تبلیغات
کامپیوتر - دموکراسی روی اینترنت

دموکراسی روی اینترنت

نویسنده :سهراب
تاریخ:27 آذر 89-13:50

تکنولوژی های جدید ارتباطی و فناوری های نوین اطلاعات، این توانایی را دارند که با تاثیر گذاری بر ارزش های دموکراتیک جامعه تا اندازه زیادی جوهره دموکراسی را تغییر دهند. اینترنت با برقراری ارتباط مستقیم با شهروندان، فرصت های تازه ای را برای مشارکت سیاسی در فضای مجازی فراهم کرده است.شکل گیری تالارهای گفتمان سیاسی، فعالیت پر تحرک و پر تعداد احزاب، گروه ها و شخصیت های سیاسی در اینترنت و راه اندازی میلیون ها سایت متعلق به دستگاه های دولتی و قدرت های بزرگ سیاسی همگی نشانه ای دال بر این ادعا هستند که اینترنت می تواند شکل جدیدی از دموکراسی ایجاد کند یا دست کم برداشت ها، باورها و داشته ها ما را از دموکراسی که مبتنی بر برداشت های سنتی هستند، دگرگون سازد. هرچند که همچنان در مورد آثار مثبت یا پیامدهای منفی اینترنت بر دموکراسی و چگونگی آنها اختلاف نظر های بسیار وجود دارد اما در هر حال پدیده اینترنت و قابلیت های مهم آن در برقراری رابطه تعاملی و دوسویه و همچنین ارتباط مستقیمی که از این طریق ایجاد می شود، در جای خود می تواند فرصتی برای توسعه دموکراسی در جوامع باشد.
رسانه و دموکراسی دو مفهوم ارتباطی و سیاسی هستند که از سال های دور با هم ملازمه داشته اند، چه آن زمان که ادموند برک، نماینده پارلمان انگلیس خبرنگاران را رکن چهارم دموکراسی خواند و چه امروز که با توسعه سریع و فراگیر رسانه های الکترونیکی و به ویژه اینترنت شیوه های نوین اشاعه اطلاعات در عرصه های ملی و بین المللی شکل گرفته و ساختار روابط سیاسی و استراتژی های رسانه ای و ارتباطی را به نحوی آشکار تحت تاثیر خود قرار داده است.
رشد فناوری اینترنت در جهان و افزوده شدن لحظه به لحظه بر تعداد کاربران اینترنتی مسبب شکل گیری نوع جدیدی از ارتباط راه دور شده و پیامدهای شناخته و نا شناخته این نوع از ارتباط همه عرصه های زندگی بشر را متاثر کرده است و در این میان عرصه های سیاسی نیز نتوانسته اند، از اثرگذاری آن مصون بمانند.
این تکنولوژی با دگرگون سازی بنیادین مفاهیم و ادراکات از زمان و فضا، با عرضه قسمت قابل توجهی از دانش های بشری به شکل آنی و برای همه، با امکان پذیر ساختن رابطه غیر مستقیم و فوری میان افرادی که حتی در فاصله های بسیار دور جغرافیایی قرار دارند به گونه ای غیر قابل تردید جهان اطلاعات را متحول کرده است. این تاثیر گذاری فراگیر و عمیق نشان می دهد این پدیده نوین دارای زمینه ها و نتایجی است که باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.با توسعه شبکه ها، دهکده جهانی در حال شکل گیری است و رسانه های سنتی در حال تحولند.
