تبلیغات
کامپیوتر - شبکه جهانی اینترنت چیست؟

شبکه جهانی اینترنت چیست؟

نویسنده :سهراب
تاریخ:2 اسفند 87-21:34

راستی اینترنت چیست؛ مفهوم شبکه چیست؟ یا چگونه می توان به اینترنت اتصال برقرار کنیم؟ یک ارتباط بدون دغدغه چیست؟ برای اتصال به اینترنت نیازمند چه ابزارهایی هستم؟چگونه می توان به اینترنت اتصال شوم؟ حداقل امکانات و تجهیزات سخت افزاری و نرم افزار مناسب برای اتصال به اینترنت کدام است؟
● مفهوم ساده و معنای شبکه جهانی اینترنت (The Internet) چیست؟
اینترنت (The Internet) را باید بزرگترین سامانه‌ای دانست که تاکنون به دست انسان طراحی و اجرا گردیده ‌است. این شبکهٔ عظیم جهانی در ابتدا با انگیزهٔ همکاری چند شرکت به مهارت‌های محاسباتی و کار در زمینه‌های دانش های مختلفمی دانستند و مهندسی دانست تا در اوخر سال ۱۹۶۰ میلادی اینترنت به وجد آود تنها از اواسط دهه ۱۹۹۰ است که اینترنت به صورت یک شبکهٔ همگانی (public) و جهانی (world wide) درآمده‌است. وابسته شدن تمامی فعالیت‌های بشر به اینترنت حکایت از آغاز دوران تاریخی نوینی در عرصه‌های گوناگون علوم، فن‌آوری و به خصوص در نحوه تفکر انسان دارد.
شواهد زیادی در دست است که از آنچه اینترنت برای بشر خواهد ساخت و خواهد کرد، تنها مقدار بسیار اندکی به واقعیت درآمده‌است.
● چگونه می توان به شبکه اینترنت دسترسی پیدا کرد؟
معمول‌ترین روش خانگی برای اتصال به اینترنت Dial-up و Broadbandو ADSL است. کامپیوترهای خانگی ممکن است از طریق خط تلفن با مودم، DSL یا مودم کابلی به فراهم‌کننده خدمات اینترنت (ISP) متصل شود. در یک شرکت یا دانشگاه کامپیوترها به یک شبکه محلی (LAN) در داخل سازمان وصل هستند. این شبکه را می‌توان از طریق یک خط تلفن سریع مثل T۱ یا E۱ به یک فراهم‌کننده خدمات اینترنت (ISP) وصل کرد. ISPها به ISPهای بزرگ‌تر وصل می‌شوند و ISPهای بزرگ‌تر یک ستون فقرات (Backbones) فیبر نوری را برای یک کشور یا ناحیه برقرار می‌کنند. ستون‌های فقرات در سراسر دنیا از طریق کابل نوری، کابل زیر دریا یا ماهواره به هم متصل هستند.
مکان‌های عمومی که از اینترنت در آنها استفاده می‌شود شامل کتابخانه‌ها و کافی نت‌ها هستند. جایی که کامپیوتر متصل به اینترنت قابل دسترس است. همچنین دسترسی به اینترنت از مکان‌هایی مثل سالن‌های فرودگاه‌ها امکان‌پذیر است. مکان‌هایی که باید ایستاده و سریع کار با اینترنت را انجام به نام‌های گوناگونی معروف هستند مثل کیوسک عمومی اینترنت، پایانه دسترسی عمومی یا تلفن پولی وب.
هم اکنون سامانه Wi-Fi می‌تواند امکان دسترسی به اینترنت را بصورت بی‌سیم فراهم کند. این سیستم یا Hotspot می‌تواند بصورت رایگان برای همه یا برای ثبت نام کنندگان و یا بصورت اشتراکی باشد. در این سیستم که در پی آن به عنوان مثال کافی‌نت Wi-Fi بوجود می‌آید افراد می‌بایست رایانه‌ای که قابلیت اتصال به شبکه محلی بی‌سیم را دارد را با خود همراه داشته باشند. Hotspot به محدوده مکانی خاصی وابسته نیست و می‌تواند در یک فضای باز و در یک پارک یا منطقه مرکزی شهر قابل دسترس باشد.تلاش برای تشکیل این شبکه‌ها در نهایت به تشکیل مجمع شبکه‌های بی‌سیم منجر شده‌است.
● تاریخچه اینترنت INTERNET HISTORY :
همانطوری که قبلا دیدیم اینترنت به زبان ساده عبارتست از یک شبکه جهانی که در آن شبکه ها و دستگاه ها با همدیگر در ارتباط می باشند و با اتصال به این شبکه عظیم می توانیم از اطلاعات ذخیره شده در دستگاه های دیگران استفاده نمائیم و یا اینکه به تبادل اطلاعات و پیام بپردازیم.
تاریخچه اینترنت به دهه ۱۹۶۰می رسد پس از جنگ جهانی دوم و احساس نیاز وزارت دفاع آمریکا برای داشتن شبکه ای سریع و هماهنگ و قابل اطمینان که از هر نقطه آمریکا بتواند ارتباطات لازمه را فراهم نماید، این پروژه که آرپانت(ARPAnet ) نامیده شد طرح مشترکی بود بین چندین دانشگاه بزرگ آمریکا، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته( Advanced Research Project Agency ) و وزارت دفاع امریکا ، و توانست شبکه بسیار بزرگی را جهت اتصال کامپیوتر های این مراکز بوجود آورد.
