تبلیغات
کامپیوتر - 10 تکنولوژی که تاکنون درباره آنها نشنیده اید

10 تکنولوژی که تاکنون درباره آنها نشنیده اید

نویسنده :سهراب
تاریخ:4 اسفند 87-08:41

1- تراشه های سیلیکون قابل انعطاف :
چندین سال است که با تراشه های سیلیکون کارهای فراوانی انجام میدهیم ولی همواره بک مشکل دراین باره غیر قابل حل به نظر میرسید: آنها سخت و شکننده می باشند، به زبان دیگر میتوان گفت که سیلیکون برای کارهای الکترونیکی بسیار مناسب است ولی بنظر میرسد برای پوشیدن مناسب نباشد !! ممکن است پوشیدن چنین لباسی کار تفننی بنظر برسد ولی بسیاری از مردم از پوشیدن اینگونه لباسها سود می برند: مثلا جراحان با پوشیدن دستکشهائی که دارای حسگرهای هشدار دهنده ای هستند که درست در زیر پوشش لاستیکی آنها قراردارد ، قدرت احساس متغیرها را افزایش داده و طبعا زمان پاسخگوئی را کاهش می دهند.لذا تمامی وضعیتهای مونیتور کننده وضعیت بیمار مستقیما به پزشک منتقل می گردد.
خوشبختانه انتظارها به سر آمد و دانشمندان دانشگاه ایلینویز در حال تحقیق بروی تکنیکی هستند که در آن امکان تغییرحالت و انعطاف پذیری سیلیکون وجود دارد.

تکنیک بکار رفته در این روش استفاده از سیلیکون بسیار بسیار نازک 100 نانومتری است (1000/1 ضخامت موی انسان). برای اینقدر نازک کردن سیلیکون نخست یک ترانسیستور به روش معمول توسط یک ویفر سیلیکون ساخته می شود و قدم بعدی مرحله رسوخ دادن است : یک تکنیک حکاکی مخصوص که درآن یک لایه نازک سیلیکون کل ترانسیستور رادربر می گیرد ، حال این قطعه بروی یک تکه کوچک لاستیک که از قبل مقداری کش آمده است قرار می گیرد در حقیقت لاستیک در این مرحله جای سیلیکون را می گیرد و در طی تماس، لاستیک به سیلیکون می چسبد و در این لحظه است که لاستیک به فرم اولیه (قبل از کش آمدگی) باز می گردد و دیگر لاستیک و سیلیکون به همدیگر چسبیده اند. از کاربردهای دیگر این روش حسگرهای چسبیده به بال هواپیما ، صفحات نمایش قابل لوله کردن و هزاران کاربرد دیگر می باشد.
2- محاسبات درهم(Chaos computing) :
شاید این عنوان شما را به یاد درهم ریختگی و آشفتگی بیاندازد ولی اگر حرف ویلیام دیتو ( و همچنین نیروی هوائی آمریکا و محققان این طرح) درست از آب در بیاید تا چند سال دیگر این کلمه (Chaos Computing) در تمامی زمینه ها خود نمائی می کند.
ویلیام دیتو رئیس دپارتمان مهندسی بیو مدیکال دردانشگاه فلوریدا می باشد. او همچنین مسئول پروژه Chaos (با تلفظ صحیح ک یاس) میباشد. هدف اصلی این طرح، طراحی کامپیوترهائی سریعتر ارزانتر و بسیار قابل انعطافتر از آنچه هم اینک است، میباشد. همانند سلول زیستی ساقه درخت که در عین حال چندین کار متفاوت را با وجود آنکه ساختارش همان بود که در ابتدا بود ، انجام می دهد میتوان چیپ Chaos را همانند سلول ساقه در نظر گرفت با این تفاوت که Chaos پا را ازاین نیز فراتر گذاشته و میتواند بارهاو بارها برای کارهای متفاوتی ساخته شود (یعنی یک چیپ برای کارهای متفاوت در هر لحظه تغییر ماهیت می دهد). کامپیوترهای فعلی دارای المانهای مشخصی برای یک کاربرد خاص هستند مثلا CPU ، RAM و یا VGA ولی با وجود این چیپ ، کامپیوترها دیگر احتیاج به چیپ های جداگانه ندارند و چیپ اصلی خود را در هر لحظه مطابق با نیاز سیستم تغییر می دهد مثلا در هنگام کار با PhotoShop چیپ جهت تامین حافظه بصورت RAM تغییر می بابد و در هنگام یک بازی خود را بصورت کارت گرافیک تغییر میدهد. اگر همه چیز بخوبی پیش رود در همین دهه شاهد حضور کامپیوترهای Chaos خواهیم بود.

