تبلیغات
کامپیوتر - استاندارد Cat 6

استاندارد Cat 6

نویسنده :سهراب
تاریخ:1 دی 89-12:28

در تاریخ بیستم ژوئن سال 2002، انجمن صنایع مخابراتی (TIA) استاندارد Cat 6 را معرفی نمود. پس از ارائه این استاندارد،‌ سؤالات متعددی در ذهن علاقه‌مندان به‌وجود آمد. سؤالاتی از قبیل این‌كه این استاندارد چیست؟ چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با استاندارد قبلی خود یعنی Cat5/5e دارد؟ آیا جایگزین Cat5/5e خواهد شد؟ نحوه كاركرد آن چگونه است؟ آیا كلیه مشكلات را برطرف كرده است؟ چه تأثیرات مثبتی در عملكرد شبكه‌ها ایجاد می‌كند؟ و كاربردهای خاص این استاندارد كابل‌بندی كدام‌ها هستند و چه كاربردهایی با استانداردهای قبلی مشكل پیدا خواهند كرد؟ برای یافتن پاسخ این سؤالات می‌توانید این مقاله كه در قالب پرسش و پاسخ تدوین شده است را مطالعه نمایید.

استاندارد Cat 6 چیست؟
Cat 6 یك سیستم كابل‌بندی است كه تشكیل شده است از اجزاء مختلف نظیر كابل‌ها (Cable)، قطعه كابل‌ها(Cord) و كانكتورهای اختصاصی كه از لحاظ شكل و نوع و مواد تشكیل‌دهنده شباهت‌ها و تفاوت‌هایی را با استاندارد قبل از خود دارد.
شباهت‌ها و تفاوت‌ها
نخست باید بدانید كه اجزاء Cat 6 كه توسط شركت‌های سازنده مختلف تولید می‌شوند می‌بایست بتوانند با یكدیگر كار كنند (Interoperability) و همچنین باید بتوانند با سایر استانداردهای قبل از خود نیز سازگاری داشته باشند. یعنی این‌كه بتوان اجزاء Cat 6 و اجزاء Cat5/5e را در یك شبكه در كنار یكدیگر استفاده نمود و یا در صورت لزوم بتوان اجزاء Cat 6 را جایگزین اجزاء Cat5/5e نمود. به غیر از این، تمامی اجزاء Cat 6 و Cat5/5e دارای امپدانس اسمی 100(Nominal Impedance) اهم هستند ولی در تجهیزات Cat 6 تحمل خطای بیشتری در برابر تغییرات مقاومت وجود دارد.
تغییرات مقاومت تحت عنوان پارامتری به نام Return loss (افت بازگشتی) سنجیده می‌شوند. هر چقدر مقدار Return loss (برحسب دسی‌بل) بیشتر باشد تطبیق امپدانس بهتری میان اجزاء وجود خواهد داشت و طبیعتاً مقدار انعكاس سیگنال و انعكاس مجدد سیگنال كمتر خواهد بود. در نتیجه Cat 6 نرخ خطای بیتی (BER) كمتری برای شبكه‌های اترنت سریع و گیگابیت اترنت (1000BASET) ارائه می‌كند.
همانطور كه می‌دانید هر چقدر خطاهای بیتی افزایش یابد، شبكه شما صرفنظر از قیمت ابزارهای شبكه‌ای كه خریداری كرده‌اید در یك چرخه بی‌پایان كشف خطا و ارسال مجدد گرفتار می‌شود و این موضوع منجر به كاهش سرعت و افت شدید كارایی شبكه می‌گردد.
سوم این‌كه در Cat 6 تمامی پارامترهای انتقال برای كانال‌های مختلف و اجزاء و ارتباطات پایدار قادرند تا حداكثر فركانس 250 مگاهرتز كاركنند. این در حالیست كه این مقدار برای استاندارد Cat5/5e فقط 100 مگاهرتز است.

