تبلیغات
کامپیوتر - شبکه جهانی اینترنت چیست؟

شبکه جهانی اینترنت چیست؟

نویسنده :سهراب
تاریخ:2 اسفند 87-21:34

راستی اینترنت چیست؛ مفهوم شبکه چیست؟ یا چگونه می توان به اینترنت اتصال برقرار کنیم؟ یک ارتباط بدون دغدغه چیست؟ برای اتصال به اینترنت نیازمند چه ابزارهایی هستم؟چگونه می توان به اینترنت اتصال شوم؟ حداقل امکانات و تجهیزات سخت افزاری و نرم افزار مناسب برای اتصال به اینترنت کدام است؟
● مفهوم ساده و معنای شبکه جهانی اینترنت (The Internet) چیست؟
اینترنت (The Internet) را باید بزرگترین سامانه‌ای دانست که تاکنون به دست انسان طراحی و اجرا گردیده ‌است. این شبکهٔ عظیم جهانی در ابتدا با انگیزهٔ همکاری چند شرکت به مهارت‌های محاسباتی و کار در زمینه‌های دانش های مختلفمی دانستند و مهندسی دانست تا در اوخر سال ۱۹۶۰ میلادی اینترنت به وجد آود تنها از اواسط دهه ۱۹۹۰ است که اینترنت به صورت یک شبکهٔ همگانی (public) و جهانی (world wide) درآمده‌است. وابسته شدن تمامی فعالیت‌های بشر به اینترنت حکایت از آغاز دوران تاریخی نوینی در عرصه‌های گوناگون علوم، فن‌آوری و به خصوص در نحوه تفکر انسان دارد.
شواهد زیادی در دست است که از آنچه اینترنت برای بشر خواهد ساخت و خواهد کرد، تنها مقدار بسیار اندکی به واقعیت درآمده‌است.
● چگونه می توان به شبکه اینترنت دسترسی پیدا کرد؟
معمول‌ترین روش خانگی برای اتصال به اینترنت Dial-up و Broadbandو ADSL است. کامپیوترهای خانگی ممکن است از طریق خط تلفن با مودم، DSL یا مودم کابلی به فراهم‌کننده خدمات اینترنت (ISP) متصل شود. در یک شرکت یا دانشگاه کامپیوترها به یک شبکه محلی (LAN) در داخل سازمان وصل هستند. این شبکه را می‌توان از طریق یک خط تلفن سریع مثل T۱ یا E۱ به یک فراهم‌کننده خدمات اینترنت (ISP) وصل کرد. ISPها به ISPهای بزرگ‌تر وصل می‌شوند و ISPهای بزرگ‌تر یک ستون فقرات (Backbones) فیبر نوری را برای یک کشور یا ناحیه برقرار می‌کنند. ستون‌های فقرات در سراسر دنیا از طریق کابل نوری، کابل زیر دریا یا ماهواره به هم متصل هستند.
مکان‌های عمومی که از اینترنت در آنها استفاده می‌شود شامل کتابخانه‌ها و کافی نت‌ها هستند. جایی که کامپیوتر متصل به اینترنت قابل دسترس است. همچنین دسترسی به اینترنت از مکان‌هایی مثل سالن‌های فرودگاه‌ها امکان‌پذیر است. مکان‌هایی که باید ایستاده و سریع کار با اینترنت را انجام به نام‌های گوناگونی معروف هستند مثل کیوسک عمومی اینترنت، پایانه دسترسی عمومی یا تلفن پولی وب.
هم اکنون سامانه Wi-Fi می‌تواند امکان دسترسی به اینترنت را بصورت بی‌سیم فراهم کند. این سیستم یا Hotspot می‌تواند بصورت رایگان برای همه یا برای ثبت نام کنندگان و یا بصورت اشتراکی باشد. در این سیستم که در پی آن به عنوان مثال کافی‌نت Wi-Fi بوجود می‌آید افراد می‌بایست رایانه‌ای که قابلیت اتصال به شبکه محلی بی‌سیم را دارد را با خود همراه داشته باشند. Hotspot به محدوده مکانی خاصی وابسته نیست و می‌تواند در یک فضای باز و در یک پارک یا منطقه مرکزی شهر قابل دسترس باشد.تلاش برای تشکیل این شبکه‌ها در نهایت به تشکیل مجمع شبکه‌های بی‌سیم منجر شده‌است.
● تاریخچه اینترنت INTERNET HISTORY :
همانطوری که قبلا دیدیم اینترنت به زبان ساده عبارتست از یک شبکه جهانی که در آن شبکه ها و دستگاه ها با همدیگر در ارتباط می باشند و با اتصال به این شبکه عظیم می توانیم از اطلاعات ذخیره شده در دستگاه های دیگران استفاده نمائیم و یا اینکه به تبادل اطلاعات و پیام بپردازیم.
تاریخچه اینترنت به دهه ۱۹۶۰می رسد پس از جنگ جهانی دوم و احساس نیاز وزارت دفاع آمریکا برای داشتن شبکه ای سریع و هماهنگ و قابل اطمینان که از هر نقطه آمریکا بتواند ارتباطات لازمه را فراهم نماید، این پروژه که آرپانت(ARPAnet ) نامیده شد طرح مشترکی بود بین چندین دانشگاه بزرگ آمریکا، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته( Advanced Research Project Agency ) و وزارت دفاع امریکا ، و توانست شبکه بسیار بزرگی را جهت اتصال کامپیوتر های این مراکز بوجود آورد.
● مزایا بهره گیری از شبکه اینترنت چیست؟
استفاده از رایانه شخصی برتری‌های زیادی نسبت به استفاده از رایانه‌های عمومی دارد. به‌وسیله رایانه شخصی امکان دریافت و ارسال بیشتری فایل وجود دارد با استفاده از مرورگر شخصی و تنظیمات شخصی آن که این امکان در رایانه عمومی وجود ندارد. همچنین استفاده از نرم‌افزارهای خاص و فضای بیشتر جهت نگهداری اطلاعات و نامه‌های الکترونیک و فایلها. در رایانه‌های عمومی فضای صندوق پستی الکترونیک و امکان اجرای نرم افزارها بسیار محدود است. با توجه به این موارد می‌بینیم که اگر امکان استفاده از رایانه شخصی با سامانه بی‌سیم وجود داشته باشد برتری‌های زیادی به کاربران خواهد داد.
کشورهایی که دسترسی به اینترنت را بصورت مطلوب و با سرعت مناسب در اختیار قرار می‌دهند از این قرارند: کره جنوبی که ۵۰٪ جمعیت آن از اینترنت به روش باند پهن (Broadband) استفاده می‌کنند. همچنین سوئد و ایالات متحده .
● برای اتصال به اینترنت نیازمند چه ابزارهایی هستم؟
برای اتصال به اینترنت نیازمند چه ابزارهایی می باشیم:
▪ یک دستگاه رایانه مناسب
▪ یک دستگاه مودم و یا کارت شبکه در شبکه های محلی کاربرد دارد.
▪ یک رشته خط تلفن جهت اتصال به مودم که در صورت استفاده از کارت شکبه در شبکه های محلی مورد نیاز نبوده و در چنین مواردی از طریق رسانه های شبکه ( کابل شبکه و یا بی سیم و ... ) انجام می گردد
▪ داشتن کلمه کاربری و رمز عبور برای ورود به اینترنت که عموما با کارتهای اینترنتی از طریق یک ISP مناسب تهیه می گردد.
▪ نصب یک نرم افزار مناسب مرورگر اینترنت
● چگونه می توان به اینترنت اتصال شوم؟
در گذشته اتصال به اینترنت به دلیل عدم آشنائی و محدودیت هایی که وجود داشت کاری بسیار مشکل بود در حالیکه هم اکنون توسط برگهای راهنما و لوح های فشرده ای که توسط شرکت های سرویس دهنده اینترنت در اختیار کاربران قرار می گیرد بسادگی می توان به اینترنت اتصال پیدا نمود
در شبکه های محل مدیران فنی شبکه این کار را انجام داده و دستگاه را جهت اتصال به شبکه و نهایتا اتصال به اینترنت تنظیم می نمایند
مهمترین کاری که در کامپیوتر های خانگی برای اتصال به هر شبکه ای انجام می دهیم نصب مودم و تعاریف مربوط به این سخت افزار می باشد که بسیار ساده بوده و در اغلب موارد نرم افزار سیسنم عامل قادر می باشد که این سخت افزار را پیدا نموده و از آن استفاده نماید .
پس از نصب مودم اطلاعات مربوط به محل جغرافیایی و شماره و پیش شماره های مربوط به این محل در خواست می گردد و ما با تعریف یک ارتباط جدید ( New Connection ) قادر خواهیم بود که به شبکه مربوطه و نهایتا به اینترنت متصل شویم.
نکته مهم دیگر استفاده از مودم های مناسب برای اتصال به اینترنت می باشد برخی از ISP ها اقدام به سرویس دهی از طریق خطوط پرسرعت می نمایند که در این مورد نوع و سرعت جوابدهی مودم بسیار مهم می باشد.
● شرکت های خدمات دهنده اینترنتی ، سرویس دهنده های اینترنت ISP:
سرویس دهنده های اینترنت که به( ( ISP ( Internet Service Provider ) معروفند که به صورت شرکت های واسط و فراهم کننده این سرویس ابتدا پهنای باند مشخصی را بصورت اجاره ای یا ماهواره ای تهیه نموده و با فراهم نمودن بستر مخابراتی مناسب آن را در اختیار کاربران قرار می دهند این سرویس بصورت ساعتی و یا حجمی و با قیمت های متفاوتی ارائه می شود.
● حداقل امکانات و تجهیزات سخت افزاری و نرم افزار مناسب برای اتصال به اینترنت
اینترنت همچون شاهراهی است برای ارتباط تمامی جهان با یکدیگر برای تبادل هر گونه اطلاعات و ایده ها.
برای فراگیری این دوره ی آموزشی لازم است کاربران محترم آشنایی قبلی با سیستم عامل Windows ۹۸ یا XP داشته باشند تا در فراگیری این مباحث دچار سردرگمی نگردند .
▪ حداقل امکانات و تجهیزات سخت افزاری برای استفاده بهتر از شبکه جهانی اینترنت
ضمنا برای فراگیری این دوره سیستم شما بایستی دارای خصوصیات ذیل باشد :
- حداقل سیستم مورد نیاز پنتیوم III
- ۶۴ مگابایت Ram
- حدود ۶۰۰ مگابایت فضای آزاد
● نرم افزارهای لازم برای استفاده بهتر از شبکه جهانی اینترنت
- Internet Explorer ورژن ۶ به بالا
- داشتن Modem با سرعت مناسب
- داشتن مجوز لازم برای ارتباط با ISP (تامین کننده سرویس اینترنت برای کاربران)
- داشتن نرم افزار Flash Player (برای مشاهده آبجکت های آموزشی Flash در سایت)
● اینترنت چیست؟
شبکه ای که از لحاظ مقیاس جغرافیایی در سطح جهان گسترش یافته است. اینترنت مخفف کلمات International Network به معنای شبکه جهانی می باشد.
▪ شبکه چیست؟ what is net
به مجموعه ای از اتصالات بین دو یا چند کامپیوتر و زبانی( Protocol) که این کامپیوترها به کمک آن با یکدیگر صحبت می کنند شبکه می گویند. وقتی که ما دو یا چند کامپیوتر را به یکدیگر متصل کنیم به گونه ای که این دو بتوانند با هم تبادل اطلاعات کنند در واقع یک شبکه ساخته ایم.
● اهداف شبکه NETwork
۱) استفاده از منابع مشترک ( اطلاعات ، نرم افزارها و سخت افزارها)
۲) به روز بودن اطلاعات
۳) جلوگیری از افزونگی اطلاعات
۴) تبادل سریعتر و دقیقتر اطلاعات
● تقسیم بندی شبکه ها از لحاظ مقیاس جغرافیایی:
Local Aria Network - LAN شبکه محلی که مخفف Local Aria Network میباشد ، شبکه ای است با سرعت بالا که به منظور برقراری ارتباط و مبادله داده ها بین کامپیوترها در یک محدوده جغرافیایی کوچک مثل یک اداره ، یک ساختمان و یا یک طبقه از یک برج طراحی شده است.
▪ Width Aria Network- WAN شبکه بندی وسیع :
WAN شبکه بندی وسیع که مخفف Width Aria Network میباشد ، جهت مبادله اطلاعات بین فواصل بسیار دور بکار میرود. این شبکه ناحیه جغرافیایی وسیعی مانند کل یک کشور و یا کل یک قاره را در بر میگیرد. شبکه های WAN ممکن است از خطوط استیجاری شرکت مخابرات و یا ماهواره های مخابراتی جهت مبادله اطلاعات استفاده کنند.
Metropolitan Aria Network - MAN شبکه شهری :
MAN شبکه شهری که مخفف Metropolitan Aria Network میباشد شبکه های متعددی را که در نواحی مختلف یک شهر بزرگ واقع شده اند ، به یکدیگر متصل و مرتبط میسازد.
● تجهیزات لازم برای شبکه کردن :
۱) کارت شبکه ( NIC ) که مخفف Network Interface Card میباشد.
۲) رسانه انتقال که مخفف Transmission Medium میباشد.
۳) سیستم عامل شبکه NOS که مخفف Network Operating System میباشد.
▪ انتخاب تکنولوژی برای شبکه :
پیش از اینکه سخت افزار شبکه خود را خریداری کنید درباره استانداردی که میخواهید برای متصل کردن شبکه خود به کار برید، تصمیم گیری نمایید. کارتهای رابط شبکه و کابلهایی که انتخاب می کنید می بایست از استاندارد انتخابی شما پشتیبانی کند.عمدتاً از دو نوع استاندارد شبکه استفاده میشود. Token Ring و اترنت.
● اولین اتصال یک کامپیوتر به اینترنت
در ادامه این مطلب چندین راهنمایی برای اتصال یک کامپیوتر جدید (یا ارتقاء یافته) برای اولین بار به اینترنت آورده شده است و مخاطبان آن کاربران خانگی، دانشجویان، شرکت های تجاری کوچک، یا هر مکانی با اتصال پرسرعت (مودم کابلی، DSL) یا از طریق خط تلفن است.
● انگیزه
این مطلب بدلیل ریسک فزاینده برای کاربران اینترنتِ بدون حمایت مختص IT است. در ماه های اخیر، جهان شاهد گرایش به سمت سوءاستفاده از کامپیوترهای جدید یا محافظت نشده بوده است.
▪ این جریان بدلیل بعضی دلایل تشدید می شود:
ـ بسیاری از پیکربندی های پیش فرض کامپیوترها نا امن هستند.
ـ شکاف های امنیتی تازه ای ممکن است در مدت زمان ساخت و پیکربندی کامپیوتر توسط سازنده و تنظیم کامپیوتر برای اولین بار توسط کاربر، کشف شده باشد.
ـ هنگام ارتقا نرم افزار از طریق ابزار مرسوم (مانند CD-ROM و DVD-ROM) شکافهای امنیتی جدید ممکن است از زمان ساخت دیسک تا کنون کشف شده باشد.
ـ حمله کنندگان دامنه آدرس های IP خطوط پرسرعت و dial-up را می دانند و بطورمنظم پیمایش می کنند.
ـ تعداد زیادی از کرمها از قبل در حال چرخیدن در اینترنت هستند و بطور پیوسته کامپیوترهای جدید را بمنظور سوءاستفاده پیمایش می کنند.
جالب است که زمان میانگین برای حمله به کامپیوترها در بعضی شبکه ها برای کامپیوترهای محافظت نشده بر حسب دقیقه اندازه گیری می شود، مخصوصاً این موضوع برای محدوده آدرس های استفاده شده توسط مودم های کابلی، DSL و dial-up صحت دارد.
منبع :

yazdit.mihanblog.com
articles.irنوع مطلب : فناوری اطلاعات 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://viagrawwithoutdoctor.com/
7 مرداد 98 23:35

You have made your position quite clearly.!
most reliable canadian pharmacies canadian pharmacycanadian pharmacy viagra canadiense canada drug pharmacy canadian rxlist canadian pharcharmy online24 drugs for sale in mexico canada medications buy canadian pharcharmy online24 canadian pharmaceuticals online
best cialis dosage
3 تیر 98 06:13

Wow a lot of valuable info!
sialis cialis 10mg prix pharmaci viagra cialis levitra cialis tadalafil online cialis canadian drugs cialis side effects online prescriptions cialis tadalafil 20mg wow look it cialis mexico prescription doctor cialis
http://folgcrenel.strikingly.com/
2 تیر 98 14:14

Nicely voiced of course! !
cialis 5 effetti collaterali when will generic cialis be available price cialis best cialis generika in deutschland kaufen interactions for cialis cialis kamagra levitra cialis lilly tadalafi cialis ahumada we like it cialis soft gel cialis dosage recommendations
brand cialis
1 تیر 98 23:31

Many thanks, Good information.
safe dosage for cialis prezzo di cialis in bulgaria how does cialis work generic cialis 20mg tablets cialis vs viagra bulk cialis we like it cialis price canadian drugs generic cialis viagra vs cialis cialis 5 mg funziona
Cialis generic
1 تیر 98 06:48

Well spoken really. .
only now cialis for sale in us when will generic cialis be available viagra vs cialis tadalafil 10 mg callus we choice free trial of cialis online cialis cialis in sconto venta cialis en espaa cilas
genuine cialis
31 خرداد 98 14:44

You expressed that superbly!
safe site to buy cialis online i recommend cialis generico cialis baratos compran uk generic cialis review uk chinese cialis 50 mg cialis manufacturer coupon viagra cialis levitra buy brand cialis cheap cialis generico online best generic drugs cialis
Cialis online
30 خرداد 98 22:21

Many thanks, Fantastic stuff.
cialis 5mg cialis generico en mexico cialis daily if a woman takes a mans cialis precios cialis peru interactions for cialis overnight cialis tadalafil rezeptfrei cialis apotheke cialis dosage cialis generique 5 mg
Cialis canada
30 خرداد 98 03:24

Kudos. Helpful information!
safe site to buy cialis online cialis sans ordonnance cialis for sale online cialis cialis 50 mg soft tab acheter du cialis a geneve price cialis wal mart pharmacy the best site cialis tablets cialis canada on line pastillas cialis y alcoho
http://probottab.strikingly.com/
29 خرداد 98 11:17

Seriously lots of terrific advice.
buy online cialis 5mg cialis pills cialis generico milano cialis para que sirve cialis generico postepay venta cialis en espaa cialis generic tadalafil buy acheter du cialis a geneve cialis generique 5 mg cialis canada on line
Online cialis
28 خرداد 98 18:53

Very good postings. Cheers.
cialis taglich walgreens price for cialis cialis australian price effetti del cialis buy name brand cialis on line cialis generika in deutschland kaufen bulk cialis estudios de cialis genricos effetti del cialis deutschland cialis online
http://paetita.strikingly.com/
26 خرداد 98 16:58

Reliable material. Thanks a lot!
wow cialis 20 the best site cialis tablets cialis generic cialis online nederland wow look it cialis mexico only best offers cialis use only best offers 100mg cialis order cialis from india generico cialis mexico generico cialis mexico
http://bravgastcog.strikingly.com/
26 خرداد 98 02:21

Amazing stuff. Thanks.
we choice free trial of cialis generico cialis mexico buy cialis online nz cialis 20 mg cost prescription doctor cialis canadian discount cialis precios de cialis generico cialis in sconto cialis kaufen bankberweisung buy name brand cialis on line
cialis daily
24 خرداد 98 22:14

This is nicely expressed! .
purchase once a day cialis cialis mit grapefruitsaft sublingual cialis online viagra or cialis cilas how much does a cialis cost the best choice cialis woman buying cialis overnight buy online cialis 5mg cialis coupons
tadalafil without a doctor's prescription
24 خرداد 98 08:03

Thank you! Quite a lot of info.

cialis italia gratis cialis wir preise fast cialis online cialis cipla best buy click now cialis from canada prezzo cialis a buon mercato cialis free trial get cheap cialis cialis vs viagra cialis daily dose generic
generic cialis soft gels
23 خرداد 98 17:41

Nicely put, Kudos!
generic cialis we like it safe cheap cialis calis tesco price cialis we choice free trial of cialis canadian discount cialis acheter cialis meilleur pri are there generic cialis cialis sicuro in linea cialis tablets australia
Cialis prices
23 خرداد 98 04:12

Nicely put. Kudos.
acheter du cialis a geneve cialis pills non 5 mg cialis generici cialis pills cialis italia gratis buy brand cialis cheap usa cialis online safe dosage for cialis cialis 5 mg schweiz online cialis
http://chancatar.strikingly.com/
22 خرداد 98 14:09

Appreciate it. Quite a lot of posts.

cialis reviews generic cialis pro only here cialis pills acheter cialis kamagra cialis preise schweiz comprar cialis 10 espa241a preis cialis 20mg schweiz cialis 200 dollar savings card cialis en 24 hora cialis flussig
cialisvie.com
20 خرداد 98 06:13

You've made your point.
we like it cialis soft gel tadalafil 10 mg warnings for cialis cialis online napol are there generic cialis generic cialis at walmart cialis without a doctor's prescription cialis cipla best buy cialis professional from usa look here cialis cheap canada
http://cialisvie.com/
19 خرداد 98 00:13

With thanks! Loads of advice.

bulk cialis tadalafil 20 mg calis cialis online cialis free trial cialis 5 mg schweiz cialis 20mg prix en pharmacie venta cialis en espaa effetti del cialis cialis for sale south africa
is viagra safe to take with alcohol
18 خرداد 98 17:48

I seriously love your site.. Excellent colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I'm hoping to create my very own site and would like to know where you got this from or what the theme is called. Cheers!
http://cialisvie.com/
17 خرداد 98 18:24

Many thanks, An abundance of advice.

cialis tadalafil online cialis online cialis taglich cialis e hiv get cheap cialis generic cialis pill online generic cialis tadalafil only best offers 100mg cialis estudios de cialis genricos deutschland cialis online
http://canadianpharmacyes.com/
21 فروردین 98 13:51

Great postings. Thanks!
trust pharmacy canada trusted pharmacy canada canadian pharmaceuticals for usa sales prescription drugs without prior prescription canada online pharmacies trust pharmacy of canada canadian pharmaceuticals canadian pharmaceuticals for usa sales canadian medications 247 pharmacy canada
cialis
16 آذر 97 00:20

Thank you! I appreciate this.
buy cialis sample pack 40 mg cialis what if i take acheter cialis meilleur pri click here cialis daily uk generic cialis review uk generic cialis generic cialis soft gels prix cialis once a da cialis generico lilly prices on cialis 10 mg
buy cialis without a doctor's prescription
15 آذر 97 04:51

You actually stated this fantastically.
buy generic cialis cialis price in bangalore tadalafilo cialis from canada cialis tablets cialis rckenschmerzen cialis generique only here cialis pills cialis 5 mg buy cialis professional from usa
buy cialis online us pharmacy
14 آذر 97 11:03

Thanks, Helpful information.
cialis patentablauf in deutschland cialis sicuro in linea buying cialis on internet rezeptfrei cialis apotheke 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis australian price cialis authentique suisse cialis canadian drugs cialis from canada canadian cialis
buy cialis online without a prescription
13 آذر 97 23:39

You actually stated that really well.
generic cialis with dapoxetine cialis rckenschmerzen side effects for cialis cialis 5 mg funziona acquistare cialis internet cialis from canada cialis 200 dollar savings card cialis bula cialis e hiv cialis savings card
Cialis prices
13 آذر 97 12:38

You've made your point.
order cialis from india tadalafil cialis generic availability price cialis best are there generic cialis cialis 20 mg cost only best offers cialis use cialis cuantos mg hay cialis for bph cialis pas cher paris
Cialis online
13 آذر 97 01:08

Whoa plenty of good knowledge!
cialis online napol cialis dosage amounts cialis italia gratis usa cialis online are there generic cialis how to purchase cialis on line we recommend cialis best buy cialis 5 mg para diabeticos what is cialis il cialis quanto costa
buy cheap cialis coupon
12 آذر 97 12:07

Many thanks. Ample tips!

discount cialis cialis 20mg preis cf tadalafil 20mg cialis daily dose generic cialis 20 mg cut in half canadian drugs generic cialis cialis manufacturer coupon cialis prices in england prices for cialis 50mg cialis usa cost
Buy cialis
12 آذر 97 00:47

Nicely put. Appreciate it.
cialis generico online wow cialis 20 price cialis wal mart pharmacy generic cialis tadalafil dose size of cialis order cialis from india cialis 10mg prix pharmaci cialis 5 mg cialis purchasing cialis baratos compran uk
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30