● مزایا بهره گیری از شبکه اینترنت چیست؟
استفاده از رایانه شخصی برتری‌های زیادی نسبت به استفاده از رایانه‌های عمومی دارد. به‌وسیله رایانه شخصی امکان دریافت و ارسال بیشتری فایل وجود دارد با استفاده از مرورگر شخصی و تنظیمات شخصی آن که این امکان در رایانه عمومی وجود ندارد. همچنین استفاده از نرم‌افزارهای خاص و فضای بیشتر جهت نگهداری اطلاعات و نامه‌های الکترونیک و فایلها. در رایانه‌های عمومی فضای صندوق پستی الکترونیک و امکان اجرای نرم افزارها بسیار محدود است. با توجه به این موارد می‌بینیم که اگر امکان استفاده از رایانه شخصی با سامانه بی‌سیم وجود داشته باشد برتری‌های زیادی به کاربران خواهد داد.
کشورهایی که دسترسی به اینترنت را بصورت مطلوب و با سرعت مناسب در اختیار قرار می‌دهند از این قرارند: کره جنوبی که ۵۰٪ جمعیت آن از اینترنت به روش باند پهن (Broadband) استفاده می‌کنند. همچنین سوئد و ایالات متحده .
● برای اتصال به اینترنت نیازمند چه ابزارهایی هستم؟
برای اتصال به اینترنت نیازمند چه ابزارهایی می باشیم:
▪ یک دستگاه رایانه مناسب
▪ یک دستگاه مودم و یا کارت شبکه در شبکه های محلی کاربرد دارد.
▪ یک رشته خط تلفن جهت اتصال به مودم که در صورت استفاده از کارت شکبه در شبکه های محلی مورد نیاز نبوده و در چنین مواردی از طریق رسانه های شبکه ( کابل شبکه و یا بی سیم و ... ) انجام می گردد
▪ داشتن کلمه کاربری و رمز عبور برای ورود به اینترنت که عموما با کارتهای اینترنتی از طریق یک ISP مناسب تهیه می گردد.
▪ نصب یک نرم افزار مناسب مرورگر اینترنت
● چگونه می توان به اینترنت اتصال شوم؟
در گذشته اتصال به اینترنت به دلیل عدم آشنائی و محدودیت هایی که وجود داشت کاری بسیار مشکل بود در حالیکه هم اکنون توسط برگهای راهنما و لوح های فشرده ای که توسط شرکت های سرویس دهنده اینترنت در اختیار کاربران قرار می گیرد بسادگی می توان به اینترنت اتصال پیدا نمود
در شبکه های محل مدیران فنی شبکه این کار را انجام داده و دستگاه را جهت اتصال به شبکه و نهایتا اتصال به اینترنت تنظیم می نمایند
مهمترین کاری که در کامپیوتر های خانگی برای اتصال به هر شبکه ای انجام می دهیم نصب مودم و تعاریف مربوط به این سخت افزار می باشد که بسیار ساده بوده و در اغلب موارد نرم افزار سیسنم عامل قادر می باشد که این سخت افزار را پیدا نموده و از آن استفاده نماید .
پس از نصب مودم اطلاعات مربوط به محل جغرافیایی و شماره و پیش شماره های مربوط به این محل در خواست می گردد و ما با تعریف یک ارتباط جدید ( New Connection ) قادر خواهیم بود که به شبکه مربوطه و نهایتا به اینترنت متصل شویم.
نکته مهم دیگر استفاده از مودم های مناسب برای اتصال به اینترنت می باشد برخی از ISP ها اقدام به سرویس دهی از طریق خطوط پرسرعت می نمایند که در این مورد نوع و سرعت جوابدهی مودم بسیار مهم می باشد.
● شرکت های خدمات دهنده اینترنتی ، سرویس دهنده های اینترنت ISP:
سرویس دهنده های اینترنت که به( ( ISP ( Internet Service Provider ) معروفند که به صورت شرکت های واسط و فراهم کننده این سرویس ابتدا پهنای باند مشخصی را بصورت اجاره ای یا ماهواره ای تهیه نموده و با فراهم نمودن بستر مخابراتی مناسب آن را در اختیار کاربران قرار می دهند این سرویس بصورت ساعتی و یا حجمی و با قیمت های متفاوتی ارائه می شود.
● حداقل امکانات و تجهیزات سخت افزاری و نرم افزار مناسب برای اتصال به اینترنت
اینترنت همچون شاهراهی است برای ارتباط تمامی جهان با یکدیگر برای تبادل هر گونه اطلاعات و ایده ها.
برای فراگیری این دوره ی آموزشی لازم است کاربران محترم آشنایی قبلی با سیستم عامل Windows ۹۸ یا XP داشته باشند تا در فراگیری این مباحث دچار سردرگمی نگردند .
▪ حداقل امکانات و تجهیزات سخت افزاری برای استفاده بهتر از شبکه جهانی اینترنت
ضمنا برای فراگیری این دوره سیستم شما بایستی دارای خصوصیات ذیل باشد :
- حداقل سیستم مورد نیاز پنتیوم III
- ۶۴ مگابایت Ram
- حدود ۶۰۰ مگابایت فضای آزاد
● نرم افزارهای لازم برای استفاده بهتر از شبکه جهانی اینترنت
- Internet Explorer ورژن ۶ به بالا