Telepresence (حضور ازراه دور) غیر واقعی:
تا بحال آرزو کرده اید که در یک زمان در دوجای مختلف باشید؟ ممکن است 10 سال دیگر بتوانید !! انستیتویIT و مخابرات کالیفرنیا درحال تحقیق بروی پروژکتورهای با قدرت تفکیک بالا (SHD) ، صفحه نمایشهای بسیار بزرگ و خط اینترنت بسیار پرسرعت میباشند که قادر به ارسال و پخش تصاویر زنده ای باشند که بسختی از واقعیت قابل تشخیص اند.
در آینده این فناوری ممکن است به یک Telepresence (حضور از راه دور) کامل منجر گردد جائیکه این توهم ایجاد میشود که شخصی که در حال حاضر پیش روی شما قراردارد حقیقی است یا اینکه آن شخص، هم اینک در جای دیگریست !
نکته اساسی در این فناوری اتصال اینترنت با پهنای باند بسیار بالاست جائیکه سرعت مورد نظر این انستیتو برای رسیدن به این فناوری در حدود 1 تا 10 گیگابیت در ثانیه است (چیزی در حدود 500 تا 5000 برابر سریعترین خط اتصال اینترنت خانگی در حال حاضر !) که در چنین سرعتی حجم اطلاعاتی معادل نمایش یک فیلم واقعی قابل عبور است و این نقطه ایست که در آن Telepresence اتفاق می افتد. البته هرچقدر هم که تصویر واقعی باشد باز هم یک انسان می تواند بگوید که کدام واقعی و کدام توهم است بهمین علت محققان این انستیتو توسط یک تیم روانشناس بروی جنبه های روانشناسی این طرح نیز فعالیت می کنند.
با اینکه این طرح هنوز درمرحله آزمایش قراردارد ، می بینیم که کامپیوترهای جدید قادر به حمایت از سرعت 1Gbps می باشند پس می توان امیدوار بود که در یک دهه اخیر این سرعت به کاربران خانگی ارائه گردد و شاهد بوقوع پیوستن Telepresence باشیم.
نمایشگرهای Nanocrystal :
ذرات کوچک نانوکریستال که قادر به گذردهی نور و رنگ می باشند در حال تغییر همه چیز هستند (از لحاظ کارائی و فناوری ساخت) از تلویزیون های دارای صفحه نمایش عریض گرفته تا وسایل دیجیتالی قابل حمل.
در مقایسه با فناوری کنونی انتقال و نمایش رنگ که رنگهای قرمز ، سبز و آبی توسط مواد مخصوص هر رنگ جذب شده و به نمایش در می آیند ، فناوری کریستالی قادر به گروه کردن کریستال ها جهت تشکیل پیکسل ها شده و تصاویر کاملا رنگی (برخلاف فناوری کنونی که تمامی رنگها را از ترکیب سه رنگ تولید می کند) تشکیل می دهند.
نظیر فناوری صفحه نمایش های OLED ، نمایشگرهای نانوکریستال دقت و کیفیت بالاتر و زاویه دید بسیار بالاتری از فناوری LCD از خود به نمایش می گذارند ، ولی بزرگترین مزیت این نمایشگرها در هزینه های ساخت اینگونه نمایشگرهاست. چون دراین تکنولوژی مثلا ساخت یک ساختار نانوکریستالی 1 نانومتری در مقایسه با یک ساختار صدها نانومتری آنچنان تفاوت هزینه ندارد .
پروسه توزیع ذرات کوچک بروی سطح صفحه نمایش برخلاف تمامی مراحل پرهزینه درتولید مانیتورهای کنونی، همانند کارکرد یک پرینتر جوهر افشان معمولی است(و همچنین برخلاف نظر کنونی است که با افزایش سایز صفحه نمایش قیمت آن نیز افزایش می یابد).