در جدول 1، مقایسه پارامتری مختلف انتقال استانداردهای Cat5/5e و Cat 6 كه از سوی سازمان TIA منتشر شده، آمده است.
تفاوت‌هایی نیز در مورد محدوده فركانسی و پهنای باند مفید وجود دارد. طبق تعریف پهنای باند همان محدوده فركانسی است زمانی كه PSACR (جمع جبری نسبت تضعیف به سیگنال‌های ناخواسته) مثبت است.
Cat 6 پهنای باند 200 مگاهرتز را در دمای 20 درجه سانتیگراد در مسافتی حدود 100 متر پشتیبانی می‌كند كه این مقدار برای استاندارد Cat5/5e حدود 100 مگاهرتز است یعنی چیزی در حدود نصف.
آیا اجزاء Cat 6 در مقایسه Cat5/5e تغییر كرده‌اند؟
یكی از تفاوت‌های اساسی و مشهود میان این دو استاندارد در ساختمان كابل‌ها می‌باشد. قطر كابل‌های Cat 6 به نسبت Cat5/5e بیشتر است. این مقدار برای استاندارد Cat 6 از 3/5 میلی‌متر تا 8/5 میلی‌متر متغیراست. ولی برای استاندارد Cat5/5e قطر كابل‌ها از 8/4 میلی‌متر تا 5/5 میلی‌متر در نظر گرفته شده است و دلیل آن هم به دو عامل برمی‌گردد. اولاً به خاطر ضخیم‌تر بودن سیم‌های مسی به كار رفته در این كابل‌ها و ثانیاً این‌كه در بعضی محصولات Cat 6 از یك جداكننده به نام Cross-Web استفاده می‌شود كه به عنوان یك حائل در میان زوج سیمها قرار می‌گیرد تا اثرات نویز را كاهش دهد. البته این Cross Web از ضروریات استاندارد Cat 6 نمی‌باشد ولی برخی تولیدكنندگان بااین روش اثرات نویز را در طول كابل كاهش می‌دهند.
دلیل افزایش قطر سیم‌ها (32AWG) به خاطر كاهش مقیاسی به نام افت تداخلی (Insertion loss) كه گاهی تضعیف نیز نامیده می‌شود در یك محدوده فركانس می‌باشد. هر چقدر مقدار Insertion loss كمتر باشد سیگنال دریافتی در گیرنده قوی‌تر خواهد بود. این اصلاح منجر به كاهش اثرات نویز صادره از منابع داخلی و خارجی می‌گردد. به‌علاوه كابل‌هایی با Insertion loss كمتر می‌توانند مسافت‌های طولانی‌تر و تحمل بیشتر در مقابل تغییرات دما را پشتیبانی كنند كه نتیجه نهایی آن عملكرد بهتر شبكه خواهد بود.
ویژگی دیگر Cat 6، وجود به هم تابیدگی بیشتر سیم‌ها برای كاهش اثر نویز میان زوج سیم‌ها می‌باشد.
همان‌طوركه می‌بینید در این استاندارد، سازندگان مختلف، محصولات متنوعی را می‌توانید تولید كنید و این موضوع، تصمیم‌گیری صحیح در انتخاب كابل مناسب را مشكل می‌كند.
نصب تجهیزات Cat 6
نحوه نصب تجهیزات Cat 6 در بسیاری از موارد با روش‌های نصب تجهیزات استاندارد قدیمی‌تر یعنی Cat5/5e مشابه است. ولی برخی نكات درباره طراحی و نصب وجود دارد كه افراد فعال در زمینه نصب و پیاده‌سازی شبكه‌ها می‌بایست به آنها توجه داشته باشند، نظیر پایان‌دهنده‌های كابل (Cable Terminator) و نحوه انتخاب مسیر كابل. یعنی ضخامت كابل‌ها در انتخاب اندازه داكت باید محاسبه شود. ضمناً وجود پایان‌دهنده كابل هم در كارایی كلی شبكه تأثیر به‌سزائی دارد.
آیا Cat 6 جایگزین Cat5/5e خواهد شد؟
پاسخ مثبت است ولی زمان دقیق آن مشخص نیست. مانند هر فناوری جدید دیگر، در حال حاضر امروزه هزینه نصب تجهیزات Cat 6 در مقایسه با استاندارد Cat5/5e حدود پانزده درصد گران‌تر است. البته هزینه‌ها به مرور زمان و با افزایش تولید محصولات كاهش خواهد یافت. اما امكاناتی كه این استاندارد از نظر كارایی، سرعت و قابلیت می‌دهد، كمابیش صرف‌نظر كردن از آن را غیرممكن می‌كند. ضمن‌ آن‌كه كاربردها نیز سرعت بیشتر را طلب می‌كنند و گاهی ما را مجبور به استفاده از Cat 6 می‌نمایند.
آیا مشكلات قبلی برطرف شده‌اند و آیا Cat 6 ادعاهای خود را عملی نموده است؟
پاسخ مثبت است. چرا كه هیچ مانع فنی در این راه وجود ندارد. زمانی كه برای تكمیل استاندارد صرف شده است مربوط به توسعه پارامترها و فرآیندهای تست می‌باشد كه برای بهینه‌سازی اجزاء Cat 6 در جهت تضمین همكاری متقابل فروشندگان مختلف صورت گرفته است.
مشخصه‌های فنی با دقت و جزییات بسیار زیاد ذكر شده‌اند و سخت‌افزارهای ارتباطی در شرایط آزمایشی مختلف تست شده‌اند و در شرایط كاری بسیار بد نیز مورد آزمایش قرار گرفته‌اند.
برای همین هم ممكن است مثلاً كانكتورهای ساخت یك شركت با بقیه محصولات Cat 6 كار كند ولی كارایی آن مثلاً در حالت حداقلی باشد. برای همین هم بهترین كارایی در حالتی وجود دارد كه همه تجهیزات از یك سازنده انتخاب شده باشند.
برای آشنایی با عملكرد اتصالات در Cat 6، می‌توانید یك گیرنده ماهواره‌ای را تجسم كنید. زمانی كه تكنسین برای نصب آنتن بشقابی ماهواره شروع به كار می‌كند، ابتدا آنتن را در جهت اصلی یك ماهواره قرار می‌دهد و سپس با گوش دادن به صدای دستگاه ردیاب خود و یا مشاهده تصویر تلویزیونی اقدام به تغییر جهت بشقاب می‌نماید تا قوی‌ترین سیگنال را بیابد. در مورد جك‌های Cat 6 نیز این موضوع صدق می‌كند.
به این صورت كه یك مقدار حداقل قابل قبول برای سیگنال‌ها وجود دارد و یك سیگنال بهینه كه در واقع بیانگر قوی‌ترین سیگنال دریافتی در سمت گیرنده اطلاعات می‌باشد.
همان‌طوركه می‌بینید استاندارد Cat 6 كلیه ادعاهای خود را عملی ساخته است.
كارایی شبكه چقدر تغییر خواهد یافت؟
چه از Cat 6 و چه از Cat5/5e استفاده كنید، كارآیی شبكه، تحت تأثیر نسبت سیگنال به نویز در سمت گیرنده خواهد بود. همه منابع مؤثر در نویز نظیر NEXT وFEXT، نویز ILD و همشنوایی خارجی باید موردتوجه قرار گیرند.
مهمترین مزیت كابل‌های Cat 6 در بهینه كردن نسبت سیگنال به نویز با استفاده از بالا بردن پهنای باند است. نتیجه این‌كه Cat 6 در مقایسه Cat5/5e نسبت سیگنال به نویز را حدود 12 دسی‌بل (تقریباً 16 برابر) نسبت به  cat5 بهبود بخشیده است.
آیا واقعاً به Cat 6 نیازمندیم؟
شاید بهتر باشد به این سئوال پاسخ دهیم كه آیا Cat5/5e نمی‌تواند جوابگوی نیازهای امروز و یا قابل‌پیش‌بینی آینده باشد؟ پاسخ این است كه احتمالاً می‌تواند ولیكن تفاوت‌هایی نیز وجود دارد. مثلاً اینكه ثابت شده است كه 6 Cat نرخ خطای بیتی كمتری را نسبت به Cat5/5e دارد كه این موضوع منجر به انتقال داده‌های بیشتر در طول شبكه‌های اترنت 100BASE-TX و 1000BASE-T می‌شود.
در مورد كاربردهای آتی شبكه نیز باید بگوییم كه در این استاندارد استفاده از امكان گیگابیت اترنت(1000BASE-TX) به صورت یك راه‌حل مناسب برای آینده ارائه شده است.

