكه، تحت تأثیر نسبت سیگنال به نویز در سمت گیرنده خواهد بود. همه منابع مؤثر در نویز نظیر NEXT وFEXT، نویز ILD و همشنوایی خارجی باید موردتوجه قرار گیرند.
مهمترین مزیت كابل‌های Cat 6 در بهینه كردن نسبت سیگنال به نویز با استفاده از بالا بردن پهنای باند است. نتیجه این‌كه Cat 6 در مقایسه Cat5/5e نسبت سیگنال به نویز را حدود 12 دسی‌بل (تقریباً 16 برابر) نسبت به  cat5 بهبود بخشیده است.
آیا واقعاً به Cat 6 نیازمندیم؟
شاید بهتر باشد به این سئوال پاسخ دهیم كه آیا Cat5/5e نمی‌تواند جوابگوی نیازهای امروز و یا قابل‌پیش‌بینی آینده باشد؟ پاسخ این است كه احتمالاً می‌تواند ولیكن تفاوت‌هایی نیز وجود دارد. مثلاً اینكه ثابت شده است كه 6 Cat نرخ خطای بیتی كمتری را نسبت به Cat5/5e دارد كه این موضوع منجر به انتقال داده‌های بیشتر در طول شبكه‌های اترنت 100BASE-TX و 1000BASE-T می‌شود.
در مورد كاربردهای آتی شبكه نیز باید بگوییم كه در این استاندارد استفاده از امكان گیگابیت اترنت(1000BASE-TX) به صورت یك راه‌حل مناسب برای آینده ارائه شده است.

كاربرد دیگر در زمینه ارسال ویدئو از طریق خطوط باند پهن می‌باشد كه امروزه برای این‌كار از كابل‌های هم محور (Coaxial) استفاده می‌شود ولی راه‌حل Cat 6 برای این كار برای مسافت‌های بیش از 100متر و در فركانس‌های كاری بالای 550 مگاهرتز می‌باشد. چرا كه ضریب افت سیگنال كم در فركانس‌های بالا در استاندارد Cat 6 آن را نسبت به Cat5/5e برای این كار مناسب‌تر نموده است.
یك كاربرد اساسی دیگر، ویدئوی دیجیتال می‌باشد كه بر اساس آن سیگنال‌های دیجیتال مستقیماً از یك منبع تلویزیون با كیفیت بالا (HDTV) با سرعت 5/1 گیگابایت در ثانیه صادر می‌شوند كه از توان امروزی شبكه‌های مسی Cat5/5e بسیار بالاتر است. طی یك بررسی از ظرفیت انتقال داده در كابل‌های Cat 6 با پهنای باند 200 مگاهرتز مشاهده شد كه نرخ انتقال داده حدود 2 گیگابایت در ثانیه بود.
چرا به جای Cat 6 از فیبر نوری استفاده نكنیم؟
بدون نیاز به بررسی كارایی، تصمیم‌گیری درباره انتخاب كابل‌های مسی یا نوری را بهتر است با توجه به تفاوت قیمت میان كابل‌های مسی و كابل‌های فیبر نوری شروع كنیم و یا شاید بهتر باشد كل تجهیزات لازم برای شبكه‌های مبتنی بر كابل‌های مسی و كابل‌های فیبر نوری را با یكدیگر مقایسه كنیم.
در كل، هزینه بالای تجهیزات شبكه‌های نوری، استفاده از آن‌ها را در كابل‌كشی افقی مقرون به صرفه نمی‌سازد و فقط در شرایطی كه محیط از نویز بالا برخوردار است یا امنیت بالا مورد نیاز می‌باشد می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد. البته با گذشت زمان هزینه خرید كابلهای نوری پائین آمده است ولیكن در مقایسه با تجهیزات فعال
(Active) شبكه‌ای، هنوز هم این رقم بسیار بالاتر از استانداردهای مبتنی بر كابل مسی می‌باشد.

