تبلیغات
کامپیوتر - تولید اطلاعات و سرعت در ارتباطات با فناوری اطلاعات و ارتباطات

تولید اطلاعات و سرعت در ارتباطات با فناوری اطلاعات و ارتباطات

نویسنده :سهراب
تاریخ:21 بهمن 87-21:14

در پنجاه سال گذشته کامپیوتر و ارتباطات، تغییرات عمده ای را در عرصه های متفاوت حیات بشری به دنبال داشته است..
دنیای ارتباطات و تولید اطلاعات به سرعت در حال تغییراست و ما امروزه شاهد همگرایی آنان بیش از گذشته با یکدیگر هستیم به گونه‌ای که داده‌ها و اطلاعات بسرعت و در زمانی غیرقابل تصور به دورترین نقاط جهان منتقل و در دسترس استفاده کنندگان قرار می‌گیرد.
ICT یافناوری‌‌اطلاعات‌وارتباطات( Information & Communication Technology در تمامی عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی جهان امروز به سرعت در حال تبدیل شدن به یک جامعه اطلاعاتی است. جامعه ای که در آن دانایی و میزان دسترسی و استفاده مفید از دانش، دارای نقشی محوری و تعیین کننده است. گستره کاربرد و تاثیرات آن در ابعاد مختلف زندگی امروزی و آینده جوامع بشری به یکی از مهمترین مباحث روز جهان تبدیل شده و توجه بسیاری از کشورهای جهان را به خودجلب کرده است.
در تعریف فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌توان گفت؛ فناوری عبارت است از گردآوری، سازماندهی، ذخیره و نشر اطلاعات اعم از صوت، تصویر، متن یا عدد که با استفاده از ابزار رایانه‌ای و مخابرات صورت پذیرد.
و دامنه وسیع کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در بخشهای مختلف زندگی بشری، دسترسی سریع به اطلاعات و انجام امور بدون در نظر گرفتن فواصل جغرافیایی و فارغ از محدودیتهای زمانی است که محوری ترین دستاورد این فناوری است.
می‌توان از ارتباطات مطمئن و در دسترس بصورت کارآمد، به عنوان بخشی از ابزار مطرح سازی مشکلات جهانی بهره‌ گرفت. ممکن است فناوریهای اطلاعاتی و ارتباطی به تنهایی گرسنه‌ها را سیر نکند، گرسنگی را ریشه کن نکند، یا مرگ و میر کودکان را نکاهد، اما عواملی بیش از پیش و با اهمیت هستند که رشد اقتصادی و برابری اجتماعی را به حرکت درمی‌آورند.
فناوری اطلاعاتی و ارتباطی؛ تولید، تنوع و توزیع کارآمد محصولات کشاورزی را مقدور می‌سازد و امکان عرضه خدمات اولیه بهداشتی به افراد بسیار نیازمند مناطق محروم از تسهیلات بهداشتی را فراهم‌تر می‌سازد. همچنین به آموزگاران این امکان را می‌دهد که دانش خود را به دورافتاده‌ترین نقاط این سیاره برسانند. دسترسی به فناوری اطلاعات می‌تواند ایجاد شرکتهای کوچک و گروه بندی فقیرترین و دورافتاده‌ترین مناطق جهان را تقویت کند و به آنها کمک کند و بخش عمده بازارهای داخلی و جهانی را به هم پیوند دهد.

فناوری اطلاعات امکان جهش زیر ساختهای فقیر را طوری فراهم ساخته که دوری از بازارها دیگر عامل زیان نیست و کانالهای توزیع ناکارآمد، دیگر از میان رفته و به گذشته‌ها متعلق می‌شوند.
فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در بهبود حکومت گردانی برجای گذارد، می‌تواند به مردمی که دورافتاده، زبان بسته و غیر قابل بروز بوده‌اند صدایی بدهد که بتوانند صرف نظر از جنسیت و مکان زندگی خود سخن بگویند. با این اوصاف با پذیرش قدرت فراوان فناوریهای اطلاعاتی و ارتباطی در بهبود و اعتلای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردم، باید آن را محور تمام راهبردهای توسعه قرار دهیم.
بر همین اساس نظریه‌هایی مانند ایجاد دولتهای الکترونیکی، شهرهای الکترونیکی، آموزش الکترونیکی، و تجارت الکترونیکی مطرح گردید و ظرف چند سال اخیر در برخی از کشورها پیشرفتهای قابل توجهی نموده است. مزایای عملی شدن این نظریه‌ها استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات را به یک بحث جهانی و قابل توجه جوامع مختلف مبدل کرده که یکی از آنها، بحث ایجاد دولتهای الکترونیکی است.
● دولتهای الکترونیکی:
کاربرد شبکه اینترنت توسط سازمانهای دولتی جهت ارایه خدمات و اطلاعات به مردم، شرکتها و سایر سازمانهای دولتی یکی از تعاریف دولت الکترونیکی است.
متخصصان و کارشناسان، دولت الکترونیکی را سازمانی مجازی بدون ساختمان و دیوار توصیف می‌کنند که خدمات دولتی را بدون واسطه بصورت ۲۴ ساعته و هفت روز هفته به مشتریان ارایه می‌دهد.
به عبارتی دولت الکترونیکی به مجموعه ارتباطات الکترونیکی میان دولت، شرکتها و شهروندان و کارکنان دولت که از طریق شبکه اینترنت برقرار می‌شود اطلاق می‌گردد.
▪ مزایای دولت الکترونیکی:
از جمله مزایایی که برای دولت الکترونیکی برشمرده شده عبارت است از:
۱) افزایش اختیارات شهروندان از طریق دسترسی به اطلاعات و اداره موثرتر امور دولتی .
۲) بهبود ارتباطات میان سازمانهای دولتی با تجارت و صنعت و سایر سازمانهای دولتی .
۳) افزایش دقت و شفافیت در کارهای دولتی .
۴) رشد درآمدهای دولت و کاهش هزینه‌های آن .
۵) ارتقاء کارآیی سیستم‌های اقتصادی و ایجاد شفافیت برای جذب سرمایه‌گذاریهای خارجی و پشتیبانی در کشورهای در حال توسعه .
۶) ایجاد احساس بهتر در مشارکت اجتماعی و اصلاح تصمیم‌گیریها و پیاده‌سازی برنامه‌های توسعه.
▪ زمینه‌های کاربرد دولت الکترونیکی:
دولت الکترونیکی دارای کاربردهای متفاوتی است که می‌توان آنها را در ۴ گروه زیر دسته‌بندی کرد:
ـ ارتباط دولت با شهروندان (از اطلاع رسانی به مردم تا پرداخت صورت حسابهایی مانند قبوض آب، برق، تلفن، و جریمه های ترافیکی از طریق شبکه اینترنتی را شامل می شود)
ـ ارتباط دولت با تجارت و صنعت(مانند صدور مجوز و گواهی نامه ها، انجام خرید و فروش کالا و خدمت از طریق اینترنت)
ـ ارتباط دولت با کارکنان(هدف ارایه اطلاعات به کارکنان دولتی با استفاده از شبکه های داخلی دولتی - اینترانت- اطلاعاتی مانند اطلاعات پرسنلی، مزایا، بازنسشتگی پرسنل و آخرین اخبار مربوط به فعالیت ها و درخواستهای سایر کارکنان انجام می گیرد)
ـ ارتباط دولت با دولت(ارتباط سازمانهای دولتی با یکدیگر از طریق شبکه های داخلی است)
● شهرهای الکترونیکی:
در تعریف شهر الکترونیکی گفته شده: ارایه دسترسی الکترونیکی شهروندان به شهرداری و اماکن مختلف شهری به صورت شبانه روزی و هفت روز هفته به شیوه ای با ثبات، قابل اطمینان، امن و محرمانه شهر الکترونیکی نام دارد.
با عملی شدن نظریه ایجاد شهرهای الکترونیکی شهروندان می‌توانند از طریق اینترنت هر زمان یا هر مکان به اطلاعات و یا خدمات آموزشی، تفریحی، تجاری، اداری و بهداشتی دسترسی پیدا کنند.
▪ مزایای شهر الکترونیکی:
شهر الکترونیکی دارای شرح وسیعی از عملکردها، قابلیتها و مزایا می‌باشد که بصورت اختصار به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:
۱) فراهم آوردن خدمات اینترنت با کیفیت و سرعت بالا برای شهروندان و بهبود زندگی مردم با افزایش آگاهی آنان از فرایندهای شهری و همچنین امکانات شهر و تسهیل انجام فعالیت های شهری.
۲) دسترسی ۲۴ ساعته مردم به خدمات شهری
۳) کاهش ترافیک شهری و به تبع آن کاهش آلودگی هوای شهر به دلیل کم شدن رفت و آمدها
۴) صرفه جویی در وقت و انرژی
۵) کاهش فساد اداری
▪ پروژه های شهرهای الکترونیکی در ایران:
مدتی است در کشور ما نیز به این مهم توجه شده که در این زمینه می توان به پروژه‌های شهرهای الکترونیکی کیش و مشهد اشاره کرد. سند راهبردی شهر الکترونیکی مشهد در ۵۰۰ صفحه تنظیم و تحویل شهرداری آن شده است. این سند در راستای اهداف سند توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات قرار دارد و از این جهت که زمینه اجرای عملیات شهر الکترونیکی مشهد را بر اساس اصول علمی جهان راهبردی می کند حائز اهمیت است. برای پیاده سازی اصولی طرح شهر الکترونیکی و هوشمند کیش به عنوان پایلوت کشور، از یک شرکت ایرلندی با تجربه برای تدوین طرح راهبردی فناوری اطلاعات و ارتباطات کیش استفاده شده است. نمایندگان این شرکت تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری (۱۳۸۳) در جزیره مستقر خواهند شد و فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. این شرکت ایرلندی تا شش ماه آینده طرحی بر اساس مطالعه و تحقیق و تحلیل از وضعیت جغرافیایی، اقتصادی و اجتماعی کیش ارایه خواهد کرد.
● آموزش الکترونیکی:
آموزش الکترونیکی نوع جدید از آموزش و مبتنی بر فناوری است که در آن نیازی به حضور دانشجویان در کلاسهای برنامه ریزی شده نیست. به عبارتی این نوع آموزش استفاده از اینترنت برای یادگیری می باشد که از طریق ارتباطات اینترنتی و مرورگر در هر زمان و یا مکانی می توان به این مقصود دست یافت. مفاد آموزشی در آموزش الکترونیکی با آموزش سنتی متفاوت است، بطوری که در آموزش الکترونیکی ۴۰ تا ۵۰ درصد متن آموزشی از طریق استاد و بقیه درس از طریق همکاری و ارتباط مستمر دانشجویان تعیین و تدوین می‌شود. در برخی تعاریف آموزش الکترونیکی به سه دسته اصلی شامل: یادگیری شخصی، یادگیری جمعی و کلاسهای مجازی تقسیم شده است:
▪ یادگیری شخصی :
در یادگیری شخصی، فرد رشته مورد علاقه خود را انتخاب و در اینترنت به جستجو و تحقیق در باره آن می‌پردازد.
▪ یادگیری جمعی:
در یادگیری جمعی نیز سعی بر استفاده از ابزارهای مختلفی چون سالنهای تبادل نظر و گفتگوی اینترنتی است. دانشجویان به طور همزمان در اینترنت حضور یافته و در مورد موضوعات درسی و یا تمرینها و تحقیقات ارایه شده از طرف استاد به بحث و تبادل نظر می‌پردازند.
▪ کلاسهای مجازی:
از کلاسهای مجازی به عنوان بهترین و موثرین شیوه آموزش الکترونیکی نام برده شده است. در این روش معلم و شاگرد تصویر یکدیگر را رویت و تبادل نظر می‌کنند.
▪ مزایای آموزش الکترونیکی:
مزایای آموزش الکترونیکی با توجه به افزایش قابلیت‌های آن ارتقاء می‌یابد ولی بطور کلی می‌توان به اهم موارد آن اشاره کرد:
۱) پویایی دانشجویان در حین آموزش و ترغیب به امر پژوهش و در واقع ادغام امور آموزشی و پژوهشی در یکدیگر در حین فراگیری.
۲) حذف مشکل استاد محوری.
۳) حذف فاصله و بُعد مکان و قابل دسترس بودن اطلاعات تمامی رشته‌های علمی در حداقل زمان ممکن و در هر نقطه .
۴) عدم اختصاص مطالب آموزشی به قشر خاصی و امکان استفاده عموم افراد اعم از بیکار، شاغل و ... .
۵) صرفه جویی در زمان و هزینه.
۶) افزایش نیروی انسانی مجرب و همگام با فناوری روز.
گفتنی است، در مقابل مزایای این روش یک ایراد نیز توسط بعضی کارشناسان مطرح شده، ارتباطات اجتماعی کمتر دانشجویان در حین تحصیل است.
● تجارت الکترونیکی:
تجارت الکترونیکی به عنوان یکی از مباحث مهم فناوری اطلاعات و ارتباطات مورد تاکید کارشناسان بوده و با سرعت در حال جایگزین شدن تجارت سنتی است و بسیاری از کشورها بهره‌مندی از آن را سرلوحه استراتژیهای بازرگانی خود قرار داده‌اند. خرید و فروش و تبادل هر گونه کالا، خدمات و یا اطلاعات از طریق شبکه‌های رایانه‌ای یا انجام مبادلات تجاری در یک قالب الکترونیکی،‌‌ از تعاریفی است که برای تجارت الکترونیکی بیان شده است.
در کل نظام داد و ستد الکترونیکی اولین مشخصه آن سرعت، دقت، صحت، کنترل آمار و ارقام و استفاده صحیح از فرمهای استاندارد مربوطه بسیار حائز اهمیت می‌باشد و برای تصحیح اشتباهات ثبتی فرصت کوتاه است. با این وجود کارشناسان معتقدند که به صرف وجود برخی خطرات نمی توان از کارایی بالا و دستاوردهای مهم اقتصادی تجارت الکترونیکی چشم پوشید و استفاده از آن را برای سود بردن از گردونه تجارت جهانی الزامی می دانند و معتقدند استفاده از این فناوری جدید نیازمند ایجاد بسترهای فکری و فرهنگی برای پذیرش آن از طرف جامعه، رفع موانع حقوقی و قانونی و تامین پیش نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری است.
▪ مزایای تجارت الکترونیکی:
گستره مزایای تجارت الکترونیکی روز به روز افزایش می‌یابد و هر سال سهم بیشتری از تجارت جهانی توسط تجارت الکترونیکی انجام می‌شود. از اهم مزایای تجارت الکترونیکی می‌توان موارد زیر را برشمرد:
در خرید و فروش کالاها و ارایه خدمات فروش سهولت فراوانی وجود دارد. مشتری از قدرت انتخاب بالایی برخوردار می شود و می‌تواند به فروشگاههای مجازی زیادی سرزده کالای مورد نظر خود را انتخاب کند. بین ۲۱ تا ۷۰ درصد در هزینه های مختلف فعالیتهای تجاری از قبیل تهیه اسناد و فاکتورهای خرید و فروش صرفه جویی می‌شود. فواصل جغرافیایی حذف می‌شود
به رغم مزایایی که تا کنون برای همگانی شدن تجارت الکترونیکی عنوان شده، خطراتی نیز در این شیوه داد و ستد نوین وجود دارد که دزدی الکترونیکی یکی از آنهاست، بگونه‌ای که رمزهای نقل و انتقال وجوه یا کالاها، شناخته شده و از حسابی به حساب دیگر منتقل شود.
گر چه تدابیر مختلفی به کار رفته و کنترلهای متعددی در مراحل مختلف به عمل آمده تا در حد قابل قبولی نظام تجارت الکترونیکی اطمینان بخش باشد (حتی، برخی موسسات و شرکتهای بیمه‌ای اقدام به بیمه کردن خطرات دستبردهای رایانه‌ای کرده‌اند)، لهذا گهگاه گزارشهایی در خصوص بروز تخلفات، و سرقتهای الکترونیکی داده می‌شود که کارشناسان و متخصصین امور تجارت الکترونیکی با برپایی همایشهای بین‌المللی و نشستهای تخصصی درصدد بوده‌اند که با اعمال شیوه‌های نوین و اطمینان بخش مانند تمهید حصول اطمینان در امضاهای الکترونیکی و روشهای دیگر از بروز تخلفات جلوگیری به عمل آورند.نوع مطلب : فناوری اطلاعات 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
cialis
15 آذر 97 23:56

You actually explained it effectively!
viagra or cialis cialis reviews ou acheter du cialis pas cher click here to buy cialis cialis generico online purchase once a day cialis usa cialis online generico cialis mexico cialis prices in england venta de cialis canada
buy cialis
15 آذر 97 04:26

Appreciate it, A lot of write ups.

fast cialis online cialis generique 5 mg where do you buy cialis buy cialis tadalafil 10 mg cialis name brand cheap where cheapest cialis where to buy cialis in ontario cialis wir preise can i take cialis and ecstasy
Buy generic cialis
14 آذر 97 10:49

Whoa tons of good tips.
link for you cialis price generic cialis 20mg tablets cialis patent expiration generic cialis at walmart achat cialis en itali cialis australian price price cialis per pill get cheap cialis cialis flussig only best offers cialis use
Generic cialis
13 آذر 97 12:25

With thanks! Awesome stuff.
if a woman takes a mans cialis prezzo di cialis in bulgaria cialis generico postepay tarif cialis france precios de cialis generico purchasing cialis on the internet venta de cialis canada cialis farmacias guadalajara cialis tadalafil cialis billig
Generic cialis
13 آذر 97 00:53

Incredible lots of excellent facts!
opinioni cialis generico buy generic cialis bulk cialis cialis dosage buy cialis online cialis tadalafil online cialis mit grapefruitsaft cialis en mexico precio wow look it cialis mexico cialis coupons
buy generic cialis pills
12 آذر 97 11:53

You reported that fantastically!
cialis reviews we choice cialis uk tadalafil 5mg cialis generico in farmacia when will generic cialis be available cialis in sconto cialis for daily use acquistare cialis internet cialis generic preis cialis 20mg schweiz
Generic cialis
12 آذر 97 00:31

Cheers, Great stuff.
cialis tadalafil cialis preise schweiz cialis super kamagra cialis italia gratis prices on cialis 10 mg opinioni cialis generico cialis 5 mg para diabeticos cialis professional yohimbe generic cialis 20mg tablets cialis online napol
buy cialis
11 آذر 97 11:20

You actually explained this superbly.
cialis rckenschmerzen cialis 20mg cialis prezzo di mercato cialis preise schweiz cialis vs viagra precios cialis peru tarif cialis france cialis sicuro in linea cialis cuantos mg hay preis cialis 20mg schweiz
Buy cialis online
11 آذر 97 00:28

Truly a good deal of terrific material!
online prescriptions cialis price cialis best we use it cialis online store cialis generico online rezeptfrei cialis apotheke cialis daily reviews we like it cialis soft gel cialis 20 mg cost cialis 5mg cialis without a doctor's prescription
Cialis 20 mg
10 آذر 97 11:14

Nicely put. Kudos!
cialis 5 mg comprar cialis 10 espa241a cialis sale online buy cialis online cialis generico in farmacia costo in farmacia cialis cialis generic availability cialis generico cialis 10mg prix pharmaci walgreens price for cialis
Buy cialis online
9 آذر 97 23:58

Nicely put, With thanks!
generic for cialis how do cialis pills work buy name brand cialis on line we use it 50 mg cialis dose generico cialis mexico cialis para que sirve fast cialis online generic cialis review uk cialis patentablauf in deutschland cialis daily
buy cialis no rx
9 آذر 97 12:23

Many thanks. I enjoy this!
buy cialis sample pack cialis kaufen get cheap cialis cialis coupon cialis 5 mg effetti collateral prescription doctor cialis wow cialis tadalafil 100mg cialis purchasing cialis authentique suisse only now cialis for sale in us
Cialis prices
9 آذر 97 00:53

Whoa many of valuable advice.
cialis soft tabs for sale cialis tablets australia cialis patent expiration buy name brand cialis on line we like it cialis price price cialis wal mart pharmacy warnings for cialis compare prices cialis uk cialis with 2 days delivery generic cialis soft gels
where to buy cialis online
8 آذر 97 13:32

Great material. With thanks.
generic cialis 20mg uk purchasing cialis on the internet generic for cialis cialis soft tabs for sale precios de cialis generico costo in farmacia cialis order generic cialis online cialis 5 mg funziona cialis side effects viagra vs cialis vs levitra
buy cialis germany
8 آذر 97 01:10

Kudos, Numerous material!

prices on cialis 10 mg cialis en mexico precio cialis 20 mg cost cialis wir preise import cialis cialis professional from usa discount cialis cialis 100mg suppliers cialis daily we like it cialis price
Online cialis
7 آذر 97 12:48

Truly lots of beneficial tips.
brand cialis generic click here cialis daily uk 5 mg cialis coupon printable cialis 5 mg preis cialis 20mg schweiz 40 mg cialis what if i take pastillas cialis y alcoho generic cialis pro cialis with 2 days delivery cialis for sale in europa
buy cialis pills online
7 آذر 97 00:46

Nicely put. Thanks a lot.
free generic cialis buy cialis online get cheap cialis tadalafil generic cialis generic availability cialis for bph cialis kamagra levitra cialis vs viagra no prescription cialis cheap cialis official site
buy levitra
19 مهر 97 01:43

You expressed this well!
levitra 10 mg prezzo levitra 10 mg prezzo buy levitra 20 mg levitra online buy levitra levitra 20mg levitra 20 mg bayer prezzo buy levitra 10mg levitra generic generic levitra
Cialis online
10 مهر 97 01:33

With thanks, A good amount of material!

cialis price thailand precios cialis peru cialis e hiv cialis price thailand cialis daily new zealand cialis for bph cialis 10mg prix pharmaci cialis generique 5 mg cialis 100 mg 30 tablet buy brand cialis cheap
buy cialis online safely
7 مهر 97 23:27

Seriously lots of beneficial material!
acquistare cialis internet cialis 5 mg cialis farmacias guadalajara buy original cialis cialis ahumada venta de cialis canada cialis 20mg prix en pharmacie tadalafil 20 mg canadian discount cialis cialis generico in farmacia
cialisonli.com
7 مهر 97 20:01

Thanks a lot. I enjoy it.
enter site 20 mg cialis cost cialis 30 day sample canadian cialis order a sample of cialis we like it cialis soft gel safe site to buy cialis online cialis generic click now cialis from canada low cost cialis 20mg we like it cialis price
canada vagra
31 شهریور 97 14:47

Many thanks! Loads of information!

canadian online pharmacies legitimate canada medication cost canadian pharmaceuticals nafta order canadian prescriptions online no 1 canadian pharcharmy online canadian rx world pharmacy canada medications cheap viagra canadiense buy vistagra online safe canada vagra
http://cialisvipsale.com/
28 شهریور 97 15:45

You reported that adequately.
generic cialis at walmart what is cialis cialis herbs cialis lowest price cialis side effects cialis canada on line cialis daily new zealand cialis pas cher paris generic cialis 20mg tablets can i take cialis and ecstasy
viagravonline.com
27 شهریور 97 12:37

You've made your stand pretty effectively!!
cialis for bph click here to buy cialis costo in farmacia cialis rezeptfrei cialis apotheke costo in farmacia cialis cialis lowest price cialis daily dose generic cialis pills boards female cialis no prescription how much does a cialis cost
cialisvonline.com
15 شهریور 97 00:19

Many thanks. Valuable information.
cialis para que sirve cialis per paypa warnings for cialis fast cialis online generico cialis mexico prix de cialis cialis uk next day link for you cialis price cialis generico online import cialis
canadianpharmacytousa.com
13 شهریور 97 16:28

Very good advice. With thanks.
canada medication list drugs for sale in canada the best canadian online pharmacies canadian medications list pharmacy canada best north west pharmacies canada canadian medications list most reliable canadian pharmacies canadian pharcharmy online24 pharmacy times
http://viagraky.com/
13 شهریور 97 01:40

Regards! A lot of facts.

buy viagra for men cheap viagra online uk order viagra viagra online buy viagra for men how to buy viagra on line viagra on prescription buy viagra overnight delivery online pharmacy sildenafil safe buy viagra online
Cialis canada
12 شهریور 97 18:10

Perfectly voiced without a doubt. .
effetti del cialis wow look it cialis mexico cialis uk cialis for daily use the best choice cialis woman enter site very cheap cialis cialis professional from usa cialis cipla best buy order a sample of cialis look here cialis order on line
cialisonla.com
11 شهریور 97 23:37

Kudos. I value it!
cialis 20 mg cut in half cialis tadalafil generic cialis with dapoxetine how does cialis work cialis para que sirve look here cialis order on line generic cialis with dapoxetine cialis generika in deutschland kaufen achat cialis en suisse no prescription cialis cheap
http://cialisonl.com/
11 شهریور 97 10:49

You actually said this adequately.
we like it safe cheap cialis look here cialis cheap canada cialis en mexico precio free generic cialis cialis en 24 hora cialis tadalafil online ou acheter du cialis pas cher precios cialis peru 40 mg cialis what if i take cialis generico
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30