- داشتن Modem با سرعت مناسب
- داشتن مجوز لازم برای ارتباط با ISP (تامین کننده سرویس اینترنت برای کاربران)
- داشتن نرم افزار Flash Player (برای مشاهده آبجکت های آموزشی Flash در سایت)
● اینترنت چیست؟
شبکه ای که از لحاظ مقیاس جغرافیایی در سطح جهان گسترش یافته است. اینترنت مخفف کلمات International Network به معنای شبکه جهانی می باشد.
▪ شبکه چیست؟ what is net
به مجموعه ای از اتصالات بین دو یا چند کامپیوتر و زبانی( Protocol) که این کامپیوترها به کمک آن با یکدیگر صحبت می کنند شبکه می گویند. وقتی که ما دو یا چند کامپیوتر را به یکدیگر متصل کنیم به گونه ای که این دو بتوانند با هم تبادل اطلاعات کنند در واقع یک شبکه ساخته ایم.
● اهداف شبکه NETwork
۱) استفاده از منابع مشترک ( اطلاعات ، نرم افزارها و سخت افزارها)
۲) به روز بودن اطلاعات
۳) جلوگیری از افزونگی اطلاعات
۴) تبادل سریعتر و دقیقتر اطلاعات
● تقسیم بندی شبکه ها از لحاظ مقیاس جغرافیایی:
Local Aria Network - LAN شبکه محلی که مخفف Local Aria Network میباشد ، شبکه ای است با سرعت بالا که به منظور برقراری ارتباط و مبادله داده ها بین کامپیوترها در یک محدوده جغرافیایی کوچک مثل یک اداره ، یک ساختمان و یا یک طبقه از یک برج طراحی شده است.
▪ Width Aria Network- WAN شبکه بندی وسیع :
WAN شبکه بندی وسیع که مخفف Width Aria Network میباشد ، جهت مبادله اطلاعات بین فواصل بسیار دور بکار میرود. این شبکه ناحیه جغرافیایی وسیعی مانند کل یک کشور و یا کل یک قاره را در بر میگیرد. شبکه های WAN ممکن است از خطوط استیجاری شرکت مخابرات و یا ماهواره های مخابراتی جهت مبادله اطلاعات استفاده کنند.
Metropolitan Aria Network - MAN شبکه شهری :
MAN شبکه شهری که مخفف Metropolitan Aria Network میباشد شبکه های متعددی را که در نواحی مختلف یک شهر بزرگ واقع شده اند ، به یکدیگر متصل و مرتبط میسازد.
● تجهیزات لازم برای شبکه کردن :
۱) کارت شبکه ( NIC ) که مخفف Network Interface Card میباشد.
۲) رسانه انتقال که مخفف Transmission Medium میباشد.
۳) سیستم عامل شبکه NOS که مخفف Network Operating System میباشد.
▪ انتخاب تکنولوژی برای شبکه :
پیش از اینکه سخت افزار شبکه خود را خریداری کنید درباره استانداردی که میخواهید برای متصل کردن شبکه خود به کار برید، تصمیم گیری نمایید. کارتهای رابط شبکه و کابلهایی که انتخاب می کنید می بایست از استاندارد انتخابی شما پشتیبانی کند.عمدتاً از دو نوع استاندارد شبکه استفاده میشود. Token Ring و اترنت.
● اولین اتصال یک کامپیوتر به اینترنت
در ادامه این مطلب چندین راهنمایی برای اتصال یک کامپیوتر جدید (یا ارتقاء یافته) برای اولین بار به اینترنت آورده شده است و مخاطبان آن کاربران خانگی، دانشجویان، شرکت های تجاری کوچک، یا هر مکانی با اتصال پرسرعت (مودم کابلی، DSL) یا از طریق خط تلفن است.
● انگیزه
این مطلب بدلیل ریسک فزاینده برای کاربران اینترنتِ بدون حمایت مختص IT است. در ماه های اخیر، جهان شاهد گرایش به سمت سوءاستفاده از کامپیوترهای جدید یا محافظت نشده بوده است.
▪ این جریان بدلیل بعضی دلایل تشدید می شود:
ـ بسیاری از پیکربندی های پیش فرض کامپیوترها نا امن هستند.
ـ شکاف های امنیتی تازه ای ممکن است در مدت زمان ساخت و پیکربندی کامپیوتر توسط سازنده و تنظیم کامپیوتر برای اولین بار توسط کاربر، کشف شده باشد.
ـ هنگام ارتقا نرم افزار از طریق ابزار مرسوم (مانند CD-ROM و DVD-ROM) شکافهای امنیتی جدید ممکن است از زمان ساخت دیسک تا کنون کشف شده باشد.
ـ حمله کنندگان دامنه آدرس های IP خطوط پرسرعت و dial-up را می دانند و بطورمنظم پیمایش می کنند.
ـ تعداد زیادی از کرمها از قبل در حال چرخیدن در اینترنت هستند و بطور پیوسته کامپیوترهای جدید را بمنظور سوءاستفاده پیمایش می کنند.
جالب است که زمان میانگین برای حمله به کامپیوترها در بعضی شبکه ها برای کامپیوترهای محافظت نشده بر حسب دقیقه اندازه گیری می شود، مخصوصاً این موضوع برای محدوده آدرس های استفاده شده توسط مودم های کابلی، DSL و dial-up صحت دارد.
منبع :

yazdit.mihanblog.com
articles.irنوع مطلب : فناوری اطلاعات 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://cialisvonline.com/
28 شهریور 97 17:18

Awesome facts, Many thanks.
low dose cialis blood pressure only now cialis 20 mg cialis 20 mg best price cialis farmacias guadalajara cialis lilly tadalafi cialis online 40 mg cialis what if i take preis cialis 20mg schweiz where cheapest cialis we recommend cheapest cialis
http://viagravonline.com/
27 شهریور 97 14:08

Beneficial advice. Many thanks.
buying cialis on internet generic cialis tadalafil cialis from canada cialis 20 mg best price cialis qualitat cialis for sale in europa safe site to buy cialis online il cialis quanto costa click now cialis from canada cialis generic
http://viagraessale.com/
15 شهریور 97 01:57

Nicely put. Thanks a lot.
click here cialis daily uk venta cialis en espaa how do cialis pills work cialis en mexico precio cialis farmacias guadalajara cialis daily cialis 5 mg scheda tecnica side effects of cialis cialis in sconto cialis generico postepay
online pharmacy
13 شهریور 97 18:07

You mentioned this perfectly.
canadian medications 247 trusted pharmacy canada canadian pharmaceuticals companies canadian pharmacies that are legit northwest pharmacies mail order northwest pharmacies in canada canada rx canadian prescription drugstore canadian online pharmacies rated Canadian Pharmacy USA
viagra generic
13 شهریور 97 03:03

Terrific posts. Regards.
usa online pharmacy how to order viagra where to buy viagra online without prescription pharmacy viagra prices viagra on prescription uk viagra price uk buy cheap viagra generic online how do i get viagra with a prescription viagra how to get a prescription buy viagra online without rx
Buy cialis online
12 شهریور 97 19:28

Many thanks. An abundance of information!

