تبلیغات
کامپیوتر - امنیت اطلاعات و ایمن سازی کامپیوترها

امنیت اطلاعات و ایمن سازی کامپیوترها

نویسنده :سهراب
تاریخ:28 بهمن 87-08:45

امنیت اطلاعات و ایمن سازی کامپیوترها به یک ضرورت غیرقابل انکار در عصر اطلاعات تبدیل شده است. پرداختن به مقوله امنیت اطلاعات با زبانی ساده بیش از هر زمان دیگر احساس می شود، چرا که هر یک از عوامل انسانی و غیرانسانی دارای جایگاه تعریف شده ای در نطام مهندسی امنیت اطلاعات می باشند. آشنائی اصولی و منطقی با این نطام مهندسی و آگاهی از عناصر موجود در این ساختار به همراه شناخت علمی نسبت به مسئولیت هر یک از عناصر فوق، امری لازم و حیاتی است.
فایروال ها ، یکی از عناصر اساسی در نطام مهندسی امنیت اطلاعات می باشند که استفاده از آنان به یک ضرورت اجتناب ناپذیر در دنیای امنیت اطلاعات و کامپیوتر تبدیل شده است . بسیاری از افرادی که جدیدا" قدم در عرصه گسترده امنیت اطلاعات می گذارند ، دارای نگرانی و یا سوالات مفهومی خاصی در ارتباط با فایروال ها و جایگاه استفاده از آنان در جهت ایمن سازی شبکه های کامپیوتری می باشند .
در این مطلب قصد داریم به برخی از مفاهیم و نکات مهم و اساسی در خصوص فایروال ها اشاره ای داشته باشیم تا از این رهگذر بتوانیم دانش لازم به منظور بکارگیری و مدیریت بهینه فایروال ها را بدست آوریم .
● NAT ( برگرفته از Network Address Translation )
اولین و در عین حال مهم ترین وظیفه یک فایروال ، جداسازی شبکه داخلی یک سازمان از اینترنت است . یکی از فنآوری های موجود که ما را در جهت نیل به خواسته فوق کمک می نماید ، جداول NAT می باشند ( NAT ، همچنین کمک لازم در جهت حل معضل کمبود آدرس های IP را ارائه می نماید ) . مهمترین ایده مطرح شده توسط NAT ، عدم دستیابی به اکثر کامپیوترهای موجود در یک شبکه خصوصی از طریق اینترنت است . یکی از روش های نیل به خواسته فوق ، استفاده از آدرس های IP غیرمعتبر ( Invalid ) می باشد .
در اکثر موارد بکارگیری NAT ، صرفا" آدرس IP معتبر (Valid ) به فایروال نسبت داده می شود و تمامی کامپیوترهائی که مسئولیت حفاظت از آنان به فایروال واگذار شده است ، از آدرس های IP که صرفا" بر روی شبکه داخلی معتبر می باشد ، استفاده می نمایند . با تبعیت از چنین رویکردی ، زمانی که یک کامپیوتر موجود در شبکه داخلی نیازمند برقراری ارتباط با دنیای خارج است ، اقدام به ارسال درخواست خود برای فایروال می نماید . در ادامه فایروال به نمایندگی از کامپیوتر متقاضی ، درخواست مورد نظر را ارسال می نماید . در زمان مراجعت درخواست ارسالی ، پاسخ مربوطه به فایروال رسیده و در نهایت ، فایروال آن را برای کامپیوتر موجود در شبکه داخلی ارسال می نماید .
فرض کنید ، کاربری قصد داشته باشد که یک وب سایت خاص را از طریق کامپیوتر موجود بر روی یک شبکه داخلی ملاقات نماید .پس از درج آدرس وب سایت مورد نظر در بخش آدرس برنامه مرورگر ، درخواست وی به یک درخواست HTTP ترجمه شده و برای فایروال ارسال می گردد . در ادامه ، فایروال از آدرس IP مختص به خود در ارتباط با درخواست HTTP و به نمایندگی از کاربر ارسال کننده درخواست ، استفاده می نماید . پس از پاسخ به درخواست ، پاسخ مربوطه برای فایروال ارسال شده و در نهایت فایروال آن را برای کاربر مربوطه ارسال می نماید .

● فیلترینگ پورت ها
فیلترینگ پورت ها از جمله مهمترین عملیاتی است که توسط فایروال ها انجام می شود و شاید به همین دلیل باشد که اکثر مردم بر این اعتقاد هستند که فایروال ها صرفا" به همین دلیل خاص طراحی و پیاده سازی شده اند و اغلب ، آنان را به عنوان ابزاری در جهت فیلترینگ پورت ها تصور می نمایند . همانگونه که می دانید ، مبادلات اطلاعات مبتنی بر پروتکل TCP/IP با استفاده و محوریت پورت ها انجام می گردد . در این رابطه ۶۵،۵۳۵ پورت TCP و به همین اندازه پورت UDP جداگانه وجود دارد که می توان از آنان به منظور مبادله اطلاعات استفاده نمود .
به منظور آشنائی با جایگاه پورت ها و نقش آنان در مبادله اطلاعات در پروتکل TCP/IP ، می توان آنان را نظیر ایستگاه های رادیوئی تصور نمود . فرض کنید TCP به عنوان موج FM و UDP به عنوان موج AM باشد . در چنین وضعیتی ، می توان یک پورت در پروتکل TCP/IP را همانند یک ایستگاه رادیوئی تصور نمود . همانگونه که یک ایستگاه رادیوئی با اهداف خاصی طراحی شده است ، پورت های TCP و UDP نیز چنین وضعیتـی را داشته و با اهداف خاصی طراحی شده اند . یکی از مهمترین دلایل ضرورت استفاده از فایروال ها و فیلترینگ پورت ها ، استفاده غیرمتعارف از پورت ها به منظور نیل به اهدافی دیگر است . مثلا" پورت ۲۱ مربوط به پروتکل TCP بطور سنتی به منظور FTP استفاده می گردد و مهاجمان می توانند از پورت فوق و با استفاده از برنامه هائی نظیر Telnet سوء استفاده نمایند ( با این که پورت فوق به منظور استفاده توسط برنامه Telnet طراحی نشده است ) .
پویش پورت ها و آگاهی از پورت های باز ، از جمله روش های متداولی است که توسط مهاجمان و به منظور یافتن یک نقطه ورود مناسب به یک سیستم و یا شبکه کامپیوتری ، مورد استفاده قرار می گیرد . مهاجمان پس از آگاهی از پورت های باز ، با بکارگیری برنامه هائی نظیر Telnet زمینه ورود غیر مجاز به یک سیستم را برای خود فراهم می نمایند .
وضعیت فوق و تهدیدات امنیتی مرتبط با آن ، ضرورت فیلترینگ پورت ها را به خوبی نشان می دهد . با فیلترینگ پورت ها ، این اطمینان ایجاد خواهد شد که هیچ چیزی نمی تواند از طریق یک پورت باز ارسال گردد مگر پروتکل هائی که توسط مدیریت شبکه به آنان اجازه داده شده است . مثلا" در صورتی که فیلترینگ پورت بر روی پورت ۲۱ مربوط به پروتکل TCP اعمال گردد ، صرفا" به مبادلات اطلاعات مبتنی بر FTP اجازه داده خواهد شد که از این پورت استفاده نمایند و مبادله اطلاعات به کمک سایر پروتکل ها و بکارگیری پورت فوق ، امکان پذیر نخواهد بود .
محدوده عملیاتی فیلترینگ پورت ها می تواند از موارد اشاره شده نیز تجاوز نموده و در سطح هدر یک بسته اطلاعاتی و حتی محتویات آن نیز تعمیم یابد . در چنین مواردی ، هدر بسته اطلاعاتی بررسی و با مشاهده اطلاعاتی نظیر آدرس مبداء ، مقصد ، شماره پورت و سایر موارد دیگر در رابطه با آن اتخاذ تصمیم می گردد . مشکل موجود در این رابطه به وجود اطلاعات جعلی و یا نادرست در هدر بسته های اطلاعاتی برمی گردد . مثلا" فرستنده می تواند آدرس های IP و سایر اطلاعات ذخیره شده در هدر بسته های اطلاعاتی را جعل نماید . به منظور غلبه بر مشکل فوق ، نوع دیگری از فیلترینگ که برخی فایروال ها به آن stateful packet inspections و یا فیلترینگ پویای بسته های اطلاعاتی می گویند ، ایجاد شده است . در مدل فوق ، در مقابل بررسی هدر بسته های اطلاعاتی ، محتویات آنان مورد بازبینی قرار می گیرد . بدیهی است با آگاهی از این موضوع که چه چیزی در بسته اطلاعاتی موجود است ، فایروال ها بهتر می توانند در رابطه با ارسال و یا عدم ارسال آن برای یک شبکه داخلی تصمیم گیری نمایند .
● ناحیه غیرنطامی ( Demilitarized Zone )
نواحی غیرنظامی ( DMZ ) ، یکی دیگر از ویژگی های ارائه شده توسط اکثر فایروال ها می باشد . DMZ ، ناحیه ای است که تحت قلمرو حفاظتی فایروال قرار نمی گیرد . فایروال های مختلف ، نواحی DMZ را با روش های متفاوتی پیاده سازی می نمایند . مثلا" برخی از فایروال ها ، صرفا" شما را ملزم به معرفی آدرس IP ماشینی می نمایند که قصد استقرار آن در ناحیه DMZ وجود دارد .برخی از فایروال ها دارای یک پورت شبکه ای اختصاصی می باشند که می توان از آن برای هر نوع دستگاه شبکه ای که قصد استقرار آن در ناحیه DMZ وجود دارد ، استفاده گردد .
پیشنهاد می گردد ، حتی المقدور از نواحی DMZ استفاده نگردد ، چراکه ماشین های موجود در این نواحی از امکانات حفاظتی و امنیتی فایروال استفاده نخواهند کرد و تنها گزینه موجود در این رابطه امکانات ارائه شده توسط سیستم عامل نصب شده بر روی ماشین و سایر توصیه هائی است که با رعایت و بکارگیری آنان ، وضعیت امنیتی سیستم بهتر می گردد .
در صورتی که برای ایجاد یک ناحیه DMZ دلایل موجه و قانع کننده ای وجود دارد ، می بایست با دقت و برنامه ریزی صحیح توام با رعایت مسائل امنیتی اقدام به انجام چنین کاری گردد. در صورتی که ماشین مستقر در ناحیه DMZ دارای یک اتصال به شبکه داخلی نیز باشد ، مهاجمان با تمرکز بر روی ماشین فوق می توانند نقطه مناسبی برای ورود به شبکه را پیدا نمایند . پیشنهاد می گردد به عنوان یک قانون و اصل مهم ، ماشین های موجود در ناحیه DMZ دارای اتصالاتی به غیر از پورت DMZ فایروال نباشند .
● فورواردینگ پورت ها
در بخش قبل به نحوه عملکرد فیلترینگ پورت ها به منظور بلاک نمودن استفاده از یک پروتکل بجزء یک آدرس IP خاص، اشاره گردید . فورواردینگ پورت نیز بر اساس همین مفاهیم مطرح و در سازمان هائی که در ارتباط با NAT می باشند ، کارساز خواهد بود .
برای آشنائی با مفهوم فورواردینگ پورت ها ، یک مثال نمونه را بررسی می نمائیم .
فرض کنید ، سازمانی دارای یک سرویس دهنده وب است که از آدرس IP: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۲ ( یک آدرس معتبر نمی باشد ولی فرض کنید که چنین واقعیتی وجود ندارد ) استفاده می نماید و می بایست امکان دستیابی عمومی به آن فراهم گردد . در صورتی که سرویس دهنده وب فوق تنها سرویس دهنده موجود در سازمان است که می بایست امکان دستیابی عمومی به آن فراهم گردد ، می بایست یک قانون فیلترینگ بسته های اطلاعاتی در سطح فایروال تعریف گردد که تمامی درخواست های HTTP بر روی پورت ۸۰ و به مقصد هر آدرس موجود در شبکه بجزء آدرس IP:۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۲ ، بلاک گردد . پس از تعریف قانون فوق ، در صورتی که کاربری یک درخواست HTTP را برای آدرس های دیگری ارسال نماید ، با پیامی مبنی بر این که وب سایت درخواستی وجود ندارد ، مواجه خواهد شد .
در مثال فوق ، این فرض نادرست را کردیم که امکان دستیابی عمومی به آدرس IP:۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۲ وجود دارد . آدرس فوق صرفا" بر روی یک شبکه خصوصی معتبر بوده و امکان دستیابی آن از طریق اینترنت وجود نخواهد داشت . بدیهی است در چنین وضعیتی می بایست آدرس سرویس دهنده وب خصوصی خود را با یک آدرس عمومی جایگزین نمائید . ( با این که یک گزینه مطلوب در این رابطه نمی باشد ) . برخی از مراکز ارائه دهنده خدمات اینترنت ( ISP ) ، صرفا" امکان استفاده از یک آدرس IP عمومی را در اختیار شما قرار داده و بدیهی است که در چنین مواردی ما دارای گزینه های متعددی برای اختصاص این آدرس نخواهیم بود و می بایست آن را به فایروال اختصاص داد .
یکی از موارد استفاده سنتی از NAT به مواردی نظیر آنچه اشاره گردید ، بر می گردد . سازمان فرضی دارای صرفا" یک آدرس IP معتبر است و آن را به فایروال نسبت داده و از NAT به منظور تسهیل در مبادله اطلاعات بین ماشین های موجود در شبکه داخلی و اینترنت استفاده می نماید . در چنین مواردی یک مشکل همچنان باقی می ماند . NAT به منظور بلاک نمودن ترافیک تمامی ارتباطات ورودی بجزء آنانی که درخواست آنان از طرف یکی از ماشین های موجود در شبکه داخلی ارسال شده است ، طراحی شده است و ما همچنان دارای یک سرویس دهنده وب می باشیم که می خواهیم امکان دستیابی عمومی به آن را نیز فراهم نمائیم .
به منظور حل مشکل فوق می توان از فورواردینگ پورت استفاده نمود . در واقع فورواردینگ پورت ، قانونی است که به فایروال می گوید در صورتی که درخواست های خاصی بر روی یک پورت خاص برای وی ارسال شده باشد ، می بایست درخواست مربوطه را برای یک ماشین طراحی شده بدین منظور بر روی شبکه داخلی، ارجاع نماید . در مثال اشاره شده ، ما قصد داریم امکان دستیابی عمومی به سرویس دهنده وب را فراهم نمائیم . بدین منظور می بایست یک قانون فورواردینگ پورت بدین منظور تعریف که به فایروال اعلام نماید هر درخواست HTTP بر روی پروتکل TCP و پورت ۸۰ را به آدرس IP:۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۲ تغییر مسیر داده و برای آن ارسال نماید. پس از تعریف قانون فوق ، شخصی که قصد دستیابی به وب سایت سازمان شما را داشته باشد ، پس از فعال نمودن برنامه مرورگر ، اقدام به درج آدرس سایت سازمان شما دربخش مربوطه می نماید. مرورگر کاربر مورد نظر به منظور آگاهی از آدرس domain سایت سازمان شما ، اقدام به ارسال یک درخواست DNS می نماید تا از این طریق نسبت به آدرس IP نسبت داده شده به domain آگاهی لازم را پیدا نماید . بدیهی است آدرسی که پیدا خواهد شد و به عنوان مرجع در اختیار مرورگر قرار خواهد گرفت، همان آدرس IPعمومی است که شما آن را به فایروال نسبت داده اید . مرورگر در ادامه ، درخواست HTTP را برای آدرس IP عمومی شما ارسال می نماید که در حقیقت این درخواست برای فایروال ارسال می گردد . فایروال درخواست را دریافت و آن را برای سرویس دهنده وب ارسال می نماید (فورواردینگ).نوع مطلب : فناوری اطلاعات 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Luis Gastao Bittencourt
21 دی 97 06:55
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each
time a comment is added I get four emails with the same comment.
Is there any way you can remove me from that service? Bless you!
Jack
3 دی 97 14:28
Hi, i believe that i noticed you visited my weblog so i got here to return the want?.I am trying to to find issues to enhance my site!I assume
its good enough to use some of your ideas!!
brazil flag colors
25 آذر 97 05:05
Hi to all, how is everything, I think every one is getting more from this web site, and your views are nice
designed for new visitors.
buy cialis pills online
16 آذر 97 13:40

Great material. Thanks a lot!
buy cialis online nz cialis 5 mg para diabeticos cialis prezzo al pubblico tadalafil 5mg how to buy cialis online usa cialis official site cialis 5mg cialis 20mg prix en pharmacie cialis taglich cialis generico en mexico
buy cheap cialis coupon
15 آذر 97 18:30

Truly quite a lot of awesome information.
il cialis quanto costa price cialis wal mart pharmacy cialis professional yohimbe does cialis cause gout female cialis no prescription cialis usa cost cialis usa cost where do you buy cialis cialis billig cialis tadalafil
where to buy cialis online
14 آذر 97 22:51

Cheers, I value it!
free cialis cialis taglich viagra vs cialis vs levitra 40 mg cialis what if i take where cheapest cialis tarif cialis france cialis generic buy cialis online cheapest low cost cialis 20mg dose size of cialis
buy cialis online no prescription
14 آذر 97 07:37

Nicely put, With thanks.
buy cialis cheap 10 mg deutschland cialis online can i take cialis and ecstasy cialis dosage cialis for daily use cialis patent expiration cialis generico lilly cialis billig cialis dose 30mg buy cialis online
buy generic cialis online
13 آذر 97 20:07

Great information. Cheers!
cheap cialis cialis prices in england we use it 50 mg cialis dose cialis super kamagra how does cialis work side effects for cialis generic for cialis buy cialis online cheapest cialis 20mg preis cf cialis ahumada
buy cialis online us pharmacy
13 آذر 97 09:11

Cheers! Quite a lot of content.

order generic cialis online discount cialis tadalafil 20 mg cuanto cuesta cialis yaho canadian discount cialis cialis tablets for sale ou trouver cialis sur le net if a woman takes a mans cialis look here cialis order on line comprar cialis 10 espa241a
Cialis prices
12 آذر 97 21:18

Effectively expressed genuinely! .
tadalafil cialis daily dose generic cialis pills price each we choice free trial of cialis cialis for daily use fast cialis online cialis 20 mg effectiveness cialis efficacit cialis venta a domicilio buy cialis sample pack
buy cialis online without a prescription
12 آذر 97 08:44

Awesome posts. Thank you!
cialis 5mg cipla cialis online we like it cialis price deutschland cialis online acheter cialis meilleur pri cilas tadalafil 10 mg buy cheap cialis in uk dose size of cialis bulk cialis
buy cialis online us pharmacy
11 آذر 97 20:48

Many thanks. Quite a lot of knowledge!

estudios de cialis genricos cialis 20 mg effectiveness achat cialis en itali cialis prices cialis 10 doctissimo cialis daily new zealand import cialis cuanto cuesta cialis yaho cialis 5 mg cialis with 2 days delivery
Buy cialis online
11 آذر 97 08:09

Terrific forum posts. Many thanks!
rx cialis para comprar we choice cialis uk cialis dosage recommendations prix cialis once a da cialis e hiv cialis for sale in europa we like it cialis soft gel cialis baratos compran uk cialis tablets australia how to buy cialis online usa
Buy cialis online
10 آذر 97 20:59

Point clearly applied!!
cialis mit grapefruitsaft cialis great britain cialis soft tabs for sale cialis tadalafil online cialis for bph weblink price cialis weblink price cialis cialis online napol no prescription cialis cheap effetti del cialis
cialis
10 آذر 97 07:52

Excellent content. Thanks a lot!
safe dosage for cialis cialis arginine interactio cialis generico en mexico cialis italia gratis prescription doctor cialis generic for cialis we like it safe cheap cialis cialis alternative cialis online napol how to purchase cialis on line
buy tadalafil online
9 آذر 97 20:32

Valuable knowledge. Many thanks!
enter site very cheap cialis generic cialis pill online where do you buy cialis chinese cialis 50 mg generic cialis in vietnam cialis official site cialis side effects cialis savings card cialis canadian drugs cialis australian price
Generic cialis
9 آذر 97 08:40

Nicely expressed of course! .
viagra vs cialis vs levitra tadalafil tablets calis where do you buy cialis cialis generico milano cialis generisches kanada cialis purchasing cialis 30 day trial coupon cialis pills price each the best site cialis tablets
buy cialis us pharmacy
8 آذر 97 21:36

Thanks a lot. I enjoy it!
bulk cialis i recommend cialis generico cialis for sale cialis cipla best buy canadian cialis where to buy cialis in ontario free generic cialis cialis 20 mg cut in half buying cialis overnight estudios de cialis genricos
buy cialis delhi
8 آذر 97 10:02

Fantastic write ups. Appreciate it!
cialis great britain cialis generique cialis prezzo in linea basso only best offers 100mg cialis preis cialis 20mg schweiz bulk cialis buy cheap cialis in uk cialis qualitat free cialis ou trouver cialis sur le net
buy cheap cialis coupon
7 آذر 97 21:16

Appreciate it! A lot of content!

cialis generique 5 mg the best site cialis tablets cialis en mexico precio cialis generico milano cialis en 24 hora cialis lilly tadalafi we recommend cialis best buy cialis generika price cialis best cialis tadalafil
Generic cialis
7 آذر 97 09:28

Appreciate it! Lots of information!

how to purchase cialis on line we like it safe cheap cialis callus cialis online cialis free trial cialis 20 mg cost cialis professional yohimbe dose size of cialis cialis side effects cialis australia org
Dann
15 مهر 97 19:02
Most actors invest their time and efforts poorly.
canada online pharmacies for men
1 مهر 97 10:45

Cheers. I like it!
canadian prescriptions online serc 24 mg top rated canadian pharmacies online safe canadian online pharmacies canadian drug store canadian pharmacies stendra drugs for sale online drugstore online canadian online pharmacies pharmacy canada plus best canadian pharmacies online
http://eddrugsgeneric.com/
28 شهریور 97 07:23

Nicely put, Thanks!
generic low dose cialis non 5 mg cialis generici cialis tadalafil online cialis for sale in europa cialis 5 mg pastillas cialis y alcoho look here cialis cheap canada wow look it cialis mexico order cialis from india tadalafil 5mg
where to buy viagra safely online
23 مرداد 97 08:48

Thanks a lot! An abundance of forum posts.

silagra viagra uk price generic levitra where can i buy viagra from buy viagra over the counter sildenafil to buy sildenafil buy uk safest place to buy viagra online how to safely buy viagra online buy viagra online cheap
Cialis canada
20 اردیبهشت 97 18:11

Lovely stuff, Thanks a lot!
cialis 05 cialis arginine interactio click here cialis daily uk brand cialis generic we like it safe cheap cialis cialis 10mg prix pharmaci cialis patent expiration cialis manufacturer coupon calis cost of cialis per pill
Viagra 20 mg
5 اردیبهشت 97 22:56

Thanks. An abundance of forum posts.

buy pfizer viagra online where can i get sildenafil buy viagra pills online buy legal viagra viagra pharmacy viagra cheap viagra where to buy viagra online pharmacy levitra usa viagra online buy viagra cheap prices viagra tablets online
Online cialis
18 فروردین 97 23:37

Perfectly expressed really! .
cialis pills in singapore how to purchase cialis on line cialis generic tadalafil buy cialis price thailand link for you cialis price cialis 20mg prix en pharmacie cialis 5 mg para diabeticos il cialis quanto costa tadalafil 20mg cialis 5 mg schweiz
Online cialis
3 فروردین 97 02:16

Wonderful knowledge. Thanks a lot.
tadalafil generic cialis alternative buy online cialis 5mg cialis billig brand cialis generic import cialis cialis 5mg tadalafil tablets cialis cipla best buy cialis side effects dangers
cam4 token hack does it work
6 آذر 96 17:39
چه چیزهایی به دست می آورید، چطور همه چیز و آنچه شما می خواهید در مورد آن بگویید
این پاراگراف، به نظر من آن واقعا شگفت انگیز به نفع من است.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30