از کاربردهای دیگر این فناوری در تولید سلولهای خورشیدیست که ما را قادر به تولید انرژی الکتریکی از خورشید با هزینه ای بسیار نازل می کند که قادر به رقابت با منابع فسیلی می باشد. بعنوان یکی از کاربردهای نانوکریستال در پزشکی نانوکریستال می تواند یک عضو مصنوعی را در برگیرد و بعنوان مثال فقط سلول های استخوانی (در یک عمل ارتوپدی) اجازه رشد در محیط نانوکریستالی را می یابند و دیگر انواع سلول ها چون نانوکریستال ها را غیر خودی تشخیص می دهند رشد نمی کنند. نانو تکنولوژی توانائی متحول کردن بسیاری از صنایع را داراست و لیکن پیشرو ترین مرحله آن همانا تولید مانیتورهای نانوست.
5- نمایشگرهای حساس به تماس از هرنقطه :
برای برقراری ارتباط با یک کامپیوتر از وسایل محدودی بهره مندیم : کیبورد ، موس و شاید هم صفحه نمایش قابل لمس که در حال حاضر صفحه نمایش های حساس به تماس موجود، دارای محدودیتهائی جهت تماس هستند بصورتیکه در هر لحظه قادر به تحلیل یک تماس در یک نقطه میباشند. از دهه 1980 تاکنون مهندسین در پی یافتن سیستمی هستند که توانائی پاسخگوئی همزمان به چندین ورودی را دارا باشد که تنها راه حل که غیر منطقی نیز به نظر میرسد پوشاندن تمامی نقاط صفحه نمایش با حسگرهائی است که هرکدام بطور مستقل عمل می کنند که این امر هزینه و سیستم سیم کشی پیچیده ای را بوجود می آورد.
جف هان از دانشگاه نیویورک روش بهتری را ارائه می دهد. او بروی تکنیکی نوری که ساخت صفحه نمایشهای Multitouch را راحت تر می سازد کار میکند .هان با یک تکه شیشه که بروی آن نور تابانید شروع کرد و دریافت که با اینکه قسمت عمده نور جذب می گرددولی وقتی یک نقطه از شیشه را لمس می کنیم نور به بیرون نشت می کند و در این لحظه یک دوربین که زیر شیشه قرار دارد نقطه ای را که نور بیرون تراویده ، به آن می رسد را شناسائی کرده و نقشه ای از کلیه نقاطی که نور به ازای تماس های متفاوت با شیشه به آنها برخورد کرده است را تهیه میکند. لذا بوسیله این روش می توان بسرعت با کامپیوتر ارتباط برقرار کرد در جائیکه می توان با یک انگشت تصویر را حرکت داد ، با یک انگشت آن را بزرگ کرد و با دیگری آنرا چرخاند ومهم تر از همه اینکه اینها همه در یک زمان صورت می گیرد.
6- ترانسیستورهای شفاف:
بنظر شما اختراع IC های شفاف تا این اندازه اهمیت دارد؟ بعقیده بسیاری از محققان این موضوع می تواند دنیا را تغییر دهد.
جان واگر مهندس الکترونیک از دانشگاه اورگان هم اینک درحال تهیه اولین نمونه ازاین نوع ترانسیستور است و شرکت HP امتیاز آن را خریداری کرده است. با گسترش ایده IC های شفاف میتوان صفحات نمایشی را بصورت مجازی در هر جا قرار داد که این ایده تنها در فیلم های هالیوودی نماد پیدا می کند . در فیلم گزارش اقلیت (Minority report- 2002) اطلاعات مربوط به یک شخص معین در یک اتاق بصورت جادوئی روی دیوار نمایش داده میشود. این جلوه مجازی تنها یکی از پتانسیل های این تکنولوژی میباشد بخصوص اگر حسگرهای این وسایل قادر به تشخیص ما و تفاوت های شخصی ما باشند .
ممکن است در آینده این حسگرها در ابزارهای الکترونیکی و یا حتی در لباسهای ما خودنمائی کنند. یک کاربرد دیگر این فناوری بعنوان مثال میتواند توانائی نمایش یک صفحه مجازی بروی شیشه جلوی اتومبیل مثلا برای نشان دادن یک تصادف در ادامه مسیر حرکت باشد(البته بااستفاده از تکنولوژی GPS). که با استفاده از این تکنولوژی ممکن است به کاهش ترافیک و حوادث رانندگی کمک کند. البته بگفته "واگر" کاربرد در اتومبیل فعلا در برنامه نیست و بگفته خودش کاربردهای بسیار بسیار زیادی از این تکنولوژی وجود دارد . تبلیغات ، وسایل پزشکی ، موبایل ها و اسباب بازی جزء اولین بخشهای مد نظر در این تکنولوژی هستند.