cialis prices in england try it no rx cialis cialis dosage cialis 5 mg para diabeticos link for you cialis price cipla cialis online cialis super acti order a sample of cialis side effects of cialis viagra vs cialis vs levitra
buycialisonla.com
12 شهریور 97 00:58

You revealed this superbly.
dosagem ideal cialis il cialis quanto costa cialis dosage recommendations achat cialis en europe cialis generico online enter site natural cialis we choice free trial of cialis free generic cialis only here cialis pills il cialis quanto costa
cialisvi.com
21 مرداد 97 22:02

Awesome forum posts. Thanks.
click here cialis daily uk cialis rezeptfrei cialis 20mg preis cf cialis 100mg suppliers cialis reviews cialis pills in singapore i recommend cialis generico cialis dose 30mg price cialis wal mart pharmacy pastillas cialis y alcoho
Cialis canada
7 خرداد 97 02:01

You actually mentioned it effectively.
cialis en mexico precio cialis generico lilly cialis 20 mg best price cost of cialis per pill are there generic cialis rezeptfrei cialis apotheke how to buy cialis online usa wow cialis tadalafil 100mg cialis tablets cialis 20 mg cost
Cialis online
7 اردیبهشت 97 18:38

Regards! Lots of stuff.

we use it cialis online store low cost cialis 20mg cialis 20mg cialis pills price each cialis generic cialis professional yohimbe cialis 5 mg para diabeticos tesco price cialis low dose cialis blood pressure cialis generico milano
Viagra generico online
4 اردیبهشت 97 03:06

Nicely put, Thanks!
buy viagra online no prescription uk safe place to buy viagra online where to buy viagra online buy brand viagra online without prescription where can we buy viagra cheapest place to buy viagra buy viagra usa cheap online pharmacy uk viagra online pharmacy viagra buy viagra buy viagra 100mg
Buy generic cialis
17 فروردین 97 18:50

Fantastic information. Thank you!
cialis for sale south africa cialis kaufen bankberweisung 5 mg cialis pharmacie en ligne when can i take another cialis cialis super acti buy cialis online generic cialis with dapoxetine calis buy cialis cheap 10 mg cialis kamagra levitra
Buy generic cialis
3 فروردین 97 15:01

Fine forum posts. Thanks a lot!
cialis 5 mg effetti collateral non 5 mg cialis generici cialis 5 mg scheda tecnica only now cialis for sale in us cialis pills generic cialis 20mg tablets deutschland cialis online achat cialis en suisse cialis pills in singapore generic cialis in vietnam
https://darlenacalamity.wordpress.com
23 تیر 96 05:51
Right now it looks like Movable Type is the preferred blogging platform out there
right now. (from what I've read) Is that what you are using on your
blog?
foot pain at night
4 تیر 96 08:49
Loving the information on this site, you have done outstanding job on the content.
javier0nixon16.soup.io
12 خرداد 96 16:24
Hi there this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you
have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no
coding know-how so I wanted to get guidance from
someone with experience. Any help would be greatly appreciated!
http://dixielandenberger.hatenablog.com
2 خرداد 96 23:34
Thank you for the good writeup. It in fact was
a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you!

However, how can we communicate?
Buster
25 اردیبهشت 96 11:31
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails
with the same comment. Is there any way you can remove people from that service?
Thank you!
http://theresaflourney.jimdo.com/
21 اردیبهشت 96 17:57
Hi! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a
new project in a community in the same niche. Your blog provided us valuable
information to work on. You have done a extraordinary job!
BHW
6 اردیبهشت 96 17:51
My spouse and I absolutely love your blog and find a lot of your post's
to be what precisely I'm looking for. can you offer guest writers to write content available for you?
I wouldn't mind writing a post or elaborating on a number of the subjects
you write related to here. Again, awesome web site!
manicure
31 فروردین 96 15:02
My partner and I stumbled over here from a different page and
thought I might check things out. I like what I see so i am just following you.

Look forward to finding out about your web page repeatedly.
BHW
29 فروردین 96 12:09
Excellent goods from you, man. I've understand your stuff
previous to and you are just too fantastic. I actually like what you have
acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it.
You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible.
I can not wait to read far more from you. This is actually a tremendous
site.
manicure
12 فروردین 96 04:31
What's Taking place i am new to this, I stumbled upon this I have found It
positively helpful and it has aided me out
loads. I hope to contribute & aid different users like its helped me.
Great job.
رضوان
4 آذر 88 12:52
سلام
ممنون استفاده کردم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر