تبلیغات
کامپیوتر - بزرگترین دانشگاه های آنلاین جهان

بزرگترین دانشگاه های آنلاین جهان

نویسنده :سهراب
تاریخ:24 بهمن 87-08:45

اگر دنبال محلی مناسب برای ادامه تحصیل می گردید، کارشناسان می گویند بهترین محل تحصیل دانشگاهی است که شما را به هدفتان می رساند... حتی اگر از آن ها دور باشید. سال هاست که تحصیل در دانشگاه های آنلاین در بین بسیاری از مردم رواج یافته است. فقط در ایالت متحده آمریکا بالغ بر یک میلیون نفر درحال گرفتن مدارک معتبر تحصیلی خود از این سیستم های آموزشی در رشته هایی چون آموزش و پرورش، پرستاری، فناوری اطلاعات، بازرگانی، حسابداری، مهندسی نرم افزار، حقوق جزایی، مدیریت مراکز بهداشتی و درمانی و سایر رشته های موجود هستند. پیش بینی می شود که تا سال ۲۰۰۷ از هر ۱۰ دانشجو یک نفر به طور تمام وقت در سیستم های آموزشی آنلاین ثبت نام کند. مایکل کری(Michael Karry) دانشیار فناوری تعلیم و تربیت دانشگاه جورج واشنگتن در این باره می گوید:مردم وقتی به سیستم های آنلاین آموزشی نگاه می کنند، تصور می کنند که این سیستم ها به سیستم سنتی لطمه وارد می کند. ولی من فکر می کنم در کل، سیستم آموزش و پرورش درحال رشد و تکامل است. بسیاری از افرادی که به واسطه داشتن کار تمام وقت و یا والدینی که مجبور به نگهداری از اطفال خود هستند و امکان شرکت در کلاس های سنتی و متداول را ندارند، می توانند به راحتی از طریق اینترنت به تحصیل خود ادامه دهند.»
● تاریخچه آموزش مجازی
آموزش از راه دور برای اولین بار در قرن ۱۹ به عنوان تحصیلات مکاتبه ای (Correspondence Study) شناخته شد. پس از چندی تحصیلات مکاتبه ای با استفاده از سیستم پستی فراگیر شد و مدارس و دیگرمؤسسه های دارای صلاحیت به ارائه آموزش از راه دور با استفاده از پست پرداختند و ارتباط نوشتاری معلمان و دانش آموزان را برقرار کردند. ایالات متحده تنها کشور ارائه دهنده تحصیلات مکاتبه ای نبود، بلکه کشورهای اروپایی نیز از اوایل دهه ۱۸۴۰ دوره هایی برای آموزش خلاصه نویسی و زبان ارائه کردند. در سال ۱۸۳۷ به خاطر هزینه های پستی، یک آوانگار انگلیسی به نام ایزاک پیتمن(Isaac Pitman) از تندنویسی(Shorthand) برای تدریس دوره های مکاتبه ای در بریتانیا استفاده کرد. وی روش خود را که مبتنی بر اصول آوایی به جای اصول املایی بود، در سال ۱۸۳۷ در کتابی به نام «الگوی صحیح تندنویسی» توضیح داد. روش خلاصه نویسی پیتمن در سال ۱۸۵۲ توسط برادرش بن پیتمن(Benn Pitman) در آمریکا معرفی شد. بن یک مؤسسه صدانگاری در ایالت اوهایو آمریکا برای تدریس خلاصه نویسی و نیز انتشار آثار مرتبط با آن بنیاد نهاد. روش خلاصه نویسی پیتمن با ۱۵ زبان تطبیق داده شده و امروزه یکی از پرکاربردترین روش های خلاصه نویسی در جهان است. در سال ۱۸۴۴ ساموئل مورس(Samuel Morse) تلگراف الکتریکی را اختراع کرد. نخستین خط تلگراف بین شهرهای بالتیمور و واشنگتن در آمریکا کشیده شد و اولین پیامی که مورس ارسال کرد، چنین بود: «خدا چه ساخته است؟» مورس به دلیل ادعاهای حقوقی مخترعان رقیب و همکارانش نتوانست تا سال ۱۸۵۴ اختراع خود را ثبت کند.
● تعریف آموزش مجازی
Learning -E یا آموزش الکترونیکی به طور کلی بهره گیری از سیستم های الکترونیکی مثل کامپیوتر، اینترنت، دیسک های چندرسانه ای، نشریه های الکترونیکی و خبرنامه های مجازی نظایر این هاست که با هدف کاستن از رفت و آمدها و صرفه جویی در وقت و هزینه و در ضمن یادگیری بهتر و آسان تر صورت می گیرد. البته سیستم هایی که تحتLearning - E قرار می گیرند و امکان یادگیری از راه دور را فراهم می کنند بسیار متنوع هستند، ولی در وهله اول آنچه که مهم است آگاهی علاقه مندان از نوع این سیستم ها و انتخاب صحیح و نحوه استفاده درست از آن هاست.
این سیستم ها گاهی می توانند جایگزین کلاس های حضوری هم باشند. در عین حال برای افراد سخت کوش و علاقه مند می تواند مکمل کتاب و کلاس باشد. در یک جمله می توان گفت Learning - E آوردن یادگیری برای مردم است به جای آوردن مردم برای یادگیری. در یادگیری الکترونیکی غیر از اینترنت، دیسک های آموزشی، ویدئوهای آموزشی و همچنین ماهواره استفاده می شود. آمار نشان داده است که در سال ۱۹۹۹ بالاترین روش آموزش الکترونیکی با ۵۳ درصد مربوط به دیسک های آموزشی می شده است، ولی برای سال ۲۰۰۶ پیش بینی می شود که Learning - E مقام اول آموزش را با ۶۳ کسب کند. روبرت مرداک(Rupert Murdoch) که روی آخرین فناوری های آموزش مجازی کار می کند می گوید: « Ithink education is going to be a very big partofthe Internet»یعنی آموزش بخش عظیمی از اینترنت را به خود اختصاص خواهد داد.
این شخص هم اکنون درحال سرمایه گذاری در جهت درست کردن بزرگ ترین دانشگاه مجازی دنیاست. Learning - E باعث رشد اقتصادی شرکت ها و مراکز تجاری در دنیا شده است. مرکز IDC اعلام کرده، رشد اقتصاد در زمینه Learning - E در سال ۲۰۰۰ از ۳/۴ میلیارد دلار به ۲۳/۱ بیلیون دلار در سال ۲۰۰۴ رسید که این رقم یک رشد ۶۸ درصدی را در هر سال نشان می دهد. آموزش الکترونیکی روش های آموزشی کنونی را تکمیل می کند و در بعضی از موارد جایگزین آن می شود.
یکی از رویکردهای اصلی آموزش الکترونیکی، آموزش ترکیبی به معنی به کارگیری بیش از یک رسانه در امر آموزش است که از این موارد می توان به ترکیب آموزش توسط معلم و ابزارهای بر پایه وب اشاره کرد که البته با این روش، آموزش الکترونیکی جایگزین آموزش کنونی نمی شود، بلکه آن را تکمیل می کند. هرچند که در موارد بسیاری آموزش الکترونیکی به تنهایی می تواند پاسخگوی نیازهای آموزشی باشد. در قرن جدید تنها چیزی که شما را می تواند از بقیه رقبا جلوتر بیندازد، یادگیری سریع تر است. هم زمان و همراه با تحولات و تغییرات وسیعی که در جهان به وجود آمده است، رویکردها و دیدگاه های اندیشمندان نسبت به آموزش و یادگیری نیز تحولاتی داشته است. در گذشته جهت آموزش Training را به کار می بردند که به معنای آموزش دادن همراه است و اکنون واژه Learning به کار برده می شود که به معنی آموزش گرفتن است. در آموزش سنتی چون مبنای کار در آموزش دادن همراه بوده است، در نتیجه آموزش به صورت اجبار، تنبیه و با زور همراه بوده و در نتیجه افت تحصیلی چه در کلاس درس و چه در خارج از کلاس را به همراه داشته است، اما در Learning چون خود فرد خواسته است که یاد بگیرد، همراه با بازدهی بالایی است. در سال ۱۹۹۵ شرکت IBM در ژاپن بخش آموزش منابع انسانی خود را از نامTraining به نام Education تبدیل کرد.
● ارتباطات مجازی
تحقیقات توسط صاحب نظران نشان داده است که ۷۵ درصد از کلاس های آنلاین به طور غیرهم زمان انجام می شود. این به این معناست که دانشجویان می توانند به راحتی با استادان خود ارتباط برقرار کرده و در کلاس درس شرکت کنند، بدون اینکه این کار را هم زمان با استادان و یا سایر دانشجویان انجام دهند. این خاصیت به ویژه برای دانشجویانی که در نقاط دیگری از جهان دارای ساعات متفاوتی با مرکز آموزشی هستند بسیار ارزشمند است. البته سیستم های آموزشی آنلاین نیز در شرایط خاصی ایجاب می کنند که استادان و دانشجویان هم زمان وارد سیستم اینترنت شوند. این حالت بیشتر در مواقعی که کلاس حالت تکنیکی داشته، مثلاً واحدهای آزمایشگاهی و یا در صورتی که تجربه کردن فرآیندها و گرفتن بازتاب و نتیجه فوری ضرورت دارند، انجام می شود. برخلاف اینکه در آمریکا استفاده از اینترنت با سرعت بالا درحال افزایش است، هنوز تعداد زیادی از دانشجویان سیستم های آموزشی آنلاین از روش های مطمئن اینترنت با خط تلفن استفاده می کنند. به عقیده برخی کارشناسان، تنها تقاضا برای آموزش از طریق اینترنت نیست که درحال گسترش است، بلکه این رشد با همان روند در سایر زمینه ها مانند بازی های اینترنتی نیز درحال افزایش است. وقتی کاربران می توانند از طریق اینترنت با سایر افراد گفت وگو کنند، بنابراین حتماً می توانید به صورت آنلاین آموزش هم ببینید.
● هزینه کلاس ها
یک نکته مهم که باید آن را برای کلیه سیستم های آموزشی آنلاین و غیرآنلاین مورد توجه قرار داد، هزینه است. گرفتن مدرک در کل هزینه بر است. سیستم های آموزشی آنلاین در نگاه اول ارزان تر از سیستم های سنتی به نظر می رسند. در یک نگاه گذرا و سطحی ممکن است که کاربران تصور کنند سیستم های آموزش و پرورش آنلاین ارزان تر هستند، چراکه این مراکز آموزشی قیمت های کمتری را ارائه می دهند و دانشجویان در کلاس های کمتری شرکت می کنند. اما چنانچه به طور کلی به این مسأله نگاه کنید، درمی یابید که هر دو سیستم در واقع دارای هزینه یکسانی هستند. در صورتی که هزینه های مربوط به شهریه ثبت نام و تهیه وسایل و مواد لازم برای کلاس های آنلاین در نظر گرفته شود، درمی یابیم که این دو سیستم تقریباً یکسان هستند. بخشی از این واقعیت به واسطه این است که بعضی از مراکز آموزشی درحالی که کلاس های رایج معمولی را ارائه می دهند، کلاس ها و واحدهای آنلاین را نیز ارائه می دهند. سیستم های آموزشی آنلاین به ویژه برای دانشجویان بین المللی بسیار مقرون به صرفه هستند، زیرا آن ها می توانند در هزینه هایی چون هزینه مسافرت و تهیه مسکن و هزاران هزینه های کوچک دیگری که به دنبال نقل مکان به یک منطقه جدید پدیدار می شود، صرفه جویی کنند. علاوه برصرفه جویی های مالی، شما می توانید با شرکت در کلاس های آنلاین در وقت خود نیز صرفه جویی کنید.
● ارزیابی مجازی
به منظور ارزیابی مراکز آموزشی آنلاین، دانشجویان به طور معمول به چهار نکته اصلی توجه می کنند: «اعتبار، عوامل تکنولوژیکی، نام دانشگاه و مرکز آموزشی و البته هزینه.» اعتبار و امتیاز یک مرکز آموزشی از اهمیت بسیاری برخوردار است. طبیعی است که هر چقدر یک مرکز آموزشی از اعتبار بیشتری برخوردار باشد، دارای سیستم آموزشی بالاتری نیز خواهد. عوامل تکنولوژیکی از دیگر عوامل مهمی هستند که به آن ها توجه می شود. دانشجویان بیشتر خواهان سیستم هایی هستند که بتوانند در آن با استادان و سایر دانشجویان ارتباط برقرار کنند، نه سیستم های خشکی که فقط دارای مطالب درسی بوده تا دانشجو بتواند آن ها را چاپ کند و به خاطر بسپارد و یا جلسات بحث یک طرفه ای که دانشجو می تواند سؤالات خود را در آن مطرح کند.
در این جاست که مسأله آنلاین بودن غیرهم زمان و همچنین نوع سیستم ارتباطی اینترنتی که یک مرکز آموزشی طلب می کند مطرح می شود. اعتبار نام دانشگاه بسته به انواع رشته هایی که هر مرکز به طور آنلاین ارائه می دهد و همچنین جامعیت مدارک آن ها تعیین می شود. در نهایت یکی از عوامل اصلی جهت ارزیابی دانشگاه های آنلاین هزینه آن هاست. عوامل فرعی دیگری نیز در این ارتباط مورد توجه قرار می گیرند. برای مثال تعداد دانشجویان هر کلاس چند نفر است که در پاسخ این سؤال باید بگوییم تعداد مناسب برای کلاس های آنلاین معمولاً ۱۵ نفر است. برای دانشجویان بسیار مهم است که بدانند استادان آن ها با چه ضوابط و کیفیتی برای تدریس انتخاب می شوند.
● بهترین دانشگاه های آنلاین:
▪ دانشگاه فینیکس www.phoenix.edu
رشته های آنلاین ارائه شده:
این مرکز آموزشی ۲۳ رشته مختلف در سطوح لیسانس و فوق لیسانس در زمینه های پرستاری، حقوق جزایی، بازاریابی و آموزش و پرورش ارائه می دهد. علاوه بر این، این دانشگاه دوره های کوتاه مدتی را به همراه گواهی مربوطه ارائه می کند. پرطرفدارترین رشته های این مرکز عبارتند از فناوری بازرگانی، آموزش و پرورش و بهداشت و درمان.
▪ والدن www.walden.edu
رشته های آنلاین ارائه شده:
دانشگاه والدن دارای ۲۴ رشته مختلف آنلاین است. رشته بازرگانی و امور اداری تنها رشته لیسانس این دانشگاه است. بقیه رشته ها مانند بهداشت عمومی، بازاریابی، روانشناسی، علوم انسانی و سایر رشته ها در سطح فوق لیسانس ارائه می شوند.
▪ رجیس(Regis) www.regis.org
رشته های آنلاین ارائه شده: بازرگانی و امور اداری، فناوری اطلاعات، علوم کامپیوتر، مدیریت، امور اداری عمومی، مهندسی نرم افزار و رشته های مختلف دبیری.
▪ Ellis College of NYIT www.ellis.nyit.edu
رشته های آنلاین ارائه شده:
حسابداری، علوم رفتارشناسی، بازرگانی و امور اداری، الکترونیک و ایمنی اطلاعات، ادبیات زبان انگلیسی، بازرگانی و امور اداری.
▪ American Intercontinental University www.aiu.edu
رشته های آنلاین ارائه شده:
بازرگانی و امور اداری، مدیریت مراکز درمانی، توسعه و روانشناسی سازمانی، بازاریابی، فناوری اطلاعات، ارتباطات دیداری، حقوق جزایی و تعلیم و تربیت.
▪ DeVry University www.devry.edu
رشته های آنلاین ارائه شده:
بازرگانی و مدیریت اداری، سیستم های اطلاعات کامپیوتری، فناوری اطلاعات بهداشتی، فناوری اطلاعات، مدیریت ارتباطات و شبکه، سیستم اداری شبکه، مدیریت فنی.
▪ eCornell University www.ecornell.com
رشته های آنلاین ارائه شده:
این دانشگاه در پنج زمینه مدارک خود را متمرکز کرده است: هتلداری و مدیریت سرویس های غذایی، مدیریت مالی، مدیریت استراتژیک و رهبری، مدیریت اضطراری و مدیریت منابع انسانی.
▪ University of Maryland- University College www.umuc.edu
رشته های آنلاین ارائه شده:
۲۳ رشته لیسانس، ۴۳ لیسانس با دانشنامه، ۱۸ رشته فوق لیسانس، ۳۸ رشته فوق لیسانس با دانشنامه و دکترا در رشته مدیریت. تعدادی از واحدها به صورت آنلاین ارائه نمی شوند.
▪ Strayer University www.strayer.edu
رشته های آنلاین ارائه شده:
حسابداری، بازرگانی، آموزش و پرورش، مطالعات عمومی، امور اداری خدمات درمانی، فناوری اطلاعات و امور اداری عمومی.
منبع : rugart.org
articles.ir

نوع مطلب : فناوری اطلاعات 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Cialis prices
16 آذر 97 14:44

Lovely material, Kudos.
5 mg cialis pharmacie en ligne generico cialis mexico cialis savings card cialis 20mg prix cialis once a da cost of cialis per pill cialis generika in deutschland kaufen cialis 5 mg cialis qualitat cialis purchasing
Cialis pills
15 آذر 97 19:38

You actually revealed that superbly.
cialis en 24 hora prix cialis once a da sublingual cialis online cialis kaufen cialis en mexico precio try it no rx cialis cialis mit grapefruitsaft purchase once a day cialis order a sample of cialis generic low dose cialis
buy cialis medication
15 آذر 97 00:04

Awesome information, Appreciate it!
how does cialis work tadalafil 5mg cialis price in bangalore cialis 5 mg scheda tecnica purchase once a day cialis cialis prices in england cialis australia org cialis sicuro in linea we recommend cialis best buy cialis efficacit
Buy cialis
14 آذر 97 08:17

With thanks. Ample advice.

we recommend cheapest cialis generic cialis at walmart we recommend cialis best buy cialis tadalafil cialis billig buy online cialis 5mg cialis generika in deutschland kaufen cialis efficacit generico cialis mexico cialis great britain
Generic cialis
13 آذر 97 20:45

This is nicely put. .
cialis sans ordonnance cialis online deutschland cialis canada click now cialis from canada warnings for cialis cialis prezzo in linea basso brand cialis nl we like it safe cheap cialis cialis super acti when can i take another cialis
Cialis generic
13 آذر 97 09:53

You explained this well!
cialis super acti cialis tablets cialis generico lilly purchase once a day cialis cialis 30 day sample cialis daily buy cialis online nz enter site 20 mg cialis cost buying brand cialis online cialis 20mg prix en pharmacie
Cialis prices
12 آذر 97 22:02

Well expressed of course. .
cialis 20mg prix en pharmacie cialis pills price each cialis dose 30mg tesco price cialis how do cialis pills work cialis coupon acheter cialis meilleur pri cialis taglich brand cialis nl effetti del cialis
buy cialis online no prescription
12 آذر 97 09:24

Very good information, Regards.
canadian drugs generic cialis cialis canada on line cialis name brand cheap we like it cialis soft gel cialis pills in singapore generic cialis pro cialis herbs brand cialis nl cialis lowest price cialis rezeptfrei
buy tadalafil
11 آذر 97 21:32

This is nicely said. !
cialis canadian drugs cialis uk venta cialis en espaa buy name brand cialis on line comprar cialis 10 espa241a import cialis ou acheter du cialis pas cher cialis from canada cialis for sale in europa cialis generico lilly
buy cialis pills online
11 آذر 97 08:45

Nicely put, Thanks a lot!
generic cialis pill online cialis 20 mg cost rezeptfrei cialis apotheke cialis purchasing cialis without a doctor's prescription tarif cialis france cost of cialis cvs we use it cialis online store cialis cipla best buy how to buy cialis online usa
Buy cialis online
10 آذر 97 21:42

Whoa many of amazing data!
achat cialis en europe brand cialis nl tesco price cialis cialis for bph bulk cialis sublingual cialis online the best site cialis tablets cialis generico online cialis generico milano trusted tabled cialis softabs
Cialis generic
10 آذر 97 08:31

You made your stand pretty nicely..
pastillas cialis y alcoho discount cialis prices for cialis 50mg venta de cialis canada cialis generic tadalafil buy brand cialis nl dosagem ideal cialis cialis 5 effetti collaterali achat cialis en europe costo in farmacia cialis
buy cialis without a doctor's prescription
9 آذر 97 21:12

Many thanks. Loads of posts.

cialis generico milano cialis taglich tesco price cialis achat cialis en suisse cialis diario compra click here cialis daily uk acheter cialis meilleur pri buy cialis uk no prescription generic cialis cialis daily reviews
where to buy cialis online
9 آذر 97 09:18

You actually said it really well.
cialis rckenschmerzen buying cialis overnight buy cialis sample pack generic cialis 20mg tablets cialis daily how do cialis pills work we like it cialis soft gel look here cialis cheap canada cialis preise schweiz cialis 10mg prix pharmaci
buy generic cialis
8 آذر 97 22:17

Fantastic content, Thanks!
5 mg cialis pharmacie en ligne cialis free trial cialis rezeptfrei sterreich cialis dose 30mg cialis coupon weblink price cialis cipla cialis online cialis online holland cialis 30 day trial coupon we choice cialis pfizer india
Cialis 20 mg
8 آذر 97 10:43

Lovely write ups. Kudos!
we like it cialis soft gel cialis professional from usa buy cialis online we recommend cialis best buy order a sample of cialis cialis price in bangalore the best choice cialis woman we recommend cialis best buy cialis 100mg suppliers legalidad de comprar cialis
buy cialis no rx
7 آذر 97 22:03

You suggested that effectively!
viagra or cialis cialis 20 mg cost cialis generico online only now cialis for sale in us legalidad de comprar cialis cialis generisches kanada cialis flussig i recommend cialis generico 40 mg cialis what if i take costo in farmacia cialis
buy cialis online
7 آذر 97 10:09

You definitely made your point.
generic cialis pill online preis cialis 20mg schweiz precios cialis peru cialis from canada cialis generico postepay cialis generisches kanada cialis 100 mg 30 tablet cialis lowest price cialis 100mg suppliers free cialis
buy generic cialis
9 مهر 97 14:38

Seriously tons of fantastic tips!
cialis et insomni generic cialis levitra cost of cialis per pill buy cialis online legal cialis daily reviews viagra vs cialis cialis prezzo in linea basso cialis 5 mg effetti collateral we like it cialis price only best offers cialis use
canada pharmacy online
1 مهر 97 12:46

Thanks a lot. I enjoy it!
canadian pharmaceuticals online Northwest Pharmacy canadian pharmaceuticals online canadian pharmacy viagra canadiense online pharmacies in usa canadian pharmacy meds canadian online pharmacies canada drugs discount canadian pharmacies
http://viagrayosale.com/
28 شهریور 97 09:04

You stated this terrifically.
non 5 mg cialis generici cialis in sconto we like it cialis price cialis rezeptfrei sterreich cialis canadian drugs can i take cialis and ecstasy cialis online napol cialis prezzo in linea basso cialis en 24 hora cialis from canada
cialissy.com
12 شهریور 97 14:40

Kudos, Numerous postings.

cialis daily dose generic compare prices cialis uk tadalafil 20mg costo in farmacia cialis cialis official site non 5 mg cialis generici cialis 30 day trial coupon cialis generic tadalafil buy if a woman takes a mans cialis cialis en mexico precio
http://cialisvbuy.com/
11 شهریور 97 21:54

Whoa a good deal of terrific info!
venta cialis en espaa look here cialis cheap canada only best offers cialis use brand cialis nl buying brand cialis online cialis 20mg prix en pharmacie buying cialis in colombia generico cialis mexico cialis canada cialis cost
babecolate.com/where-can-i-buy-cialis-offline.html
23 مرداد 97 00:51

Nicely put. Thank you!
tadalafil 10 mg cialis without a doctor's prescription best generic drugs cialis click here cialis daily uk cialis therapie click here to buy cialis brand cialis generic if a woman takes a mans cialis price cialis wal mart pharmacy buy cialis online nz
Cialis generic
7 خرداد 97 14:56

Fantastic data. With thanks!
cialis 5 mg para diabeticos brand cialis nl generic cialis pro cialis daily new zealand cialis qualitat cialis cipla best buy how to buy cialis online usa cialis tadalafil online cialis from canada cialis pas cher paris
Cialis prices
20 اردیبهشت 97 19:12

Seriously all kinds of valuable advice.
cialis uk cialis super acti viagra vs cialis online prescriptions cialis cialis tablets for sale only here cialis pills buy cialis online cheapest we choice cialis pfizer india costo in farmacia cialis enter site 20 mg cialis cost
Buy viagra
6 اردیبهشت 97 01:58

Thanks. I appreciate it!
buy original viagra buy viagra online without rx buy soft viagra order viagra without prescription where can i get viagra prescription viagra online prescription buy price viagra how to get viagra with prescription how to buy real viagra online where can i buy generic viagra online safely
Buy cialis online
19 فروردین 97 01:47

Really a good deal of beneficial knowledge.
cialis generique import cialis the best site cialis tablets achat cialis en europe cialis without a doctor's prescription cialis 10 doctissimo we recommend cialis best buy cialis savings card cialis australia org we like it cialis price
http://wrathfulstem485.snack.ws/
18 مرداد 96 08:54
Good day! This is my first comment here so
I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading your posts.
Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects?
Thanks for your time!
What is leg length discrepancy?
7 مرداد 96 04:43
My family all the time say that I am wasting my time here at net, except I know I am getting
familiarity every day by reading thes pleasant posts.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30