7- مغزهای سیلیکونی:
تحقیقات فراوانی جهت مدل کردن نحوه کار کردن مغز انسان در جریان است. شرکت IBM با همکاری شرکت سوئدی EPFL در حال کار برروی اولین مدل کامپیوتری کامل از مغز انسان می باشند.
بااستفاده از سوپر کامپیوتر IBM به نام Blue Gene که سریع ترین کامپیوتر در دنیاست دانشمندان در حال شبیه سازی مدل نرم افزاری Neocortex (بخشی از مغز پستانداران که مسئول مستقیم بیشترین اعمال ارادی ماست) ، می باشند.
به گفته مسئول پروژه پروفسور هنری مارکرام از EPFL این تحقیقات جسورانه ترین تحقیقات ابتکاری که تاکنون در رابطه با مطالعه مغز صورت گرفته می باشد. دانشمندان امیدوارند که پس از تکمیل این پروژه به چگونگی فکر کردن ، بحافظه سپردن و قواعد مختلف فراگیری در انسان پی ببرند.
مدل کامل مغز همچنین می تواند مثالی برای آینده روبات ها و سیستم های هوش مصنوعی باشد که توانائی و قدرت پاسخگوئی همانند انسان را دارا باشند.
در این میان، محققان اروپائی Neuro-chip هائی درست کرده اند که سلول های مغز و میکروپروسسورها را با هم ترکیب می کنند . دانشمندان در حدود 16000 ترانسیستور و صدها خازن را در یک چیپ کوچک قرارداده و سلول های عصبی را چنان به آنها چسبانیده اند که آنها قادر به انتقال سیگنالهای الکتریکی به چیپ هستند. امید است این تکنولوژی منجر به تولید ابزارآلات مصنوعی جهت کمک به افراد با ناتوانی عصبی گردد و یا منجر به تولید کامپیوترهای ارگانیک گردد که قادر به انجام کارهای انسانی باشند.
8- عکاسی توسط باکتری ها :
مدت زیادی از اختراع فیلم عکاسی نمی گذرد با این وجود با ورود اولین دوربین دیجیتالی به بازار تمامی افتخار دنیای آنالوگ و فیلم های قدیمی به فراموشی سپرده شد. هم اینک نیز دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا سان فرانسیسکو با استفاده از نوعی باکتری به نام Ecoli که بصورت ژنتیکی تغییر یافته (که براحتی می تواند باعث فاسد شدن یک غذا گردد) در پی ساختن نوعی سنسور نوری هستند.
عکس هائی که توسط این حسگر گرفته می شود چندین ساعت برای ظهور وقت برده وتک رنگ هستند ولی ابعاد بسیار کوچک باکتری ها اجازه رزولوشن بسیار بالا در حدود 100 مگاپیکسل را می دهد که چیزی در حدود 10 برابر مقادیر کنونی است .ممکن است تصویر گرفته شده توسط این دوربین ها زیبا نباشد ولی در کل این تکنولوژی بسیار جذاب است و این نکته را نیز باید درنظر داشت که این تکنولوژی تازه در ابتدای راه است .
۹- باتری های تریتیوم:
تا بحال برایتان پیش آمده است که در حین صحبت با تلفن همراه ناگهان دستگاه خاموش شود؟ علت از کجاست؟ مطمئنا اولین چیز باتریست. با وجود چندین سال از اختراع و بهبود کیفیت باتریها هنوز هم سطح رضایت از باتریها به حد ایده آل نرسیده است؟ تلاش های بسیاری در راه بهبود کیفیت باتریها در حال انجام است اما یکی از این روش ها بکلی با بقیه متفاوت است. اگر به شما بگویند که در آینده باتریی بوجود می آید که هیچگاه احتیاج به شارژ ندارد چه فکر می کنید ؟ حال اگر بشما بگویند که هم اینک این باتری در حال طی کردن آخرین روزهای تحقیقاتی خود است چه؟
نام این باتری بتا باتری است که توانائی تامین انرژی را برای سالهای طولانی دارد. این تکنولوژی در حال حاضر تنها در مورد صنایع حیاتی نظیر شبکه های حسگر و مونیتور کننده ارتباطی میان ماهواره و زمین بکار می رود و در کل کاربرد اصلی آن در جاهائی است که دسترسی به آنها سخت و یا غیر ممکن است و در عین حال تداوم انرژی نیز در آنها حیاتی می باشد (مثل همان ماهواره ها).
بتا باتری بر اساس واکنشهای شیمیائی کار نمی کند بلکه روش کار آن بر فروپاشی ایزوتوپ هیدروژن بنام تریتیوم استوار است و این پرتاب مداوم الکترون ها کلید اصلی عمر این باتری است جائیکه نیمه عمر تریتیوم در حدود 12.3 سال است و این بدان معنی است که پس از گذشت 12 سال تازه مقدار انرژی باتری نصف مقدار اولیه خود شده است ! و پس از گذشت 40 سال میزان انرژی باتری 10/1 مقدار اولیه خود است که این مقدار بسیار بیشتر از مقادیر باتریهای کنونی است. در عین حال محققان در حال طراحی های جدیدی هستند که در آن این نوع باتری ها به حرارت و سرما مقاوم گردند . شاید در سالهای آینده باتریهای موبایلها و لپ تاپ برای یک سال تمام شارژ داشته باشند.
۱۰- اشتراک طرح روی لباس بصورت بی سیم:
تحقیقاتی در دانشگاه ام آی تی در حال انجام است که بر طبق آن تمامی اجزاء و الگوهای موجود بروی یک لباس و یا هر پوشش دیگر بتواند بصورت بیسیم به اشتراک گذاشته شود. هدف این طرح که با نام "اوربن هرمس" معروف است گرفتن طرح و ایده بصورت آنلاین و بکار بردن آنها در مدهای متفاوت است.
تکنولوژی این گونه لباسها بر پایه طراحی لباسهای با فناوری "او ال ای دی" است که تصویری دیجیتالی را نمایش داده و مطابق خواسته شخص تغییر داده خواهند شد . همچنین این لباسها می توانند تصاویر خود را با دیگران به اشتراک بگذارند علاوه بر اینها هر لباسی دارای تنظیماتی است که می تواند این به اشتراک گذاشتن را محدود نماید.
درحالیکه این ایده ، تکنولوژی جدیدی نیست دانشمندان این دانشگاه درحال کار کردن بروی وسیله ای هستند که همانند یک نمایشگر قابل نصب بروی کیف دستی بوده و صفحه نمایش آن از فضای پلاستیکی بروی کیف قابل نمایش است و از تکنولوژی بلوتوث و امواج مادون قرمز برای انتقال اطلاعات استفاده می کند.نوع مطلب : فناوری اطلاعات 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Donnie
14 دی 97 06:26
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up plus the
rest of the site is also really good.
brazil flag coloring page
3 دی 97 05:17
I was curious if you ever considered changing the page layout of your blog?
Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way
of content so people could connect with it better.
Youve got an awful lot of text for only having 1 or
2 images. Maybe you could space it out better?
brazil flag coloring page
3 دی 97 02:40
Heya i am for the first time here. I came across this board and I to find It really helpful & it helped me out much.
I hope to present one thing again and help others like you aided me.
buy cheap cialis coupon
16 آذر 97 00:07

With thanks, I enjoy this.
viagra cialis levitra cialis tablets cialis patent expiration cialis lilly tadalafi bulk cialis cialis professional yohimbe cialis pills boards buy original cialis rezeptfrei cialis apotheke calis
buy cialis uk
15 آذر 97 04:38

Superb content. Thank you!
cialis prices in england link for you cialis price cialis sans ordonnance get cheap cialis cialis coupon we like it cialis soft gel generic cialis at walmart look here cialis order on line cialis prezzo in linea basso recommended site cialis kanada
Buy cialis online
14 آذر 97 10:56

Thanks a lot! Plenty of facts.

cialis for sale in europa cialis 100 mg 30 tablet cialis 10mg prix pharmaci cialis tadalafil online precios de cialis generico prezzo cialis a buon mercato we like it safe cheap cialis cialis taglich generic cialis pill online bulk cialis
buy cheap cialis no prescription
13 آذر 97 23:31

Nicely put. Kudos!
dose size of cialis rezeptfrei cialis apotheke can i take cialis and ecstasy how do cialis pills work how does cialis work overnight cialis tadalafil cialis official site trusted tabled cialis softabs cialis 20mg prix en pharmacie cialis sale online
buy cialis delhi
13 آذر 97 12:31

Thanks, Excellent stuff.
only best offers cialis use cialis tadalafil online 200 cialis coupon generic cialis tadalafil comprar cialis 10 espa241a cialis daily cialis 5 mg para diabeticos achat cialis en itali comprar cialis navarr brand cialis generic
buy cialis cheap
13 آذر 97 01:00

You explained it wonderfully.
buy original cialis online prescriptions cialis buy brand cialis cheap cialis generika in deutschland kaufen when can i take another cialis cialis 5 mg para diabeticos cialis online holland online cialis cialis generico postepay cialis en 24 hora
Cialis pills
12 آذر 97 11:59

Many thanks, I enjoy it!
where do you buy cialis brand cialis generic where do you buy cialis enter site natural cialis cialis flussig when can i take another cialis generic cialis tadalafil import cialis walgreens price for cialis how much does a cialis cost
buy cialis medication
12 آذر 97 00:38

Nicely put, Cheers!
calis the best choice cialis woman tadalafil 5mg preis cialis 20mg schweiz weblink price cialis order a sample of cialis cialis therapie click here cialis daily uk the best choice cialis woman cialis 5 mg
Cialis prices
11 آذر 97 11:29

Seriously tons of helpful tips!
low dose cialis blood pressure cialis kaufen wo cost of cialis cvs cialis professional yohimbe cialis herbs free cialis how to buy cialis online usa cialis soft tabs for sale how does cialis work cialis online holland
buy cialis no rx
11 آذر 97 00:34

Thanks, An abundance of stuff.

buy cialis online cheapest cialis per paypa cialis ahumada cialis kaufen cialis cuantos mg hay cialis arginine interactio effetti del cialis link for you cialis price only best offers cialis use look here cialis order on line
Buy cialis
10 آذر 97 11:21

You actually stated that adequately.
cialis professional from usa cialis 20 mg generic low dose cialis buy cialis uk no prescription cialis 5 mg scheda tecnica cialis online generic cialis levitra tadalafil 10 mg cialis pills in singapore opinioni cialis generico
buy cialis online without a prescription
10 آذر 97 00:05

Appreciate it, A good amount of information.

generic for cialis comprar cialis navarr buy cialis online legal how does cialis work cialis patent expiration cialis tablets cialis rezeptfrei non 5 mg cialis generici how do cialis pills work cialis dosage amounts
Cialis online
9 آذر 97 12:33

Wonderful information. Appreciate it.
we choice cialis pfizer india cialis prezzo di mercato cialis tablets australia can i take cialis and ecstasy where to buy cialis in ontario only now cialis for sale in us cuanto cuesta cialis yaho how to purchase cialis on line cialis diario compra cialis usa cost
buy cialis usa
9 آذر 97 01:00