كاربرد دیگر در زمینه ارسال ویدئو از طریق خطوط باند پهن می‌باشد كه امروزه برای این‌كار از كابل‌های هم محور (Coaxial) استفاده می‌شود ولی راه‌حل Cat 6 برای این كار برای مسافت‌های بیش از 100متر و در فركانس‌های كاری بالای 550 مگاهرتز می‌باشد. چرا كه ضریب افت سیگنال كم در فركانس‌های بالا در استاندارد Cat 6 آن را نسبت به Cat5/5e برای این كار مناسب‌تر نموده است.
یك كاربرد اساسی دیگر، ویدئوی دیجیتال می‌باشد كه بر اساس آن سیگنال‌های دیجیتال مستقیماً از یك منبع تلویزیون با كیفیت بالا (HDTV) با سرعت 5/1 گیگابایت در ثانیه صادر می‌شوند كه از توان امروزی شبكه‌های مسی Cat5/5e بسیار بالاتر است. طی یك بررسی از ظرفیت انتقال داده در كابل‌های Cat 6 با پهنای باند 200 مگاهرتز مشاهده شد كه نرخ انتقال داده حدود 2 گیگابایت در ثانیه بود.
چرا به جای Cat 6 از فیبر نوری استفاده نكنیم؟
بدون نیاز به بررسی كارایی، تصمیم‌گیری درباره انتخاب كابل‌های مسی یا نوری را بهتر است با توجه به تفاوت قیمت میان كابل‌های مسی و كابل‌های فیبر نوری شروع كنیم و یا شاید بهتر باشد كل تجهیزات لازم برای شبكه‌های مبتنی بر كابل‌های مسی و كابل‌های فیبر نوری را با یكدیگر مقایسه كنیم.
در كل، هزینه بالای تجهیزات شبكه‌های نوری، استفاده از آن‌ها را در كابل‌كشی افقی مقرون به صرفه نمی‌سازد و فقط در شرایطی كه محیط از نویز بالا برخوردار است یا امنیت بالا مورد نیاز می‌باشد می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد. البته با گذشت زمان هزینه خرید كابلهای نوری پائین آمده است ولیكن در مقایسه با تجهیزات فعال
(Active) شبكه‌ای، هنوز هم این رقم بسیار بالاتر از استانداردهای مبتنی بر كابل مسی می‌باشد.

 

دلیل دیگر در استفاده از تجهیزات مسی در كاربردهای مربوط به برق‌رسانی سیستم‌های تلفنی VoIP می‌باشد. طبق این استاندارد جدید كه توسط IEEE ارائه شده، یك پریز دیواری می‌تواند توان موردنیاز برای تجهیزاتی نظیرIP Phone، دوربین و ... را فراهم سازد كه این ویژگی به‌خوبی توسط استانداردهای مبتنی بر كابل‌های مسی قابل پشتیبانی و ارائه است.
نتیجه‌گیری
در این مقاله تفاوت‌ها و شباهت‌های میان استانداردهای Cat 6 و Cat5/5e و دلائلی كه كاربران را قانع كندتا ازCat 6 استفاده نمایند بیان شدند. این استاندارد شامل مشخصه‌های مربوط به سازگاری محصولات سازنده‌های مختلف و سازگاری با استانداردهای قبلی می‌باشد.
از نقطه نظر كارایی، اگر ما از ویژگی‌های پهنای باند و نسبت سیگنال به نویز برای مشخص كردن كل كارایی استفاده كنیم، كابل‌بندی Cat 6 در مقایسه با Cat5/5e پهنای باندی حدود 2 برابر (200 مگاهرتز) و نسبت سیگنال به نویزی در حدود 16 برابر بهتر ارائه می‌كند. بقیه موارد مربوط است به جبران كمبودهای سایر تجهیزات و نویزهای خارجی و تغییرات حرارتی محیط.
ضمناً Cat 6 از كاربردهای مختلفی نظیر امكان ارسال ویدئو از طریق خط باندپهن چند كاناله تا حداكثر محدوده فركانسی 550 مگاهرتز و نیز سیگنال‌های ویدئویی دیجیتالی تا 2 گیگابیت در ثانیه برای HDTV و همچنین كاربردهای گیگابیت اترنت پشتیبانی می‌كند.
از یك جنبه دیگر، كابل‌بندی Cat 6 برای كارهای متداول در مقایسه با فیبر نوری مناسب‌تر است و دلیل اصلی آن هم تفاوت قیمت عمده این دو نوع از تجهیزات می‌باشد. به غیر از این‌ها، استاندارد جدید IEEE برای تغذیه راه دور تجهیزات DTE سازگاری بیشتری با تجهیزات Cat 6 دارد و دلیل آن هم به خاطر اتلاف كمتر ولتاژ در این كابل‌ها می‌باشد.نوع مطلب : فناوری اطلاعات 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://viagrawwithoutdoctor.com/
8 مرداد 98 01:13

Many thanks. Good information!
canadian pharmacy uk delivery canada viagra pharmacy canada plus pharmacy near me canadian online pharmacies legitimate canadian medications canada pharmacies online prescriptions canadian pharcharmy online24 canadian pharmacies that ship to us pharmacy times
erectile surgery
23 تیر 98 00:40
erectile incontinence http://viagralim.us erectile incontinence !
I'm really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any internet browser compatibility issues? A small number of my blog visitors have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any recommendations to help fix this issue?
generic cialis 20mg uk
3 تیر 98 07:00

Thanks a lot, Very good stuff!
generic cialis in vietnam legalidad de comprar cialis price cialis wal mart pharmacy import cialis price cialis best cialis online napol free cialis viagra or cialis cialis daily reviews generic cialis with dapoxetine
Cialis canada
2 تیر 98 15:01

You said it perfectly.!
legalidad de comprar cialis where do you buy cialis cialis 5 mg funziona cialis sans ordonnance cialis 20mg cialis prices in england free cialis cialis preise schweiz no prescription cialis cheap tadalafil 5mg
http://cumsmelhe.strikingly.com/
1 تیر 98 07:28

Terrific information. Regards!
enter site natural cialis cialis generico online cialis 20 mg cost buy cialis cheap 10 mg achat cialis en itali cialis coupons cialis 200 dollar savings card what is cialis online prescriptions cialis click now buy cialis brand
cialis on internet
31 خرداد 98 15:20

Awesome advice. Many thanks.
cialis dosage amounts buy cialis online cheapest cialis daily dose generic brand cialis generic safe site to buy cialis online cialis flussig 5 mg cialis coupon printable where cheapest cialis cialis pas cher paris generic cialis soft gels
http://saumeness.strikingly.com/
30 خرداد 98 23:17

Wonderful info, Thanks.
venta cialis en espaa cialis kamagra levitra only here cialis pills cialis kaufen wo cialis generico en mexico buy cialis sample pack dosagem ideal cialis cialis pills price each cialis prezzo in linea basso cialis online deutschland
http://ovinhu.strikingly.com/
30 خرداد 98 04:03

This is nicely said! !
cialis 20mg preis cf cialis generique 5 mg cialis baratos compran uk cialis 5 mg para diabeticos non 5 mg cialis generici bulk cialis cialis generico postepay cialis canada 40 mg cialis what if i take acquisto online cialis
http://riemythoo.strikingly.com/
29 خرداد 98 12:11

Many thanks! Terrific stuff!
sublingual cialis online cialis patentablauf in deutschland cialis generico cost of cialis cvs i recommend cialis generico 200 cialis coupon canadian drugs generic cialis cialis pills boards buy cialis online cialis professional from usa
Cialis generic
28 خرداد 98 19:46

Nicely put. Regards.
order a sample of cialis cialis 5 mg buy effetti del cialis rx cialis para comprar cialis y deporte where to buy cialis in ontario miglior cialis generico cialis rezeptfrei are there generic cialis cialis from canada
cialis 20 mg
27 خرداد 98 06:59

Amazing stuff, Thanks a lot!
generic cialis in vietnam cialis 100mg suppliers precios cialis peru cialis farmacias guadalajara cialis generico postepay only best offers cialis use we choice cialis uk cialis 10 doctissimo cialis online nederland cialis para que sirve
http://esasbe.strikingly.com/
26 خرداد 98 17:39

Thanks. Plenty of data!

cialis efficacit prezzo cialis a buon mercato cialis free trial cialis 30 day trial coupon tadalafil tablets buy cheap cialis in uk are there generic cialis cialis usa cost cialis pills boards we recommend cialis best buy
cialis 20mg coupons
24 خرداد 98 23:00

Thanks. I like it!
we choice cialis uk cialis 20mg comprar cialis navarr price cialis wal mart pharmacy generic cialis at walmart rx cialis para comprar generic cialis at the pharmacy buy cialis online nz cialis billig cialis pills price each
Cialis generic
24 خرداد 98 08:47

Regards! I like it!
cialis kamagra levitra tesco price cialis click now buy cialis brand generic cialis 20mg uk ou trouver cialis sur le net discount cialis cialis kaufen wo we use it 50 mg cialis dose wow cialis tadalafil 100mg cialis uk
http://casbeschhelp.strikingly.com/
23 خرداد 98 18:20

With thanks, I enjoy this!
generic for cialis generic cialis estudios de cialis genricos chinese cialis 50 mg warnings for cialis cialis purchasing we recommend cialis best buy acheter cialis meilleur pri viagra or cialis generic low dose cialis
http://stylazen.strikingly.com/
23 خرداد 98 04:58

You said this wonderfully!
we recommend cheapest cialis cialis prices when will generic cialis be available overnight cialis tadalafil we use it 50 mg cialis dose cialis para que sirve cialis 5 mg schweiz how do cialis pills work where do you buy cialis cialis patentablauf in deutschland
http://istagib.strikingly.com/
22 خرداد 98 14:58

Really tons of useful advice.
wow look it cialis mexico cialis tadalafil cialis 5 mg funziona cialis online deutschland cialis online cialis en mexico precio cialis professional from usa cialis coupons generic cialis pro venta de cialis canada
where to buy viagra over the counter
19 خرداد 98 13:57

Hello to every one, since I am really eager of reading this weblog's post to be updated on a regular basis. It includes pleasant data.
http://cialisvie.com/
19 خرداد 98 01:47

Appreciate it, A good amount of facts.

we use it cialis online store buy cialis online legal cialis online deutschland compare prices cialis uk cialis herbs price cialis best cialis for sale south africa cialis sans ordonnance prescription doctor cialis cialis generic
effetti viagra video
18 خرداد 98 17:48

It's remarkable in favor of me to have a site, which is valuable for my experience. thanks admin
cialisvie.com
17 خرداد 98 20:26

You've made your stand pretty well..
click here to buy cialis generic cialis levitra import cialis cialis prezzo al pubblico cialis bula cialis rezeptfrei cialis canada on line side effects of cialis 200 cialis coupon cialis prices
https://www.wiegersmadrachten.nl/diensten/
3 اردیبهشت 98 11:04
日本全国送料無料、歓迎購入スーパーコピー時計専門店
http://canadianorderpharmacy.com/
21 فروردین 98 16:30

Amazing quite a lot of valuable facts.
best canadian pharmacy canadian online pharmacy online pharmacies tech school canada online pharmacy canadian viagra buy viagrow pro canadian pharmaceuticals nafta canadian pharmaceuticals stocks drugs for sale on internet canada medication pharmacy
paper writing service
12 اسفند 97 14:51
Hi there all, here every one is sharing these kinds of
know-how, therefore it's good to read this blog, and I used to
pay a visit this blog everyday.
dapoxetine pills for sale
6 دی 97 15:45
sildenafil and toprol xl
https://salemeds24.wixsite.com/amoxil over the counter amoxil
sildenafil boots the chemist
silagra sales
sildenafil and prozac effects
buy cialis online
16 آذر 97 01:18

You actually reported it very well.
how to purchase cialis on line prezzo di cialis in bulgaria cialis ahumada cialis tablets cialis 20 mg cost cialis cost canadian drugs generic cialis cialis authentique suisse cialis coupons generic cialis with dapoxetine
Buy generic cialis
15 آذر 97 05:51

Well voiced genuinely! .
cialis prezzo di mercato cialis pills boards cialis 5 mg scheda tecnica callus tesco price cialis cialis for sale buy cialis online nz canadian drugs generic cialis cialis soft tabs for sale cialis generico in farmacia
buy tadalafil
14 آذر 97 11:39

Kudos, Numerous postings.

i recommend cialis generico cialis ahumada usa cialis online prices for cialis 50mg cialis dosage amounts cialis generika i recommend cialis generico cialis italia gratis low cost cialis 20mg 5 mg cialis pharmacie en ligne
Generic cialis
14 آذر 97 00:13

Seriously lots of useful knowledge.
cialis price thailand tadalafil 20mg cialis arginine interactio prescription doctor cialis venta cialis en espaa buy online cialis 5mg how to purchase cialis on line try it no rx cialis cialis without a doctor's prescription buying brand cialis online
buy cialis cheap
13 آذر 97 13:14

Good information. With thanks.
cialis wir preise tadalafil tadalafilo cialis 10 doctissimo cialis uk order cialis from india cialis online deutschland cialis 5mg prix 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis for sale south africa
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30