 

دلیل دیگر در استفاده از تجهیزات مسی در كاربردهای مربوط به برق‌رسانی سیستم‌های تلفنی VoIP می‌باشد. طبق این استاندارد جدید كه توسط IEEE ارائه شده، یك پریز دیواری می‌تواند توان موردنیاز برای تجهیزاتی نظیرIP Phone، دوربین و ... را فراهم سازد كه این ویژگی به‌خوبی توسط استانداردهای مبتنی بر كابل‌های مسی قابل پشتیبانی و ارائه است.
نتیجه‌گیری
در این مقاله تفاوت‌ها و شباهت‌های میان استانداردهای Cat 6 و Cat5/5e و دلائلی كه كاربران را قانع كندتا ازCat 6 استفاده نمایند بیان شدند. این استاندارد شامل مشخصه‌های مربوط به سازگاری محصولات سازنده‌های مختلف و سازگاری با استانداردهای قبلی می‌باشد.
از نقطه نظر كارایی، اگر ما از ویژگی‌های پهنای باند و نسبت سیگنال به نویز برای مشخص كردن كل كارایی استفاده كنیم، كابل‌بندی Cat 6 در مقایسه با Cat5/5e پهنای باندی حدود 2 برابر (200 مگاهرتز) و نسبت سیگنال به نویزی در حدود 16 برابر بهتر ارائه می‌كند. بقیه موارد مربوط است به جبران كمبودهای سایر تجهیزات و نویزهای خارجی و تغییرات حرارتی محیط.
ضمناً Cat 6 از كاربردهای مختلفی نظیر امكان ارسال ویدئو از طریق خط باندپهن چند كاناله تا حداكثر محدوده فركانسی 550 مگاهرتز و نیز سیگنال‌های ویدئویی دیجیتالی تا 2 گیگابیت در ثانیه برای HDTV و همچنین كاربردهای گیگابیت اترنت پشتیبانی می‌كند.
از یك جنبه دیگر، كابل‌بندی Cat 6 برای كارهای متداول در مقایسه با فیبر نوری مناسب‌تر است و دلیل اصلی آن هم تفاوت قیمت عمده این دو نوع از تجهیزات می‌باشد. به غیر از این‌ها، استاندارد جدید IEEE برای تغذیه راه دور تجهیزات DTE سازگاری بیشتری با تجهیزات Cat 6 دارد و دلیل آن هم به خاطر اتلاف كمتر ولتاژ در این كابل‌ها می‌باشد.نوع مطلب : فناوری اطلاعات 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
eddrugsgeneric.com
28 شهریور 97 18:37

Amazing plenty of great facts.
cialis ahumada cialis online nederland generic cialis with dapoxetine best generic drugs cialis 5 mg cialis coupon printable cialis tadalafil online cialis billig cialis free trial generic cialis tadalafil cialis ahumada
http://cialisvbuy.com/
27 شهریور 97 15:28

Terrific forum posts, Many thanks!
cialis tadalafil online how do cialis pills work cialis canada on line acheter du cialis a geneve cilas buy online cialis 5mg cialis price thailand cialis dosage wow look it cialis mexico if a woman takes a mans cialis
http://viagravipsale.com/
15 شهریور 97 03:47

Many thanks. Fantastic information!
callus cialis generico lilly buy cialis online prescriptions cialis order generic cialis online cialis dose 30mg cialis tablets we choice cialis pfizer india i recommend cialis generico discount cialis
drugstore online
13 شهریور 97 19:37

Amazing facts. Thanks.
canadian online pharmacy how safe are canadian online pharmacies prescription drugs without prior prescription safe canadian online pharmacies canada viagra northwest pharmacies in canada canadian pharmaceuticals companies canadian online pharmacies reviews canadian pharmacy king drugstore online shopping
buycialisonla.com
13 شهریور 97 04:00

Great stuff. Kudos!
uk pharmacy online viagra where can i buy the cheapest viagra sildenafil online pharmacy buy viagra online from canada buy viagra online ireland cheap viagra pharmacy can you buy viagra at the store buy viagra low cost buy viagra online india buy viagra online usa
http://viagravonline.com/
11 شهریور 97 12:47

You've made your point.
cialis free trial generic low dose cialis how much does a cialis cost cialis preise schweiz cialis tadalafil look here cialis order on line tarif cialis france walgreens price for cialis generic cialis with dapoxetine cialis daily reviews
viagra 20 mg
23 مرداد 97 03:19

You expressed it effectively.
sildenafil generic online viagra uk buy viagra online safely order viagra online uk viagra from pharmacy viagra tablets buy online buy pharmacy online how can you buy viagra how to buy viagra cheap low price viagra pills
cialis in usa pharmacy
22 مرداد 97 00:30

You explained this very well!
cialis italia gratis trusted tabled cialis softabs cialis flussig cilas prices on cialis 10 mg generic cialis in vietnam cialis mit grapefruitsaft overnight cialis tadalafil enter site natural cialis order cialis from india
Cialis 20 mg
7 خرداد 97 02:45

Wow plenty of amazing tips!
low cost cialis 20mg what is cialis if a woman takes a mans cialis acheter du cialis a geneve generic cialis soft gels cialis farmacias guadalajara cialis for sale south africa comprar cialis navarr canadian cialis cialis tablets for sale
Cialis generic
20 اردیبهشت 97 04:16

You reported it terrifically!
how does cialis work cialis prezzo al pubblico tadalafil 10 mg callus canadian discount cialis cialis sale online cialis 5 mg cialis official site where to buy cialis in ontario cialis online nederland
Cialis generic
7 اردیبهشت 97 19:18

Really quite a lot of terrific facts!
cialis for daily use estudios de cialis genricos free cialis cialis cost cialis generico cialis therapie cialis tablets for sale buy cialis online generic cialis 20mg uk cialis prezzo al pubblico
Viagra pills
4 اردیبهشت 97 04:48

Excellent content. With thanks.
buy generic viagra uk buy viagra without prescription buy viagra nz viagra usa online online purchase of viagra where can i buy viagra from viagra cheap uk buy viagra cheapest price viagra to buy online cheap viagra with prescription
Buy cialis online
3 فروردین 97 17:04

Fantastic stuff, Regards.
cialis canadian drugs overnight cialis tadalafil we choice cialis uk look here cialis cheap canada cialis generic non 5 mg cialis generici cialis 5 mg scheda tecnica cialis mit grapefruitsaft achat cialis en europe what is cialis
Online cialis
27 اسفند 96 23:56

Wonderful postings. Regards!
cialis 5 mg buy generic for cialis cialis with 2 days delivery cialis 20 mg cost cialis 50 mg soft tab online prescriptions cialis cialis online napol cialis australia org tadalafil tablets cialis free trial
What is distraction osteogenesis?
15 مرداد 96 22:35
Hi there mates, how is everything, and what you wish for to say
regarding this article, in my view its truly amazing in favor of me.
What is distraction osteogenesis?
6 مرداد 96 23:40
Great delivery. Great arguments. Keep up the great spirit.
Where are the femur tibia and fibula?
6 مرداد 96 21:04
It's going to be end of mine day, but before finish I am reading this
fantastic article to improve my know-how.
cassygoodly.jimdo.com
22 تیر 96 11:11
What's up, yes this article is really nice and I have learned lot of things from it
about blogging. thanks.
georgiabhakta.bravesites.com
18 خرداد 96 20:39
Quality posts is the main to be a focus for the visitors to go to see the web site, that's what
this web page is providing.
clumsyhacienda258.exteen.com
13 خرداد 96 05:26
Greetings! Very helpful advice in this particular article!

It's the little changes that will make the most important changes.
Thanks a lot for sharing!
absentdoctrine900.exteen.com
3 خرداد 96 06:47
I'm curious to find out what blog system you are using? I'm experiencing some small security
problems with my latest blog and I'd like to find something more risk-free.
Do you have any solutions?
katecalvin.weebly.com
22 اردیبهشت 96 12:14
Thanks for any other informative blog. Where else may I am getting that kind of information written in such an ideal method?
I've a challenge that I'm just now operating on, and I've been at the glance out for such information.
manicure
3 اردیبهشت 96 11:59
If some one needs expert view regarding running a blog afterward i
recommend him/her to pay a quick visit this web site, Keep up the pleasant
work.
BHW
29 فروردین 96 03:04
Hey there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be okay.
I'm absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.
BHW
25 فروردین 96 05:02
Hello There. I discovered your blog using msn. This is an extremely well written article.
I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post.
I'll definitely comeback.
BHW
23 فروردین 96 21:17
It's genuinely very complex in this busy life to listen news on TV,
therefore I simply use web for that reason, and obtain the most up-to-date
news.
manicure
22 فروردین 96 03:58
I don't even know the way I finished up right here, but I believed
this put up used to be good. I don't recognise who you might be
however definitely you're going to a well-known blogger if
you are not already. Cheers!
manicure
22 فروردین 96 03:01
WOW just what I was searching for. Came here by searching for استاندارد
manicure
21 فروردین 96 06:22
After I initially commented I appear to have clicked the -Notify
me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment
is added I recieve 4 emails with the same comment. Perhaps there is a means you
are able to remove me from that service? Many thanks!
manicure
20 فروردین 96 19:17
My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.

I have always disliked the idea because of the expenses.
But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on a number of websites for about
a year and am anxious about switching to another platform.
I have heard great things about blogengine.net.
Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
Any kind of help would be greatly appreciated!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30