Incredible plenty of superb facts.
cialis herbs buying cialis overnight cialis tadalafil cialis 20 mg click here to buy cialis we use it cialis online store cialis dosage recommendations we like it safe cheap cialis cialis daily sublingual cialis online
Cialis canada
8 آذر 97 13:38

You actually reported that wonderfully.
cialis pas cher paris wow cialis tadalafil 100mg buy cheap cialis in uk 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis daily dose generic india cialis 100mg cost cialis authentique suisse price cialis wal mart pharmacy dosagem ideal cialis cialis in sconto
buy tadalafil pills
8 آذر 97 01:17

Fine information. Many thanks.
cialis qualitat prix cialis once a da we recommend cheapest cialis cialis generika cialis daily dose generic cialis herbs buy cheap cialis in uk buy cialis generic cialis review uk cialis tadalafil online
Cialis 20 mg
7 آذر 97 12:54

Wonderful posts, Many thanks!
cialis generic cialis 5mg cialis name brand cheap the best site cialis tablets cialis rckenschmerzen tadalafil 20 mg can i take cialis and ecstasy side effects for cialis costo in farmacia cialis cialis prices in england
Cialis online
7 آذر 97 00:53

You explained this really well.
cialis online cialis generico milano cialis professional yohimbe cialis lilly tadalafi click here to buy cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis generico online cialis online viagra vs cialis cialis 5 mg scheda tecnica
levitra without a doctor prescription
19 مهر 97 02:25

Well expressed really! .
generic levitra buy generic levitra vardenafil levitra 20mg buy generic levitra buy levitra generic buy 10 mg levitra buy generic levitra buy levitra 10mg vardenafil
Chasity
13 مهر 97 13:38
I studied in a number of colleges for acting.
buy cheap cialis coupon
10 مهر 97 02:02

Wonderful facts. Cheers.
cialis super kamagra 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 30 day sample cialis per paypa when can i take another cialis cialis baratos compran uk cialis online nederland low dose cialis blood pressure cuanto cuesta cialis yaho what is cialis
Cialis 20 mg
7 مهر 97 23:51

Perfectly voiced really! !
only here cialis pills does cialis cause gout overnight cialis tadalafil low dose cialis blood pressure buy cialis online nz low cost cialis 20mg click here take cialis 5 mg cialis coupon printable price cialis best female cialis no prescription
buycialisonla.com
7 مهر 97 20:26

Well voiced of course. !
cialis sans ordonnance buy cialis online legal cialis prezzo di mercato cialis generico in farmacia cialis canada on line cialis tablets what is cialis sublingual cialis online cialis online holland cialis prezzo al pubblico
canadian pharmaceuticals stocks
31 شهریور 97 15:10

Many thanks! I like it.
canadian medications list canadian medications list canadian pharmacy meds online pharmacies of canada canadian government approved pharmacies global pharmacy canada canadian discount pharmacies in canada canadian pharmacies online prescriptions canadian pharmacies that ship to us best canadian mail order pharmacies
cialisbuys.com
28 شهریور 97 16:01

You actually explained this really well!
generic cialis 20mg tablets cialis 5mg cialis dosage amounts we like it cialis price cialis uk next day brand cialis nl comprar cialis navarr tesco price cialis cialis sicuro in linea cialis pas cher paris
viagrayosale.com
27 شهریور 97 12:52

You stated this very well!
cialis 5 mg scheda tecnica cialis venta a domicilio cialis online deutschland cialis en mexico precio cialis 20 mg best price tadalafil 20 mg cialis kaufen bankberweisung cialis professional from usa venta cialis en espaa rezeptfrei cialis apotheke
http://canadianpharmacyonli.com/
13 شهریور 97 16:47

Thanks a lot, Quite a lot of knowledge!

prescription drugs without prior prescription buy viagrow pro canadian pharmacies that are legit order canadian prescriptions online canadian cialis buy viagra usa canada drug pharmacy canada medication list canadian pharmacy king drugs for sale in mexico
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30