تاثیر فناوری اینترنت بر سیاست و به طور مشخص بر دموکراسی یکی از مهمترین محورهای مطالعات ارتباطی و سیاسی در دهه های اخیر است. اینترنت با هرچه فراگیرتر شدن در جهان، عرصه ای گسترده با قابلیت های متعدد برای تولید و انتشار انواع متنوع اطلاعات فراهم کرده است که با شیوه های پیشین و سنتی انتشار اطلاعات به کلی متفاوت است.هر کاربر اینترنت در عین اینکه می تواند با دسترسی آزادانه تر به منابع متکثر اخبار و اطلاعات نیاز اطلاعاتی خود را برطرف کند، این توانایی را دارد که همزمان به عنوان یک شهروند، در تولید و انتشار اطلاعات حضوری فعال داشته باشد. وبلاگ ها، سایت های اختصاصی و حتی نظراتی که او می تواند پای مقالات و نوشته های دیگران بگذارد، این فرصت را بیش از هر زمان دیگری برای مشارکت او در عرصه های مختلف و از آن جمله عرصه های سیاسی فراهم می کند.این فضای تعاملی در اینترنت، شهروندانی را که تا پیش از این خوانندگان منفعل روزنامه ها یا بینندگان و شنوندگان برنامه های رادیویی و تلویزیونی بودند و فعالانه ترین تعامل آنها با رسانه ها به برقراری تماس با برنامه های زنده یا ارسال یادداشتی برای ستون خوانندگان روزنامه محدود می شد، به عناصری تاثیرگذار در فرایند تولید اطلاعات سیاسی و نه مصرف کننده منفعل آن تبدیل کرده است.چنین است که به نظر می رسد همزمان با رشد فناوری اینترنت، فرایند تولید و انتشار اطلاعات سیاسی، برگزاری انتخابات، فعالیت کاندیداها، مشارکت سیاسی شهروندان، احزاب و انجمن ها و حتی برگزاری جلسات سخنرانی، تحصن و انتشار بیانیه های سیاسی شکل دیگری به خود می گیرد.اینترنت به سرعت ساختارهای سنتی تعاملات سیاسی را تغییر می دهد و فرصت های جدیدی برای بروز و ظهور قدرت های سیاسی از یک سو و حضور و نظارت مردم از سوی دیگر فراهم می کند و این تجربه ای است که در مورد رسانه های دیگر مسبوق به سابقه نیست و ویژگی های متمایز و منحصر به فردی به شمار می رود.

گسترش صور نوین اطلاعات و مبادله پیام ها دارای آثاری بر حیات دموکراتیک جوامع هستند.این تاثیرات حالتی مکانیکی ندارند و برخی از عوارض آن می تواند منفی نیز تلقی شود.با این حال جالب است که افراد ساکن در کشورها حتی پیش از دولت ها به انفورماتیک (به خصوص اینترنت) حساس می شوند و از آن به عنوان ابزاری برای بحث، زندگی جمعی و حتی مبارزه به خاطر آزادی استفاده می کنند.(محسنی، 1380)
شکل گیری انجمن های مجازی ، تشکل های اینترنتی صنفی _ سیاسی و برگزاری نشست های اینترنتی از راه دور تنها بخشی از فرصت هایی است که فناوری اینترنت برای مشارکت سیاسی بیشتر در اختیار شهروندان قرار داده است. نتیجه جستجویی دقیق تر در مرورگرهای اینترنتی معرف صدها هزار سایت و وبلاگ است که فعالانه در انتشار فراخوان های سیاسی، حقوق بشر،جمع آوری امضا و حمایت از زندانیان سیاسی و موارد مشابه نقش دارند و حتی بسیاری از اعتراض های خیابانی را ساماندهی و هدایت می کنند.اینترنت فعالیت احزاب و تشکل ها را به نحو محسوسی تحت تاثیر خود قرار داده و به آنها فرصت هم اندیشی،انتشار سریع بیانیه ها، تبلیغات سیاسی و حتی عضو گیری الکترونیکی را می دهد.
جدا از فعالیت احزاب، حضور چشمگیر و رقابت همه جانبه دولت ها و حکومت ها برای راه اندازی سایت های اختصاصی در اینترنت، شاهدی دیگر از تاثیر گذاری فضای مجازی وب بر دموکراسی است. دسترسی به اطلاعات موجود در دستگاه های دولتی و حکومتی حتی در ساده ترین شکل _ برای نمونه دسترسی به مذاکرات مجلس های پارلمانی _ با مشکلات بسیاری روبرو بوده و هنوز نیز در بسیاری کشورها چنین است. اما در یک دهه اخیر دستگاه قانونگذاری اغلب کشورهای جهان به جای استفاده از شیوه های سنتی اطلاع رسانی، مشروح مذاکرات نمایندگان مجلس، فعالیت کمیسیون ها و کمیته های تخصصی را از طریق سایت اختصاصی خود به اطلاع شهروندان می رسانند و در اغلب آنها کاربران می توانند با استفاده از آدرس الکترونیکی (Email) با نمایندگان خود ارتباط داشته باشند.همین طور است تجربه فعال شدن سایت های مدیریت شهری (شهرداری های الکترونیک) در بسیاری از شهرهای جهان که مشارکت و نظارت شهروندان را در امور جاری شهر و پارلمان های محلی (شوراها) تقویت می کند.اگرچه نحوه اطلاع رسانی این سایت ها به ویژه در کشورهای کمتر توسعه یافته با اتکا به شیوه هایی یک سویه ، دنبال می شود و هنوز امکان دسترسی به اطلاعات کلیدی و محوری در این سایت ها وجود ندارد اما فعال شدن چنین سایت هایی در جای خود هرچند گام کوچکی برای نهادینه شدن ارزش های دموکراتیک در جامعه است اما شهروندان را یک قدم به این مهم نزدیک می کند.
شبکه اینترنت اکنون شرایط داشتن دموکراسی الکترونیک را پدید آورده است .مفهوم دموکراسی الکترونیک اساسا بر شکل جدیدی از رفتار دموکراتیک متکی است که در واقع برخاسته و تحت تاثیر تکنولوژی های جدید اطلاعاتی است. با این همه نگاهی دقیق تر به منابع موجود نشان می دهد، برای دموکراسی الکترونیک[1] تعریف مورد توافقی وجود ندارد.این اصطلاح موضوعاتی چون شبکه ای شدن جامعه و گفت و گوهای موضوعی آن لاین یا لابی های مربوط به نمایندگان منتخب از طریق پست الکترونیک را در بر می گیرد.
دموکراسی که اگر شبکه و فناوری های لازم برای استقرار آن مهیا باشد، مردم را قادر به رای دادن مستقیم درباره مسایل کشور خود، قادر به آگاه ساختن خویش از سیاست های دولت خود و قادر به بازخواست مستقیم از نمایندگان سیاسی خود خواهد کرد.(استریت، 1384) شهروندانی که تا پیش از _ و البته هنوز هم در بسیاری از کشورهای جهان چنین است _ برای دسترسی به نمایندگان خود در پارلمان یا حتی شوراهای محلی شهر و روستا، ناگزیر از مراجعه حضوری ، ثبت نامه در دبیرخانه و طی مراحل اداری مشابه بودند و سرانجام هم ممکن بود موفق به دیدار نماینده خود نشوند، اکنون _ در صورت دسترسی به اینترنت_ قادرند دیدگاه ها، مشکلات و نیازهای خود را از طریق پست الکترونیک به نمایندگانشان منتقل کنند. بسیاری از شخصیت های سیاسی حضور فعال تری در اینترنت دارند و خاطرات و دیدگاه های روزانه خود را در وبلاگ های شخصی منتشر می کنند، بنابراین دسترسی به ایشان و در بسیاری موارد برای شناخت دیدگاه های آنها بسیار آسان تر است . مردم حتی این اختیار را دارند که با تولید اطلاعات و قرار دادن آن روی سایت شخصی یا وبلاگ خود، به نقد عملکرد نمایندگان خود پرداخته، از آنها بابت مسوولیتی که در قبال جامعه و شهروندان دارند، پاسخ بخواهند. اگرچه میزان واقعی شفاف سازی اطلاعات از سوی سازمان ها و مقامات سیاسی و امنیتی در فضای اینترنت هنوز بسیار محدود است و در بسیاری از موارد امکان دسترسی به اطلاعات به روز و کاربردی در این زمینه وجود ندارد ، اما شفاف سازی ، آغاز شده و امیدواری هایی هست.
از دیگر سو اینترنت برای مقامات سیاسی، نمایندگان پارلمانی و سایر مسوولانی که مسوولیت ها و آینده سیاسی آنها به نوعی وابسته به مشارکت های مردمی تعریف می شود نیز این فرصت را فراهم می آورد که پیام و نتیجه حضور و عملکرد خود را آسان تر از گذشته _ که با اتکا به روش های سنتی اطلاع رسانی میسر بود_ منتشر کرده و به آگاهی مردم و طرفدارانشان برسانند و این امر بی تردید در رویدادهای حساسی چون برگزاری انتخابات، جنگ یا موارد مشابه دیگر آثار خود را نمایان خواهد کرد.

ویژگی های اساسی اینترنت به عنوان رسانه ای دو سویه که منجر به توسعه نوع خاصی از دموکراسی می شود، را می توان در محورهای زیر جمع بندی کرد:
ـ دو سویه بودن : کاربران می توانند با انبوه کاربران دیگر به صورت دو سویه تماس برقرار کنند.
ـ تولید و انتشار اطلاعات: شهروندان می توانند اطلاعات تولید کنند و در تولید اطلاعات سهیم شوند.این اطلاعات مشمول بررسی و تصدیق رسمی نیستند.
ـ به چالش کشیدن چشم انداز های حرفه ای و رسمی : اطلاعات دولتی و حرفه ای را می توان به چالش کشید و روایت های دیگری از گزارش های رسمی و تخصصی ارایه کرد.
ـ زوال هویت دولت _ ملت ها : کاربران می توانند هویت هایی فراتر از مرزهای ملی خود اختیار کنند یا در پی ساخت هویت های محلی و مستقل از دولت باشند. (خانیکی، 1383 : 9)
وو جونگ شین[2] نیز معتقد است اینترنت دو خصیصه مهم دارد که منجر به تقویت مردم سالاری و مشارکت مردمی در جوامع می شود :
▪ ذات توام با هرج و مرج و تقابلی بودن
▪ ماهیت نا منظم و هرج و مرجی که نظارت کامل بر آن را ناممکن می کند. (woo Jung shin, 2003)
شین چنین نتیجه می گیرد که به دلیل این خصیصه هاست که ما در اینترنت امکان دسترسی به انواع اطلاعات را داریم .اینترنت مانند سایر رسانه یک رسانه " اقلیت برای اکثریت" نیست، بلکه رسانه ای با دامنه وسیع برای تعداد کثیر است که امکان دسترسی مردم زیادی به مردم زیاد دیگری را می دهد.

راه اندازی وب سایت های شخصی و در دهه اخیر فعالیت فراگیر وبلاگ ها به درستی نشان دهنده علاقه وافر کاربران اینترنتی به مشارکت در فرایند تولید و انتشار اطلاعات است. کاربران در بسیاری از موارد با استفاده از همین قابلیت توانسته اند چشم اندازهای حرفه ای و رسمی دولت ها را به چالش بکشند، آنجا که وبلاگ نویسان گزارش غیر واقعی رویدادها به مخاطبان توسط دولت ها را مورد انتقاد قرار می دهند یا زمانی که مقامات سیاسی اجازه انتشار اخبار مربوط به سرکوب نهادهای مدنی و تشکل های صفی را با ایجاد انواع محدودیت ها در جریان فعالیت مطبوعات صادر نمی کند، وبلاگ ها و سایت ها، فضای مجازی را عرصه ای گسترده برای انتشار این اطلاعات یافته اند. برگزاری مراسم روزجهانی زنان در تهران، در سال 85 که با مقاومت نیروهای انتظامی مواجه شد، تجربه نزدیکی است که به روشنی نشان می دهد چگونه روزنامه نگاران، فعالان زنان و حتی شاهدان عینی که ناظران برخوردهای فیزیکی نیروهای انتظامی با مشارکت کنندگان دراین تجمع بودند، با انتشار مستند گزارش این رویداد در وبلاگ ها و وب سایت های شخصی و همچنین کنار هم گذاشتن گفته های متناقض مسوولان که در رسانه های مکتوب امکان نقد آن ها به این روشنی وجود نداشت ،توانستند ادعای مسوولان سیاسی و امنیتی مبنی بر رد خشونت و برخوردهای سیاسی با فعالان زنان را از اعتبار ساقط کنند .بسیاری از نویسندگان این وبلاگ ها خبرنگار نبودند اما دامنه اطلاعات و مشاهدات آنها حتی در رسانه ها نیز انعکاس یافت و خبرنگاران نیز برای تهیه گزارش ها خود و طرح پرسش از مقامات مسوول این اطلاعات را مورد استفاده قرار می دادند و به آن ها استناد می کردند.
با این همه و به رغم فرصتی که اینترنت برای توسعه و تقویت ارزش های دموکراتیک در اختیار جوامع قرار می دهد و دورنمای شهروندی فعال در حوزه سیاست را برای ما به تصویر می کشد، می توان این پرسش را مطرح کرد که رشد اینترنت و فراگیر شدن آن تا چه اندازه در نهادینه شدن دموکراسی در جامعه نقش سودمند خواهد داشت و تا چه اندازه می تواند به ابزاری برای قدرت طلبی جریان های سیاسی، القای اهداف از پیش تعیین شده و استفاده ابزاری قدرت ها و دولت ها از شهروندان و کنترل از راه دور افکار عمومی تبدیل شود؟ از دیگر سو آیا شهروندان با حضور در فضای مجازی از فرصت یکسانی برای مشارکت سیاسی برخوردارند و تا چه میزان این آزادی عمل تحت تاثیر عملکرد دولت ها، پیگیری های قضایی و قوانینی که به سرعت با هدف محدود کردن فضای اینترنت به تصویب می رسد، محدود خواهد شد؟ و مهمتر اینکه آیا با پیشرفت روز افزون اینترنت و گسترده تر شدن قلمرو عمومی شرایطی برای نقض آزادی های فردی و خصوصی از سوی دیگر فراهم نمی شود؟
در میان صاحب نظرانی که تاثیر گذاری اینترنت بر دموکراسی _ چه با دیدگاهی مثبت و چه دیدگاهی منفی _ را تحلیل کرده اند و اندیشه دموکراسی یا مردمسالاری الکترونیکی را بسط داده اند، مانند بسیاری از موارد دیگر می توان دو رویکرد موافق و مخالف را تفکیک کرد.با این همه اغلب آنها در این نکته اتفاق نظر دارند که یکی از مهمترین پیامدهای ظهور جامعه اطلاعاتی تاثیری است که این فرایند بر ارزش های دموکراتیک خواهد داشت .
آنچه که تحلیل و تامل در مورد ابعاد مختلف دموکراسی و تاثیر گذاری اینترنت و سایر فناوری های نوین اطلاعاتی بر ارزش های دموکراتیک را به موضوعی مهم و جذاب برای کارشناسان علوم ارتباطی و سیاسی تبدیل کرده را می توان از نگاه خانیکی در دو عامل اصلی واکاوی کرد :
دو دلیل عمده برای پرداختن مجدد به راهبرد دموکراسی در عصر اطلاعات وجود دارد.اول آنکه موقعیت بازیگران و شیوه های عمل سیاسی در دموکراسی های لیبرال و نولیبرال، شکننده و آسیب پذیر شده و بسیاری از ناسازه های آن آشکار شده است.
دوم اینکه با پشت سر گذاشتن نخستین مراحل تحول، که همراه با دگرگونی های پرشتاب اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است، طلیعه ورود به جامعه اطلاعاتی، فرصت های بی سابقه ای برای بازاندیشی درباره این نهادهای مستقر، بازیگران و شیوه عمل آنها فراهم کرده است. (خانیکی، 1383: 7)
از دیدگاه خانیکی، روشن شدن کاستی ها و نارسایی هایی ناشی از دموکراسی نمایندگی، شرایطی را برای گرایش هرچه بیشتر ملت ها به سمت الگوی دموکراسی مشارکتی فراهم کرده است. به اعتبار این نوع دموکراسی ]نمایندگی[ شهروندان تنها با تفویض بخش عمده ای از اختیارات خود به شمار کوچکی از سیاستمداران به عنوان نمایندگان منافع عمومی در جامعه زندگی می کنند.منفعت طلبی و رواج فساد در این نوع از الگوهای دموکراسی به اعتقاد خانیکی منجر به دلزدگی و سیاست گریزی شهروندان شده است.
در این میان و با توجه به ویژگی های فناوری های نوین اطلاعاتی که امکان مشارکت بیشتر شهروندان را از طریق مشارکت های سیاسی در فضای مجازی (چون رای دادن های الکترونیک و موارد مشابه) فراهم کرده است، به نظر می رسد بسترهایی برای تغییر و اصلاح الگوی دموکراسی نمایندگی و به نوعی نهادینه شدن الگوی دموکراسی مشارکتی با استفاده از فناوری های نوین اطلاعاتی بیش از گذشته مهیا شده است.
آنچه آشکار است این واقعیت است که با مفاهیم متضاد و متناقض نمایی از دموکراسی روبرو شده ایم.به گونه ای که کاملا روشن نیست آیا دموکراسی دیجیتال به مثابه شکل خاصی از دموکراسی مطرح است یا در اساس پدیده متفاوتی است.در این باره نظرهای سال های اخیر بیشتر در گستره پیوستاری دور زده است که دموکراسی مشارکتی در یک طرف و الگوهای دیگر دموکراسی در طرف دیگر قرار داشته اند. (خانیکی، 1383: 8)
موافقان دموکراسی دیجیتال هرچند که ممکن است در مورد مدل برتر این نوع از دموکراسی با یکدیگر اختلاف نظر داشته باشند اما تمام آنها در مورد توانایی فناوری های نوین برای فراهم کردن بستر مطلوب برای مشارکت هرچه بیشتر مردم در فرایند فعالیت های سیاسی اتفاق نظر دارند.
از دیدگاه آنها فناوری های ارتباطی جدید می توانند با فراهم آوردن وسایل لازم برای آموزش دادن و روش اندیش بارآوردن شهروندان و شرکت دادن آنها در بحث های راجع به خیر و صلاح جامعه، آنان را برای رسیدن به حق حاکمیت بر سرنوشت خود یاری دهند.اینترنت برای دیگران فراهم آورنده یک مجلس بحث بزرگ تبادل دیدگاه و افکار حقیقتا آزادنه است، عدم توازن قدرت و عدم توازن میزان دسترسی به منابع و امکانات تاثیر نمی پذیرد. اینگونه ادعاها مبتنی بر این نظر هستند که تلاش به عمل آمده در راه تضمین مشارکت کامل مردم در اداره دموکراسی های جدید، همه به علت چهار مشکل زمان ، اندازه ، دانش و میزان دسترسی به امکانات به ناکامی کشیده شده اند.در ادوار اولیه شرکت مردم در سیاست به علت مشکلات ناشی از گرد هم آمدن همزمان شمار زیادی از مردم در یک مکان واحد و به علت محدود بودن دانش سیاسی شهروندان عادی و نیز به علت نابرابر بودن میزان توزیع منابع یا امکانات میان آنها، محدود بود. به نظر می رسد دموکراسی الکترونیکی برای تمام این مشکلات راه حلی داشته است و می تواند گشاینده راه تحقق یابی مشارکت کامل مردم در سیاست باشد.برای نمونه می توان برای رفع مشکل حضور کم رای دهندگان پای صندوق های رای ، رای دادن اینترنتی را جایگزین کرد .(جان استریت، 2001: 311)
اینترنت مردمسالاری را بهبود می بخشد و راه های داخلی و خارجی برای شرکت در فرایند تصمیم گیری را فراهم می کنند.از نظر داخلی ، اینترنت منابعی را فراهم می کند که آگاهی مردم از فرایند تصمیم گیری سیاسی و مسایل مهم را بالا می برد.از نظر خارجی، اینترنت مسیری را برای شهروندان به وجود می آورد تا صدایشان را به گوش دیگران برسانند.اینترنت شهروندان مطلع را تشویق کرده و تک قطبی بودن دانش را از بین می برد و به جهل مردمی در مورد مسایل اخلاقی ، سیاسی و اقتصادی پایان می دهد.( Woo Jung shin, 2003)
با هرچه فراگیر تر شدن اینترنت، استفاده از تجهیزات و رایانه های خانگی تردیدی وجود ندارد که بخش عمده از موانع فیزیکی برای مشارکت های سیاسی کاهش خواهد یافت. شهروندان می توانند در هر منطقه ای که یک خط تلفن و دستگاه رایانه وجود داشته باشد در کمتر از چند ثانیه رای خود را بدهند و همانطور که پیش از این گفته شد، امکان حضور آزادانه تر کاندیداها در عرصه اینترنت و ارایه برنامه هایشان نیز وجود دارد.تجربه نزدیک این امر،در انتخابات اخیر شوراهای شهر تهران گویاست.بسیاری از کاندیداها و جریان های سیاسی تبلیغات انتخاباتی خود را چند هفته پیش از زمان قانونی تبلیغات آغاز کردند و وب سایت ها و وبلاگ ها له و علیه جریان های موافق و مخالف خود فعالیت می کردند و دیدگاه های آنها در همین سایت ها و نه در روزنامه های رسمی انعکاس می یافت و بازدیدکنندگان خود را داشت .اگرچه اخبار و اطلاعات تبلیغاتی کاندیداها تا روزهای موعد تبلیغات در روزنامه ها منتشر نشد اما به نظر می رسد این فعالیت تبلیغاتی جریان اطلاع رسانی مربوط به انتخابات شوراها را تحت تاثیر غیر مستقیم خود قرار داده بود.
هرچند که به نظر می رسد اینترنت راهکارهایی برای دور زدن مشکلات عملی فرایند دموکراسی ایجاد کرده است اما از دیدگاه منتقدان صرف این موارد را نمی توان ادله محکمی برای تاثیر بلامنازع فناوری های نوین در تقویت ارزش های دموکراتیک دانست.
از دیدگاه منتقدان به رغم تاکیدی که موافقان در تاثیرگذاری مثبت اینترنت بر مشارکت سیاسی دارد، تحقیقات تجربی در اثبات این ارتباط موفق نبوده است.اینترنت به طور گسترده تری توسط اعضای سازمان هایی که در حال حاضر نیز در زمینه سیاست فعال هستند مورد استفاده قرار می گیرد و دسترسی آسان تر به اطلاعات به نظر نمی رسد منجر به مشارکت بیشتر شهروندان شود. ولبا، شلوزمان و بریدی،(1995) سه دلیل اصلی را که مانع از مشارکت سیاسی شهروندان از طریق اینترنت می شود را فقدان انگیزه ، فقدان ظرفیت انجام آن و فقدان موقعیت می دانند و تاکید می کنند که این سه عامل می توانند به نحوی آشکار اثرگذاری اینترنت بر میزان مشارکت شهروندان و ارزش های دموکراتیک را کاهش دهد. (standly & ear )
شیده لالمی منابع فارسی ـ استریت جان رسانه های فراگیر سیاست و دموکراسی ترجمه حبیب الله فقیهی نژاد تهران موسسه انتشاراتی روزنامه ایران1384 ص 329 303 ـ خانیکی هادی دموکراسی دیجیتال تهران فصلنامه رسانه 59 پاییز 1383 ص 24 5 ـ محسنی منوچهر جامعه شناسی جامعه اطلاعاتی تهران دیدار 1380 149 145 ـ مهدیزاده سید محمد اینترنت و حوزه عمومی تهران فصلنامه رسانه 59 پاییز 1383 ص 133 111 منابع انگلیسی Standly ear The Effects of Internet Use on Political Participation برگرفته از شبکه اینترنت به آدرس http insites heinz cm u edu insites events past_events conferences index_htm l dem o Cracy bio Stanley w oojung shin D em ocracy and the Internet W ill the Internet Foster D em ocracy 2003 برگرفته از سایت شورای انقلاب فرهنگی بخش مقالات اینترنت http www iranculture org research internet index php 1 منظور از دموکراسی الکترونیک در این مقاله یکی از تعاریف رادیکال این اصطلاح است کاربردی که اینترنت به عنوان یک شبکه فراگیر جهانی در برقراری نوعی ارتباط مستقیم میان کاربران گروه ها و شخصیت های سیاسی ایفا می کنند و همچنین تاثیری که در تسهیل مشارکت سیاسی آنها در جریان رویدادهایی چون همه پرسی رفراندوم و مباحثه های آن لاین و سایر موارد مشابه که به تقویت دموکراسی در یک جامعه مدنی کمک می کنند می تواند داشته باشد 2 Woo Jung shin 3 Ian McLean 4 dennet Vickers 5 Michael Walzer 6 Jean Elshtain 7 Public Space 8 Public Sphere فراجو 2 1

نوع مطلب : کامپیوتر 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
viagra online cheap price
19 خرداد 98 13:56

Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?
buy viagra hamburg
18 خرداد 98 17:48

Hi would you mind stating which blog platform you're using? I'm going to start my own blog soon but I'm having a difficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I'm looking for something completely unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!
rapid tone on cnn
27 مرداد 97 14:08
Hello my loved one! I want to say that this article is awesome, great written and include almost all vital infos.
I'd like to look extra posts like this .
joma jewellery trade
20 فروردین 97 13:17
Utilizing one of many cheaper clays for fillers (inside of
bigger beads) is another approach to minimize some costs down.
joma jewellery sister bracelet
20 فروردین 97 13:03
If you would like to avoid wasting surface space in your dresser, you
may need to look into stacking jewellery organizers.
https://i.imgur.com/l7Zk2xt.jpg
19 فروردین 97 19:02
If we attempt to reduce every thing we do and tell logic, a great deal is lost.
Top Rated Log Splitter
18 فروردین 97 10:49
However, if you are planning far from electricity or need more power, you need a
gas, or hydraulic log splitter. The electric and
hydraulic ones tend to be quieter than their gas counterparts.

The mechanical wood splitters come as either 3 way
or 4 way splitters.
garciniacambogiapremium.net
18 فروردین 97 06:23
Have actually been taking little over a month.
joma jewellery daisy
18 فروردین 97 05:10
I used a wealthy palette of crimson, brown, and burnt amber.
You don't have to put on it for the remainder of your life,
she does.
garciniacambogiapremium.net
18 فروردین 97 00:42
Have been taking little over a month.
Lisa
17 فروردین 97 16:01
The bloggers are grateful to Vidya Dehejia and to Wynyard Wilkinson for his or her research and work
with regards to Indian silver.
joma jewellery pearl bracelet
17 فروردین 97 15:37
Overlook the remaining, these are H.U.G.E.
and a total SHOULD HAVE; they will complete any look
and any day - COMPLETELY.
Blundering Ben
17 فروردین 97 09:04
They are extremely social creatures and I also
built-up a number of photos on my numerous crossings from Vancouver to Vancouver Island.
garciniacambogiapremium.net
17 فروردین 97 07:49
Have actually been taking little over a month.
How do you grow?
1 مهر 96 08:13
At this moment I am going to do my breakfast, once having
my breakfast coming yet again to read additional news.
How long does it take to recover from Achilles injury?
6 مرداد 96 23:41
Hello! I'm at work browsing your blog from my new iphone!

Just wanted to say I love reading your blog and look
forward to all your posts! Carry on the fantastic work!
How much does it cost to lengthen your legs?
6 مرداد 96 22:29
Thank you for the auspicious writeup. It if truth be told was once a amusement
account it. Glance advanced to more brought agreeable from you!
However, how can we keep in touch?
http://fransiscadanek.beeplog.com
29 تیر 96 01:03
I am sure this article has touched all the internet
viewers, its really really good article on building up
new weblog.
etsukosinrich.wordpress.com
24 خرداد 96 18:46
Heya are using Wordpress for your site platform? I'm new to the blog world
but I'm trying to get started and create my own.
Do you require any coding expertise to make your own blog?
Any help would be greatly appreciated!
http://educatedrhythm650.sosblogs.com/
13 خرداد 96 01:00
Nice post. I was checking constantly this blog
and I'm inspired! Extremely useful info specifically the remaining phase :) I take care
of such information a lot. I was seeking this certain information for
a very lengthy time. Thanks and good luck.
gabbyphantom560.exteen.com
3 خرداد 96 17:07
I think this is among the most important information for me.

And i am glad reading your article. But should remark on some
general things, The web site style is great, the articles
is really excellent : D. Good job, cheers
http://gladys0schwartz4.soup.io/post/594502584/Hammer-Toes
22 اردیبهشت 96 15:18
If some one wants to be updated with newest technologies after that he must be pay a quick visit this web site and be
up to date daily.
BHW
6 اردیبهشت 96 19:17
Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just
wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you stop it,
any plugin or anything you can advise? I get so much lately it's driving me
insane so any help is very much appreciated.
BHW
28 فروردین 96 07:44
This design is steller! You obviously know how to keep a
reader amused. Between your wit and your videos,
I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Wonderful
job. I really loved what you had to say, and more than that,
how you presented it. Too cool!
manicure
20 فروردین 96 21:20
Yes! Finally someone writes about manicure.
manicure
18 فروردین 96 08:21
Great blog you have here but I was wondering if you knew
of any community forums that cover the same topics talked about in this article?
I'd really like to be a part of community where I can get feedback
from other experienced people that share the same interest.

If you have any recommendations, please let me know.
Kudos!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر