تبلیغات
کامپیوتر - فن آوری اطلاعات و ارتباطات چیست؟

فن آوری اطلاعات و ارتباطات چیست؟

نویسنده :سهراب
تاریخ:2 اسفند 87-20:15

در پنجاه سال گذشته بروز تحولات گسترده در زمینه کامپیوتر و ارتباطات ، تغییرات عمده ای را در عرصه های متفاوت حیات بشری به دنبال داشته است . انسان همواره از فن آوری استفاده نموده و کارنامه حیات بشریت مملو از ابداع فن آوری های متعددی است که جملگی در جهت تسهیل زندگی انسان مطرح شده اند. در سالیان اخیر ، فن آوری های اطلاعات و ارتباطات که از آنان به عنوان فن آوری های جدید و یا عالی ، یاد می شود ، بیشترین تاثیر را در حیات بشریت داشته اند . دنیای ارتباطات و تولید اطلاعات به سرعت در حال تغییر بوده و ما امروزه شاهد همگرائی آنان بیش از گذشته با یکدیگر بوده ، بگونه ای که داده و اطلاعات به سرعت و در زمانی غیرقابل تصور به اقصی نقاط جهان منتقل و در دسترس استفاده کنندگان قرار می گیرد . بدون شک مهمترین و در عین حال بزرگترین پیشرفت در زمینه فن آوری اطلاعات و ارتباطات به ابداع "وب" توسط " تیم . برنرزلی " در اواخر سال ۱۹۸۰ در CERN ، برمی گردد . به منظور آشنائی با جایگاه واقعی "وب " ، کافی است به ضریب نفوذ آن پس از ابداع توجه گردد. پس از ابداع هر فن آوری ، مدت زمانی بطول می انجامد تا فن آوری مورد نظر در مقیاس عمومی مورد استفاده قرار گیرد( ضریب نفوذ) . مثلا" تلفن پس از ۷۴ سال ، رادیو پس از ۳۸ سال ، کامپیوترهای شخصی پس از ۱۶ سال ، تلویزیون پس از ۱۳ سال و "وب " پس از ۴ سال ، موفق به جذب پنجاه میلیون استفاده کننده شده اند .
فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، بدون شک تحولات گسترده ای را در تمامی عرصه های اجتماعی و اقتصادی بشریت به دنبال داشته و تاثیر آن بر جوامع بشری بگونه ای است که جهان امروز به سرعت در حال تبدیل به یک جامعه اطلاعاتی است . جامعه ای که در آن دانائی و میزان دسترسی و استفاده مفید از دانش ، دارای نقشی محوری و تعیین کننده است .
شاید تاکنون سوالات متعددی در رابطه با فن آوری اطلاعات و ارتباطات برای شما مطرح شده باشد:
▪ فن آوری اطلاعات و ارتباطات چیست ؟
▪ تفاوت فن آوری اطلاعات با فن آوری اطلاعات و ارتباطات چیست ؟
▪ آیا انباشت سخت افزار و یا نرم افزار ، دستیابی به اینترنت و تعداد تلفن های سلولی ، نشان دهنده استفاده از فن آوری اطلاعات و ارتباطات می باشد؟
▪ ضریب نفوذ اطلاعات و دانش در یک جامعه به چه میزان است و جایگاه فن آوری اطلاعات و ارتباطات در این زمینه چیست ؟
▪ جایگاه ابزارها ، اهداف ، زیرساخت ها و عوامل انسانی در فن آوری اطلاعات و ارتباطات چیست ؟ آیا می شود یک ابزار را به عنوان یک هدف مطرح و آن را به عنوان یکی از شاخص های استفاده از فن آوری اطلاعات و ارتباطات مورد توجه قرار داد ؟
▪ چرا با این که سال های زیادی است که از سخت افزار و یا نرم افزار استفاده می شود ، از چنین واژه ای تاکنون استفاده نمی گردید، به عبارت دیگر استفاده از واژه "فن آوری اطلاعات و ارتباطات " در عصر حاضر نشاندهنده چه واقعیتی است ؟
▪ ارتباط فن آوری اطلاعات و ارتباطات با توسعه چیست ؟
▪ شکاف و یا فاصله دیجیتالی چیست و چه عواملی باعث ایجاد و یا تشدید این فاصله می شوند ؟ وظیفه هر یک از ما در کاهش این فاصله چیست ؟
▪ آیا برای کاهش شکاف دیجیتالی می بایست در فرهنگ و نوع نگاه ما ، تغییری داده شود ؟
برای حرکت به سمت یک جامعه مبتنی بر اطلاعات به چه امکانات و یا زیرساخت هائی نیاز می باشد ؟ اولویت ها در این رابطه چیست ؟
▪ آیا ایجاد زیرساخت ارتباطی برای استفاده از مزایای فن آوری اطلاعات و ارتباطات به تنهائی کافی است ؟
▪ شرط لازم و کافی به منظور استفاده عموم شهروندان یک جامعه از دستاوردهای فن آوری اطلاعات و ارتباطات چیست ؟
▪ جایگاه توسعه منابع انسانی به منظور استفاده سودمند از دستاوردهای فن آوری اطلاعات و ارتباطات چیست ؟
▪ جایگاه تولید محتوی به زبان استفاده شده در هر جامعه چیست و مختصات آن در فن آوری اطلاعات و ارتباطات به چه صورت مشخص می گردد؟
▪ آیا برای آشنائی و استفاده از مزایای فن آوری اطلاعات و ارتباطات به اطلاع رسانی خاصی نیاز است ؟
استراتژی ملی فن آوری اطلاعات و ارتباطات به چه صورت می بایست تدوین گردد و آیا در این رابطه به یک مدل خاص و متناسب با شرایط بومی هر کشور نیاز است ؟
▪ نحوه بررسی و ارزیابی میزان موفقیت برنامه های ملی فن آوری اطلاعات و ارتباطات به چه صورت است ؟
استراتژی حرکت به سمت یک جامعه مدرن اطلاعاتی به چه صورت می بایست تدوین گردد؟ آیا بدون وجود یک استراتژی مشخص و جامع ، امکان حرکت مثبت در این راستا وجود دارد ؟
▪ جایگاه فن آوری اطلاعات و ارتباطات در جهت افزایش سواد عمومی دیجیتال ، ارتقاء سطح دانش عموم شهروندان یک جامعه ، افزایش ضریب نفوذ اطلاعات و تولید علم چیست ؟
▪ و سوالات بسیار فراوان دیگر !
قطعا" در این مقاله نمی توانیم به تمامی پرسش های فوق پاسخ دهیم ولی قصد داریم با بررسی فن آوری اطلاعات و ارتباطات و نقش آن در توسعه به نوعی فضائی را ایجاد نمائیم که شاید لزومی به پاسخ صریح به اکثر سوالات فوق نباشد و هر خواننده بتواند پاسخی شایسته برای آنان را پیدا نماید .

● اطلاعات و دانش
تعاریف متفاوت اطلاعات ( Information ) از زوایای مختلف :
▪ تعریف اطلاعات از لحاظ نظری :
اطلاعات ( Information ) به هر نوع داده جمع آوری شده با استفاده از روش های مختلفی نظیر : مطالعه ، مشاهده ، شایعه و سایر موارد دیگر اطلاق می گردد. در واژه "اطلاعات" ، بار معنائی از قبل تعریف شده ای در رابطه با کیفیت ، معتبر بودن و یا صحت داده وجود نداشته و امکان برخورد با اطلاعات معتبر ، غیرمعتبر ، واقعی ، نادرست ، صحیح و گمراه کننده ، وجود خواهد داشت .
▪ تعریف اطلاعات از منظر تئوری اطلاعات :
اطلاعات دربردارنده یک معنی خاص خصوصا" در ارتباط با پیشگوئی احتمالی از داده است .در تعریف فوق ، میزان معنی و محتوای ارائه شده توسط اطلاعات مورد توجه قرار می گیرد.مثلا" پیامی که به ما اعلام می نماید:"فردا خورشید طلوع می نماید " دارای حجم اندکی محتوای اطلاعاتی است در حالیکه یک پیام در رابطه با روز قیامت ، شامل حجم بالائی از اطلاعات است . در تعریف ارائه شده از منظر تئوری اطلاعات ، همانند تعریف ارائه شده قبلی ، توجه خاصی به کیفیت و یا ارزش اطلاعات نمی گردد .
▪ تعریف اطلاعات از منظر علم اطلاعات و فن آوری اطلاعات :
علم اطلاعات و فن آوری اطلاعات با اطلاعات به عنوان داده جمع آوری شده ، ذخیره شده ، بازیابی شده ، پردازش شده و ارائه شده سروکار دارد . در تعریف فوق نیز به مواردی همچون اعتبار ، کیفیت و ارزش اطلاعات به صورت جانبی ، توجه می گردد.
در تعاریف فوق ، توجه خاصی به کیفیت و یا ارزش اطلاعات نشده است . در مقابل اطلاعات از واژه ای دیگر و با نام " Knowledge " استفاده می شود که می توان آن را معادل " دانش " در نظر گرفت . " دانش " ، بر خلاف اطلاعات ، دارای بار معنائی مختص به خود بوده که توسط فرد و یا افرادی کارشناس و بر اساس بررسی و مطالعه انجام شده بر روی اطلاعات معتبر ، حاصل می شود. اطلاعات معتبر ، به خودی خود مفید و قابل استفاده می باشند ولی قادر به پیشگوئی نتایج نمی باشند. برخی اطلاعات معتبر نظیر قیمت یک کالا و یا خدمات و یا برنامه زمانبندی پروازهای هوائی ، مستقیما" قابل استفاده می باشد، ولی برخی اطلاعات دیگر نظیر داده هواشناسی و یا داده مربوط به آنتی بیویتک ها صرفا" زمانی مفید و معتبر می باشند که در ابتدا توسط کارشناسان متخصص ( دارای دانش لازم ) استفاده وپس از بررسی و آنالیز داده ها ی اولیه ، نتایج استخراج و در اختیار عموم علاقه مندان جهت استفاده قرار گیرد.در بطن دانش همواره آنالیز و نتیجه گیری نهفته است در حالی که ، اطلاعات در بهترین وضعیت استنتاج استقرائی را به دنبال خواهد داشت . بنابراین حداقل از لحاظ فلسفی ، شایسته و منطقی است که ظهور " جوامع مبتنی بر دانش " را در مقابل " جوامع اطلاعاتی " ، ترویج نمود . در جوامع مبتنی بر دانش ، آموزش و فراگیری به عنوان فرآیند کسب دانش مطرح بوده تا در مرحله بعد ، امکان ایجاد دانش فراهم می گردد ( ترکیب و آنالیز قیاسی ) .
از لحاظ تاریخی ، دستیابی به اطلاعات از طریق رسانه های چاپی ( کتاب ، روزنامه ، مجله ) حاصل می گردید در حالی که فراگیری دانش از طریق مدارس و دانشگاهها بدست می آمد . امروزه ، فن آوری اطلاعات و ارتباطات افقی جدید در رابطه با تولید و عرضه اطلاعات را ارائه نموده است و می بایست بطور همزمان امکانات موجود را در جهت فراگیری و ایجاد دانش ، سازماندهی و به خدمت گرفت . ما می بایست در مرحله اول با بهره گیری از امکانات موجود موفق به فراگیری دانش بوده تا در ادامه امکان تولید ، میسر گردد. بدیهی است با استفاده مناسب از دستاوردهای فن آوری اطلاعات و ارتباطات، می توان به سرعت اقدام به فراگیری دانش و در نهایت تولیدعلم نمود . شاید از زاویه فوق ، بتوان مهمترین رسالت فن آوری اطلاعات و ارتباطات را ایجاد زیرساخت و بستر مناسب برای فراگیری و تولید علم در نظر گرفت . در جوامعی که توانسته اند زیر ساخت مناسبی ( صرفا" زیرساخت ارتباطی مورد نظر نمی باشد ) در رابطه با فن آوری اطلاعات و ارتباطات ایجاد نمایند ، شرایط مناسب برای استفاده از "دانش " فراهم و میزان تولید دانش در اینگونه جوامع ارتباط مستقیمی با زیرساخت فن آوری اطلاعات و ارتباطات آنان دارد.
استفاده مناسب از دانش و بکارگیری آن در تمامی عرصه های زندگی و در نهایت تولید دانش ، ارتباط مستقیمی با توسعه دارد .
● دانش و توسعه
همانگونه که در بخش قبل اشاره گردید ، بین استفاده و تولید دانش با توسعه ارتباطی مستقیم وجود دارد . قطعا" در جوامع توسعه یافته برآیند استفاده از دانش مثبت بوده و در ادامه با توجه به زیرساخت ها و سیاست های تدوین شده ، امکان تولید دانش فراهم می گردد .
"درآمد سرانه " ، یکی از شاخص های مهم به منظور سنجش میزان موفقیت برنامه های توسعه است که همواره در آمار اعلام شده توسط سازمان ها و نهاد های دولتی به آن استناد تا میزان موفقیت برنامه های توسعه ، نشان داده شود. به منظور آشنائی با تاثیر دانش بر توسعه و در نهایت افزایش درآمد سرانه شهروندان یک جامعه ، دو کشور غنا و کره جنوبی را بررسی می نمائیم . بر اساس مستندات بانک جهانی ، چهل سال قبل ، میزان درآمد سرانه دو کشور کره جنوبی و غنا معادل یکدیگر بوده است . در حالی که امروزه درآمد سرانه کره ای ها ، شش مرتبه بیشتر شده است . به عبارت دیگر شهروندان کره جنوبی شش برابر نسبت به شهروندان غنائی ثروتمندتر شده و یا مردم غنا نسبت به مردم کره جنوبی شش برابر فقیرتر شده اند . بر اساس بررسی انجام شده ، بیش از پنجاه درصد نابرابری فوق ، به استفاده موفقیت آمیز کره ای ها در رابطه با فراگیری و استفاده از دانش برمی گردد. استفاده موثر و موفقیت آمیز از دانش ، عامل اصلی شکوفائی و موفقیت اقتصادی در برخی کشورهای آسیائی بوده که از آن به عنوان "معجزه اقتصادی " ، نام برده می شود. استفاده از سایر امکانات نظیر جاده ها ، ساختمان ها ، ماشین آلات کمتر از سی درصد سهم داشته است .از دیگر نمونه های موجود در این رابطه و نقش دانش و توسعه می توان به "انقلاب سبز " در آسیا اشاره نمود. در این رابطه با استفاده از روش های پیشرفته اقدام به ارتقاء سطح دانش و آگاهی افراد گردید و استفاده کنندگان با به کارگیری اندوخته های خود توانستند حرکتی عظیم و تحولی گسترده را در جامعه خود باعث گردند .در گذشته دانش ( برای توسعه ) از طریق کارشناسان و ارتباط مستقیم با فراگیران به آنان منتقل می گردید . بدیهی است در چنین مواردی میزان سرمایه گذاری محدود به قیمت و تعداد کارشناسان مورد نظری بود که می بایست رسالت انتقال دانش به مخاطبان خود را انجام دهند. هندوستان ، یکی از کشورهای موفق در این زمینه بوده که از رسانه های ارتباط جمعی نظیر رادیو و تلویزیون برای نشر دانش استفاده نموده است . رادیو ، تلویزیون و تلفن های ثابت از جمله عناصر موجود در زیرساخت فن آوری اطلاعات و ارتباطات،می باشند( کانال های نشر اطلاعات ) . انقلاب سبز ، اولین تجربه موفقیت آمیز در زمینه استفاده از فن آوری اطلاعات و ارتباطات در آسیا می باشد .
افزایش و ارتقاء سطح دانش و آگاهی شهروندان یک جامعه دارای دستاوردهای بسیار مثبتی می باشد و شاید برخی از دستاوردهای به دست آمده در مرحله اول محسوس و یا ملموس نباشند( مثلا" ارتقاء سطح دانش شهروندان یک جامعه در رابطه با یک بیماری خاص که به دنبال آن کاهش ویا ریشه کنی بیماری را به دنبال خواهد داشت ، ارتقاء سطح دانش شهروندان یک جامعه در رابطه با حوادث رانندگی که کاهش تصادفات و حوادث رانندگی را به دنبال خواهد داشت ) . ارتقاء سطح دانش تاثیر مستقیم و مثبتی بر کیفیتت زندگی شهروندان یک جامعه را به دنبال داشته و شرایط مناسبی را برای توسعه همه جانبه فراهم می نماید.
مهمترین رسالت فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، ارائه امکانات و زیر ساخت لازم برای تولید و توزیع دانش می باشد . بدیهی است از زاویه فوق و با توجه به ارتباط مستقیم استفاده و تولید دانش در یک جامعه با توسعه ، می توان به اهمیت و جایگاه واقعی فن آوری اطلاعات و ارتباطات در ارتباط با توسعه همه جانبه بیشتر واقف گردید.نوع مطلب : فناوری اطلاعات 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Buy cialis online
16 آذر 97 00:26

Very good material. Many thanks.
cialis 20 mg cialis pills in singapore can i take cialis and ecstasy cialis online cialis for sale generic cialis at the pharmacy cialis cuantos mg hay buy cialis online nz cialis for daily use cialis 30 day sample
Cialis 20 mg
15 آذر 97 04:58

Thank you. Wonderful stuff!
how do cialis pills work cialis efficacit no prescription cialis cheap when can i take another cialis cialis cipla best buy cialis prezzo al pubblico generic low dose cialis wow look it cialis mexico how does cialis work dosagem ideal cialis
Cialis 20 mg
14 آذر 97 11:07

Really tons of helpful information.
cialis for sale tadalafil 20 mg cialis generico cialis rckenschmerzen venta cialis en espaa cialis coupons printable tadalafil tablets import cialis cialis 5mg prix cialis daily
buy cialis online us pharmacy
13 آذر 97 23:42

Nicely put. Cheers.
cialis 100mg suppliers where to buy cialis in ontario bulk cialis tadalafil 5mg compare prices cialis uk cialis side effects fast cialis online female cialis no prescription cialis prezzo di mercato miglior cialis generico
buy cialis without a doctor's prescription
13 آذر 97 12:42

Superb facts. With thanks.
buy cialis online legal cialis price in bangalore prezzo cialis a buon mercato comprar cialis 10 espa241a buy cialis online legal buy cheap cialis in uk cialis bula cialis 10mg prix pharmaci cialis for bph cialis 20mg preis cf
Cialis generic
13 آذر 97 01:13

Cheers. Quite a lot of content!

achat cialis en europe cialis australia org cialis generico lilly canadian discount cialis generic cialis pill online wow look it cialis mexico cialis cipla best buy cialis 10mg prix pharmaci viagra cialis levitra cialis rezeptfrei
Buy generic cialis
12 آذر 97 12:11

Seriously lots of excellent data.
estudios de cialis genricos cost of cialis per pill best generic drugs cialis 5 mg cialis coupon printable cialis coupons where to buy cialis in ontario cialis kamagra levitra cialis uk next day tesco price cialis cialis for sale south africa
Online cialis
12 آذر 97 00:52

You have made your point quite effectively..
cialis 5 effetti collaterali where do you buy cialis cialis 20 mg viagra vs cialis import cialis cialis 5 mg schweiz cialis for daily use cialis 20mg preis cf buy cialis online nz prix cialis once a da
buy cialis usa
11 آذر 97 11:44

This is nicely said. !
cialis efficacit cialis super acti acquisto online cialis ou trouver cialis sur le net rx cialis para comprar cialis from canada cialis for sale are there generic cialis cialis 30 day trial coupon cialis price in bangalore
buy cialis medication
11 آذر 97 00:46

Thanks, Awesome information.
cialis rezeptfrei cialis 5 mg buy cialis 5 mg schweiz buy cialis online cheapest online cialis cialis tadalafil online cialis 5 mg para diabeticos weblink price cialis prezzo di cialis in bulgaria cialis efficacit
Buy generic cialis
10 آذر 97 11:33

You've made the point.
buy cialis online non 5 mg cialis generici deutschland cialis online cialis lilly tadalafi buying cialis overnight cialis price thailand buy brand cialis cheap where cheapest cialis we like it cialis price generic cialis at walmart
buy tadalafil online
9 آذر 97 12:46

Wow quite a lot of good advice!
cialis 5 mg funziona cialis tadalafil online cialis 5mg cialis super acti buy cialis cheap 10 mg cialis for bph cialis generico postepay cialis 5 effetti collaterali cialis herbs female cialis no prescription
buy cialis online without a prescription
9 آذر 97 01:11

You actually expressed this very well.
cialis kaufen bankberweisung cialis venta a domicilio cialis tablets australia cialis bula best generic drugs cialis no prescription cialis cheap cialis from canada try it no rx cialis cialis price thailand price cialis best
Cialis online
8 آذر 97 13:50

You stated that fantastically!
prix cialis once a da cialis with 2 days delivery cialis tablets for sale cialis billig can i take cialis and ecstasy cialis great britain cialis generico lilly cialis 100 mg 30 tablet costo in farmacia cialis cialis generico milano
buy cialis no rx
8 آذر 97 01:31

This is nicely expressed. .
callus look here cialis cheap canada acquistare cialis internet buy cialis uk no prescription cialis sicuro in linea we choice cialis uk best generic drugs cialis trusted tabled cialis softabs buy cialis cialis side effects dangers
buy cialis no rx
7 آذر 97 13:05

With thanks. Helpful information!
cialis 20mg preis cf we like it cialis soft gel prezzo cialis a buon mercato we like it cialis soft gel enter site natural cialis viagra vs cialis cialis side effects only best offers 100mg cialis cialis preise schweiz where cheapest cialis
buy cialis
7 آذر 97 01:06

Nicely put. Thanks a lot.
cialis official site cialis herbs generic cialis review uk cialis 5mg billiger cialis lowest price canadian drugs generic cialis cialis prezzo di mercato cialis 05 how does cialis work generic cialis pill online
buy generic levitra
19 مهر 97 03:48

Thanks! I appreciate this!
vardenafil 20mg vardenafil buy levitra 20 mg levitra 10 mg kopen buy levitra online levitra generic levitra without a doctor prescription buy levitra cheap 20mg levitra levitra
Buy cialis
10 مهر 97 02:54

You said it well.
compare prices cialis uk cialis canada on line buy cialis online nz tarif cialis france cialis 50 mg soft tab cialis online holland cialis kaufen wo cialis coupons printable cialis tablets cialis lowest price
online canadian pharmacies
31 شهریور 97 15:43

Many thanks. Quite a lot of knowledge!

aarp recommended canadian online pharmacies canada viagra canadian pharmaceuticals for usa sales drugstore online reviews canadian pharmacy no prescription the best canadian online pharmacies buy viagra 25mg canada online pharmacies reviews most reliable canadian online pharmacies canadian drugs
http://buycialisky.com/
28 شهریور 97 17:28

Fine data. Thank you!
buying cialis on internet cialis rezeptfrei sterreich generic cialis at the pharmacy cialis 5 mg scheda tecnica generic cialis at the pharmacy overnight cialis tadalafil purchasing cialis on the internet callus click now buy cialis brand cialis e hiv
viagravipsale.com
27 شهریور 97 14:17

This is nicely said! !
cialis qualitat cialis prezzo di mercato cialis 10mg prix pharmaci we like it cialis price 5 mg cialis coupon printable cialis for bph order cialis from india cialis arginine interactio cialis generique 5 mg cialis 30 day trial coupon
http://cialisvonline.com/
15 شهریور 97 02:10

This is nicely said. !
cialis mit grapefruitsaft cialis online where to buy cialis in ontario achat cialis en suisse we choice cialis pfizer india cialis usa cost only here cialis pills cialis for sale south africa cialis coupon cialis australia org
drugstore online
13 شهریور 97 18:19

Kudos, A lot of knowledge!

the best canadian online pharmacies canadian pharmacy king trust pharmacy canada aarp recommended canadian online pharmacies canada drug canadian rx world pharmacy canadianpharmacy canadian pharmaceuticals online canadian online pharmacies reviews canadian pharmaceuticals reviews
http://canadianpharmacyonli.com/
13 شهریور 97 03:09

Kudos! A lot of stuff!

online viagra buy how to purchase viagra buy viagra internet get viagra cheap buy generic viagra online without prescription buy viagra 50mg where do you buy viagra where to buy viagra online without prescription viagra buy online usa viagra nz buy
Generic cialis
12 شهریور 97 19:35

You've made the point!
does cialis cause gout non 5 mg cialis generici cost of cialis cvs cialis prezzo al pubblico 40 mg cialis what if i take fast cialis online 5 mg cialis pharmacie en ligne fast cialis online cialis 30 day trial coupon generic cialis 20mg tablets
http://cialisonli.com/
12 شهریور 97 01:04

Many thanks, A lot of stuff!

rx cialis para comprar cialis generico lilly purchasing cialis on the internet cialis prices cilas cialis for sale in europa online prescriptions cialis legalidad de comprar cialis cheap cialis dose size of cialis
cialisonl.com
11 شهریور 97 12:09

You actually suggested that wonderfully!
cialis taglich cialis 5 mg effetti collateral effetti del cialis how to purchase cialis on line click here cialis daily uk purchasing cialis on the internet cialis tablets for sale cialis flussig wow cialis tadalafil 100mg how to purchase cialis on line
viagra online pharmacy viagra buy viagra
23 مرداد 97 02:56

Point clearly taken!.
buy viagra online with prescription sildenafil uk where can you buy viagra without a prescription uk sildenafil pharmacies buy viagra pay with paypal buy viagra online nz rx viagra online order viagra online with prescription where can we buy viagra
Cialis canada
7 خرداد 97 02:05

Good data. Thanks!
prices on cialis 10 mg cialis 200 dollar savings card compare prices cialis uk generic cialis soft gels acquistare cialis internet sublingual cialis online cialis online we like it safe cheap cialis cialis name brand cheap acheter cialis meilleur pri
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30